eTwinning

Koordynatorem programu w naszej szkole jest mgr Katarzyna Pychyńska – nauczyciel języka angielskiego, która reprezentowała Zespół Szkół im. J. Kochanowskiego na konferencji inauguracyjnej w Brukseli w 2005r..
Zadaniem Programu eTwinning jest wspieranie partnerskiej współpracy między szkołami europejskimi z wykorzystaniem technologii informatycznej i komunikacyjnej. Program ten umożliwia nauczycielom i młodzieży w Europie lepsze wzajemne poznanie i wymianę informacji dotyczących wszystkich dziedzin życia przy jednoczesnym doskonaleniu umiejętności językowych i informatycznych.
Program eTwinning ma służyć także do nawiązania i umocnienia związków między szkołami w Europie poprzez możliwości komunikowania się z przedstawicielami innych kultur za pomocą Internetu, programów komputerowych i wycieczek zagranicznych. Program ten umożliwia również poznanie obszaru kulturowego danego kraju, z którym szkoła współpracuje, udział w projektach międzynarodowych, wymianę korespondencji za pomocą pisania e-mali i korzystanie z sieci Internet.
Niektóre działania w ramach programu.
wrzesień 2016 - czerwiec 2017
Głównym wydarzeniem, na którym skupiliśmy naszą pracę w drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017 było wykonanie prezentacji z okazji wspaniałej uroczystości 95-lecia naszej szkoły, która odbyła się w listopadzie 2016 r. Uczniowie zbierali materiały w postaci zdjęć, artykułów w prasie oraz wspomnień własnych i relacji innych osób z tego ważnego wydarzenia dla Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego oraz miasta Częstochowy.
Kolejną imprezą, która wymagała wielu przygotowań i charakteryzowała się wieloma ciekawymi elementami były Dni Otwarte Szkoły. Z tego wydarzenia uczniowie również wykonali interesujące prace, między innymi film zrobiony przez Wiktorię Chwałek z klasy IIB, który można obejrzeć na You Tube.
Ze względu na ogromną ilość imprez, akcji, wycieczek, konkursów i olimpiad, które wydarzyły się w tym roku szkolnym w naszej szkole, uczniowie uczestniczący w Programie eTwinning sami zaproponowali wykonanie prezentacji, które ukazałyby jak wspaniałą placówką jest nasza szkoła.
Prezentacje wykonali:
- 1. Wiktoria Chwałek kl. II B film „95 Years Of Our School”
- Angelika Jasińska kl. III D „Open Days in Our School”
- Ada Cierpiałowska III D „Events in Jan Kochanowski School”
- Karolina Konieczek kl. III D „What Events does Our School Take Part in?”
- Bartek Bazan kl. III B „The Most Important Events in Our School”
- Mirella Mielczarek kl. IIIB „ Events in Our School”
Prezentacje do obejrzenia pod poniższymi linkami:
wrzesień 2015 - styczeń 2016
W pierwszym semestrze w roku szkolnym 2015/2016 przyjęto i zapoznano z programem eTwinning nowych uczniów z klas pierwszych, którzy oglądali nasze dotychczasowe osiągnięcia, wykonane projekty w poprzednich latach oraz wchodzili na strony internetowe naszych szkół partnerskich z Grecji , z Włoch i z Turcji.
Praca z początkującymi uczestnikami programu polegała przede wszystkich na zajęciach tłumaczenia tekstów z platformy eTwinning z języka angielskiego na polski tak, aby nowi członkowie dokładnie zapoznali się z założeniami programu.
Pod koniec semestru uczniowie wykonali swoje pierwsze projekty dotyczące ich wizji Polski na arenie międzynarodowej, które przesłano do szkół partnerskich.
Najciekawsze projekty wykonali następujący uczniowie:
Natalia Dziedzic IIC
Karina Ciszewska IF
Paula Makowska IF
Projekty do obejrzenia pod linkiami.
Projekt 1
Projekt 2
grudzień 2012 - Kontakty z uczniami z Turcji
W grudniu 2012 r. otrzymaliśmy propozycję wejścia do Projektu Comenius przesłaną przez szkołę z Turcji. Koordynatorem projektu „Diversity in Union, Union in Diversity”- „Jedność w Różnorodności” jest szkoła Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi w Ankarze. W projekcie pracuje już szkoła z Włoch. Obecnie poszukują partnera z Polski. Projekt będzie obejmował okres od września 2013 do czerwca 2015. Wraz z Panią mgr Krzysztofą Jończyk Kałużą przesłałyśmy informacje dotyczące naszej szkoły, które są konieczne do wypełnienia wniosku ( Application Form) i wysłania go do Narodowych Agencji poszczególnych państw biorących udział w projekcie.
czerwiec 2012 - Odznaka za projekt "Education Tourism"
Nasz projekt „Educational Tourism”, który opracowaliśmy ze szkołą Mev Ozel Guzelbahce Okullari Lisesi z miasta Izmir w Turcji został nagrodzony Odznaką przez Centralne Biuro Akcji eTwinning w Brukseli.
