W środę, 3 lutego w Ratuszu Miejskim nagrodzono laureatów IV Powiatowego Konkursu „Szkolne Izby Pamięci i Tradycji Narodowej".

Konkurs adresowany był do uczniów szkół z terenu Częstochowy. Jego głównym celem była promocja szkolnych izb pamięci, izb tradycji, izb regionalnych i kącików historycznych; podkreślenie ich roli w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej i kulturowej oraz edukacji patriotycznej a także pielęgnowanie tradycji patriotycznych poprzez propagowanie wiedzy o ważnych wydarzeniach z historii kraju i regionu.
Nagrody podczas uroczystej gali w Ratuszu Miejskim wręczył zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak.
Organizatorami konkursu był Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy i Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie. Honorowy patronat objął prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

W ramach kategorii konkursowej „Historia w przedmiotach zaklęta” zespoły uczniowskie miały za zadanie zbadać i odtworzyć historię dowolnego eksponatu wybranego ze zbiorów izby. Podsumowaniem projektu była prezentacja stoiska, plakat i wystąpienie przedstawiające historię eksponatu. Zespół uczniowski z Kochanowskiego badał historię uratowanych krzyży lwowskich (jeden z nich znajduję się w Izbie Tradycji).

Komisja po obejrzeniu przygotowanych plakatów i wysłuchaniu prezentacji uczniowskich postanowiła przyznać Naszej Szkole I miejsce.

W finale szkołę reprezentowali: Patrycja Rzadkowska IIE,, Dawid Korzec IIID, Wiktoria Chwałek IB.

Przygotowaniem oprawy artystycznej zajęła się pani Jolanta Buss, a merytorycznej pan Mariusz Kubis.

Uczniowie klasy I D Technik Logistyk z innowacją policyjną pod opieką wychowawcy pani Agaty Marks uczestniczyli w zajęciach WF-u przeprowadzonych przez instruktorów CSR Scout.

Przygodę w Scoucie rozpoczęli od treningu bokserskiego, który przygotował młodzież do dalszego wysiłku fizycznego. Ćwiczenia był bardzo urozmaicone i atrakcyjne. Po rozgrzewce nadszedł czas na Indoor cycling i na grę w squosha. Ponieważ wszyscy grali po raz pierwszy towarzyszyły temu duże emocje. Rowerki natomiast potrafiły wycisną „siódme poty” z bardziej ambitnych uczniów.
Na koniec młodzież mogła ćwiczyć na wszystkich dostępnych urządzeniach.

Po zajęciach Wf-u poszliśmy na część wystawienniczą gdzie wiele firm związanych z branżami: sport, turystyka, rekreacja prezentowało swoje oferty.
Jednym z ciekawszych punktów targów było stoisko z szybowcem, do którego można było wsiąść. Skorzystaliśmy!
Uczniowie wzięli również udział w zbiórce pieniędzy w formie biletów wstępu za 1 zł (każdy z uczestników kupił kilka biletów) dla Kamila Cieślaka – młodego żużlowca walczącego o powrót do zdrowia.
O godz. 13 miały miejsca bardzo ciekawe zajęcia „Pierwsza Pomoc” w nawiązaniu do przeprowadzonych akcji ratowniczych na Jurze w jaskiniach przeprowadzone przez przedstawicieli Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Częstochowie.

W dzisiejszym konkursie z okazji "Dnia Koszuli" zwyciężyła klasa II F. Wszystkim uczniom dziękujemy za wspólną zabawę.

W dniu 27.01.2016 klasy III c i III d uczestniczyły pod opieką nauczycieli geografii p. E. Skuzy i p.L. Czaja w warsztatach przedmiotowych z geografii w Muzeum Kopalnictwa Rudy Żelaza w Częstochowie.

Młodzież mogła zapoznać się z historią hutnictwa żelaza na ziemiach częstochowskich od XII w., obejrzeć sprzęt, którym posługiwali się górnicy - również ratowniczy. Poznali przyczyny zamknięcia kopalń żelaza na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Atrakcją było zwiedzanie repliki kopalni w kaskach.

