WYCIECZKA do JEDNOSTKI WOJSKOWEJ KOMANDOSÓW w LUBLIŃCU

23 marca klasy mundurowe ID i IF z innowacją wojskową i policyjną pod opieką Pani Katarzyny Organy, Pani Marzenny Puch i Pani Marty Skrzypkowiak odbyły niecodzienną wycieczkę do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży ze specyfiką pracy jednostki. W trakcie pobytu uczniowie poznali historię oraz tradycje JWK w Lublińcu, mieli możliwość obejrzenia, dotknięcia i przymierzenia broni, sprzętu wojskowego i ratowniczego.

Duże zainteresowanie i ciekawość wzbudziła Izba Pamięci, w której żołnierze chętnie odpowiadali na wszystkie pytania związane z historią jednostki i zgromadzonych tu pamiątek.

Na koniec pobytu na placu ćwiczeniowym odbył się pokaz wyszkolenia psa bojowego K9. JWK posiada psy bojowe o trzech specjalnościach: tropienia ludzkich śladów, wyszukiwania materiałów wybuchowych oraz obezwładniania ludzi. Każdy z psów bojowych ma swojego przewodnika, który czuwa nad jego wyszkoleniem, treningiem i sprawuje nad nim opiekę. Czworonożni towarzysze swoich przewodników i operatorów skaczą ze spadochronem, desantują się ze śmigłowca czy łodzi bojowych. Ich wyszkolenie zakłada, że muszą wykonać zadanie w każdych warunkach atmosferycznych, terenowych o każdej porze dnia i nocy.

Dziękujemy bardzo za serdeczne przyjęcie naszej grupy na terenie jednostki i zapewnienie niezapomnianych wrażeń.