16 grudnia miał miejsce konkurs leksykalno-gramatyczny ”Święta i tradycje Bożego Narodzenia w krajach niemieckojęzycznych”
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Do ścisłego finału przeszły 4 osoby z klasy III A, które stoczyły zacięty bój.

Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:
I miejsce – Piotr Modliński
II miejsce – Palacz Karolina
III miejsce – Bartłomiej Rorat

Pierwsze trzy miejsca nagrodzone zostały słodyczami z wątkami świątecznymi pochodzącymi z krajów niemieckojęzycznych.
Wszystkim uczestniką gratulujemy i życzymy Frohe Weihnachten und ein glückliches neues Jahr 2016.

Organizatorem konkursy była Pani Agata Marks

9 grudnia 2015r uczniowie klasy 1d i 1g pod opieką pani A.Zarębskiej i pani J.Ciesielskiej wybrali się na wycieczkę do Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza. Wprowadzeniem do pokazu był wykład o wszechświecie i astronomii pana dr. Bogdana Wszołka.

Pierwsza część pokazu dotyczyła zagrożeń dla przyrody i ludzi, jaka powoduje nadmierne wykorzystywanie świateł sztucznych, a także, w jaki sposób ograniczać ich szkodliwe działanie. W czasie prezentacji mogliśmy dowiedzieć się jak wiele energii trzeba zużyć, aby jedna żarówka mogła świecić, a także ile wspaniałych zjawisk astronomicznych jest niewidocznych z powodu zbyt oświetlonego nieba. Prezentacja miała ta na celu nauczenie nas odpowiedzialnego użytkowania świateł naturalnych, a także tego, jakie zagrożenie niesie ich nadmierne działanie, np. wypadki na drogach czy śmierć zwierząt uderzających o oświetlone budynki.

Drugi etap pokazu dotyczył rozwiązania zagadki światła Betlejemskiego, a także ustalenia wiarygodności naszego kalendarza. Naukowcy, starali się dowiedzieć, czym był niezwykły fenomen na nieboskłonie, który wskazywał drogę Trzem Królom. Śledziliśmy również możliwe daty narodzin Chrystusa i zapiski niecodziennych zjawisk astronomicznych, które miały miejsce w tamtym okresie. Podczas prezentacji przytoczono odpowiednie fragmenty Ewangelii, mające na celu ustalenie wiarygodności kalendarza.

Cały pokaz był bardzo interesujący i pozwolił na pogłębienie naszej wiedzy astronomicznej, a jednocześnie zaskakujący i rozwiązujący zagadki, o których nigdy nie mieliśmy pojęcia, takie jak niezgodność kalendarza.

Zapraszamy wszystkie klasy do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy stroik świąteczny.

Wszystkie podpisane prace prosimy przynosić do dnia 18 grudnia do gabinetu Pana Dyrektora.

Na zwycięską klasę czekają atrakcyjne nagrody.

 

 

 

 

 

Kiedy: 17 grudnia 2015

Miejsce: Szkolna strzelnica sportowa

Kto: W turnieju wezmą udział czteroosobowe reprezentacje klas - imienne zgłoszenia należy składać do gabinetu w-f.

 

 

15 grudnia uczniowe klas IV A i IV B uczestniczyli w Dniach Otwartych Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Akademi im. Jana Długosza w Częstochowie, w ramach których zapoznali się z ofertą edukacyjną Akademii.

W ramach Dni Otwartych nasi uczniowie wzieli udział w warsztatach i wykładach:

  1. Ratuj się kto może - warsztaty pierwszej pomocy dla każdego
  2. Dopalacze, cyberprzemoc i inne zagrożenia

 

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursach nt:

1.    „Mój pomysł na firmę”konkurs na biznesplan
etap I –  konkurs biznesplan,
etap II – prezentacja pomysłu na firmę przed komisją.

2.    Konkurs na film promujący przedsiębiorczość

3.    Konkurs na formę teatralną – krótka forma teatralna promująca tematykę przedsiębiorczości, zachowań społecznych w gospodarce z uwzględnieniem idei Projektu „  Młodzi-Kreatywni”. Promocja formy na Gali końcowej

Zgłoszenia do końca stycznia 2016r. przyjmuje Jolanta Biel

Uczennica naszej szkoły Marlena Godeli zajęła I miejsce w Konkursie Plastycznym na Szopkę Bożonarodzeniową.

Gratulujemy!!

2015.12.15 szopka2

Jak co roku 3 grudnia 2015 wolontariusze z naszej szkoły pomagali w opiece nad dziećmi w czasie PARAOLIMPIADY w Hali Widowiskowo - sportowej Polonia.

 

 

15 grudnia 2015r. w ramach projektu UM Częstochowy "Młodzi Kreatywni" odbyła się "Lekcja przedsiębiorczości" w klasie II F. Zajęcia poprowadziły pani Anna Mielczarek i Olga Drob -Bielecka z Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju oraz pan Józef Wojtas z Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. i koordynator projektu pan Paweł Jędrysiak z Wydziału Polityki społecznej.

Koordynator Szkolnego Koła Przedsiębiorczości Jolanta Biel

10 grudnia uczniowie klas IB, C, D, E, F, G oraz II B, C, D, E, F mieli możliwość zapoznać się z warunkami, jakie należy spełnić aby zostać komandosem i warunkami późniejszej pracy.

Dowiedzieli się, że szeroka wiedza i różnego rodzaju umiejętności są niezwykle cenne i przydatne w misjach.
Żeby zrealizować się, jako komandos, trzeba dokładnie zaplanować swoją drogę rozwoju, mieć konkretny cel i konsekwentnie do niego zmierzać.
Bycie komandosem to niesamowita przygoda, ale też ogromna odpowiedzialność i ryzyko narażenia życia własnego i współtowarzyszy broni.

Spotkanie z naszym wyjątkowym gościem kpt Robertem cieszyłą się wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza, że uczniowie mogli przymierzyć wojskowe akcesoria. W miłej atmosferze dowiedzieli się o trudach służby w czasie misji np. Iraku, Syrii, Izraelu, Autonomi Palestyńskiej czy Afganistanie.

Już dzisiaj wiemy i cieszymy się, że w przyszłości znów spotkamy się z kpt Robertem.

Kolejny rok z rzędu do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej zakwalifikował się uczeń z naszej szkoły.

Finalistą VIII Ogólnopolskie Olimpiady Logistycznej został Piotr Tomczak z klasy III B - kształcący się, oczywiście, w zawodzie technik logistyk. Piotr spróbuje swych sił w Poznaniu 4 marca 2016 roku, w siedzibie organizatora olimpiady Wyższej Szkoły Logistycznej.

 

 

 

W piątek naszą szkołe odwiedził Święty Mikołaj. Wzyscy, którzy byli grzeczni cały rok mieli okazję zrobić sobie z nim zdjęcie.