W dniu 17. pażdziernika Szkolna Grupa Rowerowa „Dzwonek” zorganizowała rajd rowerowy dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczniowie odwiedzili miejsca związane z Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim. Swoją imponującą wiedzą podzielił się z nami nauczyciel historii Grzegorz Basiński. Opowiedział nam historie związane z pobytem Marszałka w Częstochowie. Na zakończenie rajdu młodzież naszej szkoły złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na placu Biegańskiego. Przyjazna aura pozwoliła nam połączyć lekcję historii i patriotyzmu z aktywnością fizyczną.

Rajd zorganizował opiekun SGR „Dzwonek” profesor Dariusz Puch. Grupą rowerzystów opiekowali się profesorowie Martyna Klekot i Paweł Kołodziejczyk.

We wtorek 16 pażdziernika młodzież klasy I E pod opieką Jolanty Biel - Koordynatora Szkolnego Koła Wolontariatu wzięła udział w rozpoczęciu kampanii Pola Nadziei w Częstochowskim Hospicjum na ul. Krakowskiej 45A.

Celem kampanii jest m.in. edukacja dzieci i młodzieży na temat roli drugiego człowieka wobec ciężko chorych. Znakiem rozpoznawczym Kampanii jest żonkil - kwiat, który jest symbolem nadziei, bezinteresownej pomocy i wsparcia.

Wszystkich chętnych, którzy chcą zostać wolontariuszami w Hospicjum zapraszam do sali 32. koordynator Szkolnego Wolontariatu Jolanta Biel.

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka szkolna zaprasza do udziału w sesji fotograficznej Sleeveface.

Co to jest pytacie?

Otóż są to zdjęcia, których spójny element stanowi okładka książki lub płyty. Na wykonanym zdjęciu widoczna jest okładka, sfotografowana w ten sposób, że łączy się z sylwetką osoby, stanowi jej przedłużenie czy dopełnienie.
Stwarza to iluzję jednolitego obrazu, przy założeniu że okładka jest trzymana przed osobą fotografowaną, a pozujący stanowi jej przedłużenie.

Termin „sleeveface" nie doczekał się jeszcze swojego polskiego odpowiednika. Efekty w zależności od inwencji twórcy i wkładu pracy - mogą być zabawne, kreatywne, zawsze są jednak interesujące. Jest to więc zabawa z książką i obiektywem. Zwyczajne selfie już się trochę opatrzyło, warto więc spróbować czegoś nowego.

Zapraszamy wszystkich chętnych do zabawy i zgłaszanie się do nauczyciela bibliotekarza - p. Ewy Idziak.

A przy okazji promujemy nowe książki pozyskane do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa!!!

Niebawem opublikujemy listę wszystkich książek ,jakie zostały zakupione w ramach programu i zasiliły szkolny księgozbiór.

11 pażdziernika klasa IIB uczestniczyła w konferencji ,,Jestem kobietą” zorganizowanej przez dyrektor Centrum Terapii w Częstochowie Iwonę Michalską–Wierusz oraz Prodziekana Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Jana Długosza dr Zbigniewa Wieczorka. Wykłady i prelekcję dotyczyły ważnych współczesnych problemów i aspektów życia kobiet i ich rodzin.

Mgr Tomasz Jaskóła – historyk i pedagog w wykładzie ,,Polka 1918- 2018” omówił w problem emancypacji kobiet oraz postacie znamienitych kobiet - mieszkanek Częstochowy.

Mgr Jagoda Fudała z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów przedstawiła skutki uzależnienia i choroby alkoholowej kobiet. Podkreśliła różnice w specyfice biologicznej, kulturowej i psychicznej w leczeniu uzależnionych kobiet i mężczyzn. W wykładzie podkreśliła odmienny metabolizm alkoholu u kobiet w porównaniu do mężczyzn, wskazała, że po spożyciu takiej samej ilości alkoholu stężenie alkoholu we krwi kobiety jest około 40% wyższe niż u mężczyzny. Zjawisko to spowodowane jest kilkoma przyczynami m.in.: mniejszą zawartością wody w organizmie, niższą aktywnością enzymu rozkładającego alkohol w soku żołądkowym. Podkreśliła, że sytuacja nadużywania alkoholu może destabilizować życie rodziny, być przyczyną poważnych problemów, cierpienia, braku poczucia bezpieczeństwa dorosłych i dzieci.

Dr nauk fizycznych Karina Nowak – Mistrzyni Świata WAKEF w Londynie 2002 w wykładzie ,,Sukces ma twarz Kobiety” przedstawiła przebieg własnej kariery sportowej i naukowej, jednocześnie zachęciła młodzież obecną na konferencji do uprawiania sportu i ,wschodnich sztuk walki.

