9 grudnia 2015r uczniowie klasy 1d i 1g pod opieką pani A.Zarębskiej i pani J.Ciesielskiej wybrali się na wycieczkę do Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza. Wprowadzeniem do pokazu był wykład o wszechświecie i astronomii pana dr. Bogdana Wszołka.

Pierwsza część pokazu dotyczyła zagrożeń dla przyrody i ludzi, jaka powoduje nadmierne wykorzystywanie świateł sztucznych, a także, w jaki sposób ograniczać ich szkodliwe działanie. W czasie prezentacji mogliśmy dowiedzieć się jak wiele energii trzeba zużyć, aby jedna żarówka mogła świecić, a także ile wspaniałych zjawisk astronomicznych jest niewidocznych z powodu zbyt oświetlonego nieba. Prezentacja miała ta na celu nauczenie nas odpowiedzialnego użytkowania świateł naturalnych, a także tego, jakie zagrożenie niesie ich nadmierne działanie, np. wypadki na drogach czy śmierć zwierząt uderzających o oświetlone budynki.

Drugi etap pokazu dotyczył rozwiązania zagadki światła Betlejemskiego, a także ustalenia wiarygodności naszego kalendarza. Naukowcy, starali się dowiedzieć, czym był niezwykły fenomen na nieboskłonie, który wskazywał drogę Trzem Królom. Śledziliśmy również możliwe daty narodzin Chrystusa i zapiski niecodziennych zjawisk astronomicznych, które miały miejsce w tamtym okresie. Podczas prezentacji przytoczono odpowiednie fragmenty Ewangelii, mające na celu ustalenie wiarygodności kalendarza.

Cały pokaz był bardzo interesujący i pozwolił na pogłębienie naszej wiedzy astronomicznej, a jednocześnie zaskakujący i rozwiązujący zagadki, o których nigdy nie mieliśmy pojęcia, takie jak niezgodność kalendarza.