Żywa lekcja historii

12 czerwca w ramach konkursu „Żołnierze w służbie historii”, przeprowadzona została żywa lekcja historii dotycząca bohatera Lecha Smólskiego. 

Lekcja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Blachowni, w towarzystwie ósmoklasistów i przedstawicieli V Szczepu Harcerskiego ,, Sulimczycy”. Przeprowadzona została przez uczniów z ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie, pod opieką mgr Mariusza Kubisa oraz gościa specjalnego – sekretarz stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, pani Beaty Bieleckiej.

Całe wydarzenie zaczęło się przedstawieniem prezentacji „Lech Smólski – kwiat bohaterstwa”, która była tłem dla referatu odczytanego przez ucznia Daniela Kluźniaka. Następnie uczennica Nikola Derda przedstawiła film, który był wywiadem z dr. J. Sętowskim, przeprowadzonym dnia 23 maja br. Po obejrzeniu filmu uczniowie zmierzyli się z quizem wiedzy o omawianym bohaterze, a zwycięzców nagrodzono słodkościami. Następnie druhna Beata Bielecka przekazała harcerzom książkę ,,Mężom i ojcom naszym” , wydaną przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Częstochowie. W międzyczasie można było zapoznać się z portretem Lecha Smólskiego, który namalowała niegdyś uczennica z ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie.

Lekcja odbyła się w wesołej i przyjaznej atmosferze, a cały event został uwieczniony przez zdjęcia, które robił pomocnik – uczeń Michał Tomżyński. Na koniec zostało zrobione uczestnikom lekcji wspólne zdjęcie pamiątkowe.