W dniach 20-22 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Zakopanego. Byliśmy na Gubałówce, w Dolinie Kościeliskiej, na skoczni narciarskiej, zjeżdżaliśmy Koleją Szymoszkową.

Wieczorami był czas na grilla, zabawy integracyjne i dyskoteki.

W dniach 20-21 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Księgowego. Rozpoczęliśmy od spotkania z dr Sylwią Łęgowik-Świącik z Politechniki Częstochowskiej, która przedstawiła temat: „Księgowy – zawód przyszłości”.

Kolejnym punktem była prezentacja Pani Pauliny Grygielskiej, pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zatytułowana „Ubezpieczenia społeczne – dlaczego są ważne?". Następnie, Mateusz Tybel – uczeń klasy II G, przygotował ciekawą lekcję na temat historii, struktury oraz zadań Narodowego Banku Polskiego. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zmagań w Quizie dotyczącym historii ruchu zawodowego księgowych na ziemiach polskich oraz historii rachunkowości. Zwycięską drużyną okazała się reprezentacja kl. III G (Dominika Włodarska, Patrycja Wilk, Natalia Kupiec). Ostatnim etapem Dnia Księgowego była prezentacja na temat „Historii Stowarzyszenia Księgowych w Polsce”, przygotowana przez uczennice klasy III F (Marta Wrona, Kinga Wolna oraz Natalia Piwowarczyk).

19 maja poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w 75. rocznicy bitwy pod Monte Casino.

Uroczystości rozpoczęły się o  godzinie 17:00 w Parku im. Stanisława Staszica gdzie zabrzmiały pieśni patriotyczne w wykonaniu młodzieży częstochowskich szkół. Godzinę później uczestniczki i uczestnicy uroczystości zebrali się w alei Sienkiewicza gdzie odczytano apel pamięci, po którym delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Dnia 17 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły zakończyli swoją praktykę zawodową.

Młodzież uczestniczyła w ceremonii wręczenia certyfikatów.

Na zakończenie pobytu w Wielkiej Brytanii każdy uczeń otrzymał certyfikat potwierdzający odbycie praktyki zawodowej oraz „Europass – Mobilność” czyli dokument zawierający informacje na temat wiedzy i kwalifikacji nabytych w innym kraju europejskim. W ten sposób nabyte przez uczniów umiejętności i kwalifikacje zawodowe nabierają postaci formalnej, uznawanej przez europejskich pracodawców.

Pobyt uczniów w Plymouth niósł więc ze sobą wiele korzyści – otrzymanie międzynarodowego certyfikatu, zdobycie dodatkowych doświadczeń zawodowych w logistyce, poznanie kultury i organizacji pracy w Wielkiej Brytanii, a także sprawdzenie i udoskonalenie umiejętności językowych. Nic więc dziwnego, że taka forma obywania praktyki zawodowej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

14 maja 2019 roku Szkolne Koło Wolontariatu naszej szkoły wraz z Zespołem Szkół Specjalnych nr 28 kolejny raz odwiedziło Schronisko dla zwierząt na ulicy Gilowej w Częstochowie.

Wolontariusze z Kochanowskiego Patryk Prokopowicz z II f, Albert Skoczylas i Michał Nowak z II a pod opieką Jolanty Biel przekazali dary dla naszych czworonogów.

W sobotę 11 maja młodzież popłynęła małym promem do Cremyll – maleńkiej przybrzeżnej wioski położonej na Półwyspie Rame, na południowym wschodzie Kornwalii.

W tym dniu uczestnicy zwiedzili Mount Edgcumbe Country Park, który jest uznany za jeden z najbardziej interesujących oraz historycznych parków Wielkiej Brytanii.

Oprócz walorów przyrodniczych można było zwiedzić wnętrza Mount Edgcumbe House będący jedną z głównych atrakcji turystycznych półwyspu.

Dnia 8 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości związanej z 74. rocznicą zakończenia II Wojny Światowej.

Obchody miały miejsce na Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie. Obchody rozpoczęły się meldunkiem złożonym Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień ppłk. Adrianowi Klimkowi przez mjr. Pawła Kowalczyka. Po odegraniu hymnu państwowego rozpoczęła się Msza święta odprawiona przez ks. kapelana Stanisława Rospondka. Po nabożeństwie przemówienie wygłosił zastępca Prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak. Następnie mjr Tomasz Pokojski odczytał apel pamięci, a żołnierze JWK oddali salwę honorową. Po złożeniu wiązanek kwiatów i odegraniu „Pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego” nastąpiło zakończenie uroczystości.