Nad projektem tym pracowaliśmy 3 lata, a zakończony został w styczniu 2012r. Data odznaki jest nadana w momencie przesłania dokładnego planu i pierwszego efektu współpracy naszych szkół, stąd data 3.02.2010 na otrzymanej odznace.
listopad 2011 - Kontakt z uczniami z Turcji
W dniu 28 listopada 2011r. w ramach akcji „Tydzień eTwinning” zostały zaprezentowane projekty naszych uczniów przygotowane dla szkoły partnerskiej MEV Ozel Guzelbahce Okullari Lisesi w Turcji Koordynatorem programu jest mgr Katarzyna Pychyńska, która zaprosiła do współpracy nauczycieli naszej szkoły. Prezentacja projektów odbyła się w świetlicy szkolnej. Uczestniczyły w niej wszystkie klasy, których uczniowie pracowali nad poszczególnymi projektami. Pan
Dyrektor Janusz Cygan dokonał uroczystego otwarcia prezentacji. W pierwszej części uczniowie pod kierunkiem mgr Katarzyny Pychyńskiej przedstawili w formie prezentacji szkołę partnerską MEV Ozel Guzelbahce Okullari Lisesi w Turcji. Następnie zostały zaprezentowane poszczególne projekty. Projekty opracowały cztery grupy.
Po prezentacji projektów odbyło się krótkie sympozjum na temat Programu eTwinning.
- Grupa literacka pod kierunkiem mgr Moniki Merczyńskiej-Cabaj, projekt "Nobliści"
- Grupa historyczna pod kierunkiem mgr Joanny Głębokiej, projekt "Jasna Góra - duchowe mieszkanie Matki Bożej"
- Grupa matematyczna pod kierunkiem mgr Agnieszki Stolarskiej, projekt "Mikołaj Kopernik"
- Grupa geograficzna pod kierunkiem mgr Leny Czai, projekt "Atrakcje naszego regionu"
październik 2010 - nawiązanie kontaktów z uczniami z Turcji
W programie e-Twinning nasza szkoła uczestniczy już od dobrych kilku lat. Jak sama nazwa wskazuje opiera się on na kontaktach drogą mailową pomiędzy dwoma bliźniaczymi miastami (są to podobieństwa dotyczące np. liczby ludności, struktury przemysłu, atrakcji turystycznych itp.). W kontaktach tych udział biorą przede wszystkim sami uczniowie - wymieniają się swoimi doświadczeniami i informacjami na temat swoich miast i krajów. Obecnie naszym partnerem jest szkoła z Turcji - MEV Ozel Guzelbahce Okullari Lisesi - w Guzelbahce. Jest to miasto usytuowane w zachodniej części Turcji niedaleko innego dużego i znanego miasta - jednego z największych miast Turcji - Izmiru. Stąd nie jest też daleko do Morza Egejskiego. Turcja to kraj pełen słońca i egzotycznej roślinności.
12.10.2009 - eTwinning dla "Pierwszaków"
W dniu 12 października 2009r. w Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie przeprowadzono prezentację Programu eTwinning. Uczniowie pod kierunkiem mgr Katarzyny Pychyńskiej-koordynatora Programu przygotowali materiały dydaktyczne oraz udekorowali świetlicę, w której odbył się pokaz multimedialny dla wszystkich klas pierwszych naszej szkoły. Mgr Katarzyna Pychyńska przedstawiła historię działalności eTwinning w Zespole Szkół począwszy od Konferencji Inauguracyjnej w Brukseli w 2005r., cele i zadania Programu, szkoły partnerskie z Malty, Szwecji i Francji, z którymi współpracuje nasza szkoła oraz produkty finalne w postaci projektów i filmów wykonanych przez uczniów z eTwinning. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się film nagrany przez "eTwinningowców" z naszej szkoły, a dotyczący lekcji języka polskiego dla obcokrajowców. Na koniec prezentacji mgr Katarzyna Pychyńska zachęciła uczniów klas pierwszych do czynnego udziału w Programie eTwinning. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek o godzinie 14:50.
