X Światowy Zjazd Nauczycieli

You are currently viewing X Światowy Zjazd Nauczycieli

W dniach 17-19 maja 2024 roku odbył się X Światowy Zjazd Nauczycieli, we Włoszech w ramach projektu “Polacy Światu. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. W 80. rocznicę Bitwy o Monte Cassino”. Organizatorem zjazdu jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”. Naszą szkołę reprezentował nauczyciel historii Rafał Ziemnicki. W uroczystej inauguracji wzięła udział Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Senator Bogdan Borusewicz oraz doradca Marszałek Senatu RP ds. Polonii i Polaków za granicą Robert Tyszkiewicz.
Wszyscy uczestnicy zjazdu wzięli udział w uroczystościach rocznicowych walk o klasztor na wzgórzu Monte Cassino. W czasie uroczystości złożone zostały kwiaty pod pomnikiem 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano oraz wysłuchano okolicznościowego koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Podczas pobytu odwiedziliśmy także Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, na którym delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze przy grobie generała W. Andersa. Zwiedziliśmy także założony w VI w. klasztor benedyktynów znajdujący się na wzgórzu Monte Cassino i mieliśmy okazję wziąć udział w wizycie studyjnej do Neapolu śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Wyjazd był okazją do oddania hołdu żołnierzom walczącym o wolność Polski, poszerzenia wiedzy i nawiązania kontaktów z nauczycielami pracującymi w szkołach w różnych zakątkach świata.