Mgr Renata Durda Kierownik Ogólnopolskiej Niebieskiej Linii wygłosiła wykład - ,,Przemoc wobec kobiet- Przemoc w relacjach między płciami” omówiła zjawisko przemocy z różnych perspektyw, które jest obecne w domach, w pracy, w szkołach i instytucjach, jest uniwersalnym problemem jaki zagraża życiu, zdrowiu i szczęściu nas wszystkich. Przemoc to jeden z głównych powodów śmierci w grupie wiekowej 15-44 lat, przyczynia się do śmierci 14% mężczyzn i 7% śmierci kobiet. Podkreśliła dramatyczną statystykę, jaką odnotowano w ostatnich latach w Polsce - śmierć 500 kobiet – ofiar przemocy domowej, które zwykle pozostawiają osierocone osamotnione w rozpaczy dzieci.

Uczestnicy wykładów mieli możliwość obejrzenia pokazu mody przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy w Częstochowie im. W.S. Reymonta pod nazwą ,,Barwy Ziemi” oraz wysłuchać piosenek z repertuaru Edyty Górniak.

Udział w konferencji ,,Jestem Kobietą” pozwolił młodzieży poznać poglądy, problemy kobiet i ich sposób rozwiązywania, dla każdego stał się źródłem refleksji, dyskusji i wyciągania wniosków.
Opiekunem była mgr Małgorzata Jagiełło

 

W dniu 10 pażdziernika klasa III e odwiedziła Muzeum Browarnictwa i Browar w Żywcu.
Browar Żywiecki został założony w 1856 roku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Mieliśmy możliwość przenieść się w czasie 160 lat wstecz, aby zapoznać się z historią browaru i produkowanego w nim piwa. Z uwagi na trwający audyt linii produkcyjnych nie mogliśmy zobaczyć z bliska procesu warzenia piwa.

W dniu dzisiejszym klasy III C, III D, III E kształcące się w zawodzie technik logistyk uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach.

Tematyką spotkania był czas pracy kierowców, obowiązki i warunki przewozu drogowego. Dodatkowo można było zapoznać się z wyposażeniem samochodu do zadań techniczno-operacyjnych.

10. pażdziernika Koło Wolontariatu pod opieką Jolanty Biel uczestniczyło w warsztatach w Zespole Szkół Specjalnych nr 28. Warsztaty były poświęcone obchodom Międzynarodowego Dnia Drzewa. Klasa IA z Kochanowskiego spisała się na medal pomagając w rysowaniu plakatów, rozwiązywaniu łamigłówek o tematyce proekologicznej. Były też łamigłówki, rebusy i zagadki.

04 października odbył się etap szkolny XI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. W naszej szkole udział wzięło 71 uczniów, z klas kształcących się w zawodzie technik logistyk, którzy w ciągu 40 minut rozwiązali 25 pytań jednokrotnego wyboru.

Wyniki zostaną ogłoszone w terminie do 29 października 2018 r.

5 pażdziernika odbyła się w Regionalnym Ośrodku Douczskonalenia Nauczycieli "WOM" konferencja poświęcona Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Rodzinie.

W konferencji wzięły udział Patrycja Kępa, Kinga Welm pod opieką Jolanty Biel.

Na zdjęciu w towarzystwie Pani mgr Elżbiety Doroszuk - konsultanta wojewódzkiego WDŻ, organizatorów olimpiady: Pani Grażyny Przasnyska i ks.dr Michała Tunkiewicza.
Wszystkich chętnych zapraszam do wzięcia udziału w Olimpiadzie WDŻ .

Zgłoszenia zespołów dwuosobowych do 18.10. 2018. u pani Jolanty Biel.

Nagroda główna tygodniowy pobyt w Chorwacji.

Dnia 28 września klasa III A - Technik logistyk z innowacją pożarniczo-ratowniczą odwiedziła OSP we Wrzosowej. Uczniowie zostali bardzo gościnnie przywitani przez młodą ekipę strażaków, której przewodził tego dnia absolwent naszej szkoły Bartek Rorat. To on zapoznał młodzież z budynkiem straży, samochodami i ich przeznaczeniem oraz wyposażeniem. Następnie podzielił uczniów na zespoły, które konkurowały ze sobą na 4 stanowiskach:

  • gaśniczym
  • techniczny
  • pierwszej pomocy
  • zręcznościowym

Zespoły za każde zadanie w ramach danego stanowiska zostały ocenione punktami. Zabawa była przednia.

Dziękujemy !!

Polecamy wycieczkę do Wrzosowej młodszym rocznikom.

Więcej artykułów…