06.10.2008 - Tydzień eTwinning
W dniach 6-10 października 2008r. w Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie zorganizowany został Tydzień eTwinning propagujący współpracę szkół z różnych krajów. Uczniowie pracujący w Programie eTwinning przygotowali pod kierunkiem mgr Katarzyny Pychyńskiej - koordynatora Programu gablotkę szkolną oraz udekorowali świetlicę, w której odbył się pokaz multimedialny dla wszystkich klas pierwszych naszej szkoły. Mgr Katarzyna Pychyńska przedstawiła historię działalności eTwinning w Zespole Szkół począwszy od Konferencji Inauguracyjnej w Brukseli w 2005r., cele i zadania Programu, szkoły partnerskie z Malty, Szwecji i Francji, z którymi współpracuje nasza szkoła oraz produkty finalne w postaci projektów i filmów wykonanych przez uczniów z eTwinning. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się film nagrany przez „eTwinningowców” z naszej szkoły, a dotyczący lekcji języka polskiego dla obcokrajowców. Na koniec prezentacji mgr Katarzyna Pychyńska zachęciła uczniów klas pierwszych do czynnego udziału w Programie eTwinning oraz przedstawiła najnowszy wspólny projekt ze szkołą francuską „Driving in Your Country”.
29-31.05.2008 - Międzynarodowe warsztaty eTwinning we Francji
W dniach 29- 31 maja 2008 nauczyciel języka francuskiego - mgr Agata Kamińska uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach doskonalenia zawodowego nauczycieli eTwinning w Chantilly we Francji. Organizatorem warsztatów były Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i Narodowe Biuro Kontaktowe eTwinning pod patronatem Komisji Europejskiej. W warsztatach uczestniczyło 90 osób , w tym 70 nauczycieli z 21 krajów. Seminarium językowe w Chantilly pod Paryżem zostało przygotowane z myślą o nauczycielach różnych przedmiotów, chcących zdobyć wiedzę i doświadczenie na temat Technologii Informacyjnej i Komunikacyjnej (TIK) oraz przygotować się do współpracy międzynarodowej szkół za pośrednictwem Internetu.
Pozostałe inicjatywy w ramach programu dostępne są na bieżąco w dziale Aktualności
Szkoła Przedsiębiorczości

„Szkoła Przedsiębiorczości” to jeden z kilkunastu programów Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, działającej w ramach Junior Achievement Worldwide. Jest to znak, jakości w dziedzinie szeroko rozumianej przedsiębiorczości przyznawany szkołom gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym.
O Certyfikat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości” mogą ubiegać się szkoły, które:
kształtują wśród uczniów postawy przedsiębiorcze,
dbają o jakość nauczania i wychowania w obszarze szeroko rozumianej edukacji ekonomicznej i finansowej,
współpracują z gospodarczo - społecznym otoczeniem szkoły,
inicjują działania z zakresu przedsiębiorczości wspierające środowisko lokalne,
przygotowują do rynku pracy.
Certyfikat Jakości zaświadcza, że dana szkoła pełni rolę lokalnego centrum edukacyjnego z dziedziny przedsiębiorczości dla młodych ludzi.
Procedura jego przyznawania jest dwustopniowa i obejmuje etap Nominacji i Certyfikacji, w których szkoły realizują działania z zakresu czterech obszarów:
I obszar – Przygotowanie do rynku pracy
II obszar – Gospodarowanie finansami
III obszar – Współpraca ze środowiskiem
IV obszar – Stosowanie wiedzy ekonomicznej
Aby uzyskać nominację, szkoła realizuje działania z dwóch wybranych obszarów. Podczas drugiego etapu konieczna jest realizacja działań zawartych we wszystkich czterech obszarach certyfikowania zgodniez opracowanymi standardami i wskaźnikami.
Nasza droga do Certyfikatu
01.04.2008 - Otrzymanie Certyfikatu Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości"
W dniu 01.04.2008 - w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatu Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”.
Wśród 33 nagrodzonych szkół województwa śląskiego znalazła się nasza szkoła, która otrzymała Certyfikat oraz list gratulacyjny od Marszałka Województwa Śląskiego pana Bogusława Śmigalskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty pana Mariana Drosio. Certyfikat wręczył Śląski Kurator Oświaty wraz z przedstawicielem Wojewody Śląskiego i Dyrektorem Młodzieżowej Fundacji Przedsiębiorczości z Warszawy.
Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego reprezentowali: Dyrektor pan mgr Janusz Cygan, koordynator programu pani mgr inż. Dorota Szymczyńska oraz uczniowie klasy I Technikum Logistycznego Marcin Jaksender i Adam Zyskowski.
28.04.2008 - Warszawa-odebranie nagrody dla szkoły z certyfikatem „Szkoła Przedsiębiorczości"
W dniu 28.04.2008 w Warszawie miało miejsce odebranie nagrody dla szkoły z certyfikatem "Szkoła przedsiębiorczości".
W uroczystości wzięli przedstawiciele naszej szkoły w osobach p. dyr. Janusza Cygana, p. Doroty Szymczyńskiej oraz ucznia Marka Zbienia z II E. Wszystkich szkół zaproszonych było 64, a 9 z województwa Śląskiego.