Pierwsze dwa tygodnie za nami. Część uczniów zakończyła ten czas prezentacją podsumowującą projekt logistyczny. Ostatni tydzień zajęć odbył się w nowoczesnym, super wyposażonym budynku Plumer House.

W piątek od 10.30 uczniowie przedstawiali przygotowane pod kierunkiem profesjonalisty p. Trevora projekty związane z transportowaniem towarów drogą morską i lądową z Wielkiej Brytanii do Francji. Dwa zespoły musiały stworzyć i opracować zarówno logo firmy jak i wszystkie logistyczne przedsięwzięcia związane z transportem. Prezentacja odbywała się w obecności przedstawicieli Tellus Group, opiekuna praktyk oraz nauczycieli. Obie prezentacje zostały bardzo wysoko ocenione przez dyrektora ds. praktyk zawodowych. Doceniono ogromne zaangażowanie młodzieży, ich profesjonalizm oraz komunikatywność w języku angielskim zarówno ogólnym jak i zawodowym.

Sobotnią atrakcją (04.05.2019) była wizyta w otwartym w 1998 roku National Marine Aquarium, największym akwarium czy raczej oceanarium w Wielkiej Brytanii. National Marine Aquarium umożliwia podziwianie fascynującego podwodnego świata. Jego misją jest edukacja i ochrona gatunków morskiej flory i fauny. Akwarium jest doskonałe i jest co oglądać, jest to bez wątpienia jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Plymouth.

Akwarium podzielone jest na cztery strefy, w których prezentowane są okazy życia morskiego, żyjące niedaleko Plymouth czy Wybrzeży Brytyjskich m.in. homary, ośmiornice, rozgwiazdy, węgorze, barweny, leszcze, płaszczki, rekiny, a także kraby i homary.
Ciekawą strefą jest Ocean Atlantycki z ok. tysiącem gatunków ryb z obszaru Karaibów czy Niebieska Planeta, która daje możliwość obejrzenia najbardziej kolorowych gatunków ryb i zwierząt, które żyją w wodach całego świata.

Nasi uczniowie pracują 8 godzin dziennie zapoznając się z zasadami miejsca pracy, techniką oraz metodami pracy w danej firmie. W tym tygodniu opiekunowie z Polski oraz Tellus Group monitorowali zadowolenie uczniów z pracy. Nauczyciele odwiedzili uczniów w firmach sprawdzając warunki odbywania praktyk.
Wszyscy pracodawcy są zachwyceni pracowitością naszych uczniów, ich otwartością i zaangażowaniem.

Wtorkowy wieczór uczniowie naszej szkoły spędzili wraz z młodzieżą z Czech, Włoch oraz Japonii śpiewając narodowe i anglojęzyczne przeboje karaoke.
Muzyka łączy wszystkich a zabawa była przednia.

W sobotę 27 kwietnia uczestniczyliśmy w zaplanowanej wycieczce do pamiętającego czasy rzymskie Bath, odległego ok. 170 km od Plymouth.

Bath to miasto w hrabstwie Somerset w dolinie rzeki Avon, które słynie z naturalnych wód geotermalnych oraz łaźni rzymskich. Tym co przede wszystkim wywarło na nas ogromne wrażenie to przepiękna architektura całego miasta. Nie dziwi więc, że dzięki swojemu urokowi i pięknu całe miasto zostało wpisane na listę zabytków kultury UNESCO.

Głównym punktem wycieczki było zwiedzenie miejsca, które jak twierdzą dokumenty było pierwszymi łaźniami oraz świątynią wybudowaną przez rzymian. W środku, oprócz głównych basenów znajdziemy również sale muzealne oraz wykopaliska, między innymi sal uzdrowiskowych z czasów rzymskich. Przy samym wyjściu część z nas napiła się wody płynącej prosto ze źródeł.

Dodatkową atrakcją Bath jest opactwo oraz ogród angielski. Spacerując po ulicach starej części miasta możemy cały czas czuć się niczym w otwartym muzeum.

POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS...
W piątek odbyła się uroczystość pożegnania tegorocznych absolwentów, podczas której wręczano nagrody i wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w nauce, sporcie i olimpiadach oraz za aktywne uczestnictwo w życiu szkoły.

Absolwentem roku została Wiktoria Więcław, a klasą IV F.

Więcej artykułów…