Tradycją jest, że uczniowie po Studniówce przychodzą do szkoły w strojach, w których bawili się na balu. Dzisiaj nasi tegoroczni maturzyści poczynili zadość tradycji i zaprezentowali się w szkole w swoich strojach wieczorowych.

Juz jutro (czwartek 28 stycznia) zapraszamy do udziału w dniu koszuli! Nie wstydźcie się pokazać w eleganckich kołnierzykach. Zabawa polega na tym, iż zwykła koszula każdego ucznia oznacza 1 punkt, a koszula nocna 2 punkty. Klasa z największą ilością punktów wygrywa wyjście, na które pozwoli dyrekcja. Liczymy na waszą kreatywność.

Z pozdrowieniami S.U.

Krótka fotorelacja z wczorajszej Studniówki.

13 stycznia w naszej szkole odbył się drugi etap Olimpiady Policyjnej, której główną nagrodą jest indeks Szkoły Policyjnej w Szczytnie. W etapie tym wzięło udział czterech uczniów naszej szkoły: Oskar Hadaś, Bartosz Kluczny, Kamil Ginał i Kacper Minkina. Uczniowie musieli rozwiązać na komputerze test wiedzy składający się z 80 pytań. Wyniki i uczestników 3 etapu poznamy w lutym.

 

 

 

 

 

 

 

Z przyjemnością informujemy, że Technikum nr. 2 w ZS im. J. Kochanowskiego w Częstochowie znalazło się we właśnie opublikowanym przez Perspektywy Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2016, otrzymując tytuł „ZŁOTEJ SZKOŁY”. Wśród wszystkich techników w Częstochowie jesteśmy na 1 miejscu, a w województwie śląskim na 12.

Świadczy to o miłej atmosferze w szkole, wykwalifikowanej kadrze oraz wartościowych uczniach.

Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie i powód do dumy.

Szerzej o rankingu http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/1,48725,20241192,ranking-perspektyw-jak-wypadly-szkoly-i-uczelnie-z-czestochowy.html?disableRedirects=true

 

 

2016.01.13 fundacjaFundusze pozyskane dzięki przekazaniu 1% podatku na rzecz Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie w poprzednich latach zostały przeznaczone na zakup laptopa i rzutników multimedialnych. W dobie postępu technologicznego jest to sprzęt niezbędny w procesie edukacji. Jest on wykorzystywany w pracowniach przedmiotowych.Zakupione dotychczas rzutniki nie zaspokoiły w pełni potrzeb szkoły, dlatego też pozyskane w przyszłości środki planujemy przeznaczyć na zakup kolejnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom i prosimy o dalsze wsparcie.

Uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół
im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie

 

13.01.16 r. klasa II B i IIF wzięły udział w zajęciach ''Chłopskiej Szkoły Biznesu''. Uczniowie zagrali w ekonomiczną grę symulacji działalności gospodarczej, która w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej. Uczniowie musieli pomnożyć swój kapitał, poprzez kupno, sprzedaż materiałów i różnego rodzaju inwestycje.

Najlepszym wynikiem mogły pochwalić się 3 uczennice z klasy IIF, które prawie dwukrotnie zwiększyły swój budżet.

W konkursie na najładniejszy stroik świąteczny zwyciężyła klasa IIB (p. A. Czerwińskiej). Drugie miejsce zdobył stroik, który wykonał Kuba Poniedziałek z klasy I C, III miejsce stroik Pauliny Wychowaniec z klasy II E.

Nagrodą jest pozwolenie uzyskane od Pana dyrektora na wyjście klas np do kina, wycieczkę, wystawę w wybranym przez siebie dniu.

Stroiki można odebrać w bibliotece tylko do 15 stycznia.

Dziękujemy wszystkim za udział

Więcej artykułów…