26.03.2008 - przystąpienie do programu Szkoła Przedsiębiorczości
W dniu 26 marca 2007r. nasza szkoła zgłosiła swój udział w ogólnopolskim programie dotyczącym zdobycia Certyfikatu Jakości o nazwie „Szkoła Przedsiębiorczości”. Koordynatorami programu są: mgr inż. Dorota Szymczyńska, mgr inż. Magdalena Skoczowska oraz mgr Edyta Waryś. Bliższe informacje o programie można znaleźć na www.junior.org.pl.
Program jest objęty patronatem :
FMP – Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości,
MEN – Ministerstwa Edukacji Narodowej,
KNF – Komisji Nadzoru Finansowego,
PARP – Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości,
FPAKE – Fundacji Promocji Akredytacji Kierunków Ekonomicznych,
CODN – Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
Podjęte inicjatywy w ramach realizacji programu "Szkoła Przedsiębiorczości"
Podjęte inicjatywy w roku szkolnym 2007/2008:
02.10.2007 - Ogólnopolskie Targi Pracy pod hasłem „Otwarci na wyzwania”
03.10.2007 - Spotkanie z Dyrektorem Invest Banku w Częstochowie
17.10.2007 - Warsztaty w Klubie Pracy
18.10.2007 - VIII Seminarium FERK w Warszawie
18.10.2007 - Warsztaty w siedzibie KRUS
19.10.2007 - Warsztaty w Klubie Pracy
23.10.2007 - Wizyta przedstawiciela Urzędu Statystycznego w Częstochowie
25-31.10.2007 - Obchody Światowego Tygodnia Oszczędzania
05.11.2007 - Mobilne Centrum Informacji Zawodowej
05.11.2007 - XXI OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ
19-20.11.2007 - Warsztaty zorganizowane przez Mobilne Centrum Informacji Zawodowej
29.11.2007 - Warsztaty "Otwieram działalność gospodarczą"
06.12.2007 - Olimpiada Podstaw Przedsiębiorczości
14.12.2007 - Konkurs w Stowarzyszeniu Księgowych
10.01.2008 - Wycieczka przedmiotowa kl. II H do Banku Pekao Sa
11.01.2008 - Wycieczka przedmiotowa do BRE Banku SA
30.01.2008 - Wycieczka przedmiotowa do MAKRO
30.01.2008 - Warsztaty w Społem PSS Jedność dotyczące przyjmowania pracowników
01.02.2008 - Wycieczka przedmiotowa klasy I F do biura rachunkowego
13.02.2008 - Szkolenie - "Kształcenie zawodowe a rynek pracy"
27.02.2008 - Wycieczka przedmiotowa do Centrum Informacji Europejskiej
01.04.2008 - Certyfikat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości" dla naszej szkoły
03.04.2008 - Dzień Przedsiębiorczości
23.04.2008 - Dni Otwartych Drzwi Politechniki Częstochowskiej
28.04.2008 - Warszawa-odebranie nagrody dla szkoły z certyfikatem „Szkoła Przedsiębiorczości"
Podjęte inicjatywy w roku szkolnym 2006/2007:
24-25.10.2006 - Seminarium „Zostań swoim szefem"
6.11.2006 - XX Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej
11.01.2007 - II Edycja Olimpiady Przedsiębiorczości
7 - 8.02.2007 - Drugie seminarium "Zostań swoim szefem"
15.03.2007 - Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości
26.03.2007 - przystąpienie do programu "Szkoła Przedsiębiorczości"
29-30.03.2007 - CKP warsztaty "Jak skutecznie szukać pracy"
marzec 2007 - Łukasz Pabiś zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu
23.04.2007 - Szkolenie Rady Pedagogicznej
8.05.2007 - Pierwsza wycieczka przedmiotowa do Urzędu Statystycznego
10.05.2007 - Pani Bożena Popiołek otrzymała srebrną odznakę Stowarzyszenia Księgowych
14.05.2007 - warsztaty METROedukacji
15.05.2007- Spotkanie z przedstawicielem Citibanku Handlowego
16.05.2007- Druga wycieczka przedmiotowa do Urzędu Statystycznego
kwiecień/maj 2007 - Cykl spotkań dotyczących wyboru zawodu
16.05.2007- Prelekcja "Ciekawi ludzie, ciekawe zawody"
25.05.2007- Prelekcja "Przedsiębiorczość bez tajemnic"
29.05.2007- III Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli Przedsiębiorczości na GPW w Warszawie
30.05.2007- Konferencja na temat „Rozwój gospodarczy regionu poprzez samozatrudnienie”
05.06.2007 - Spotkanie z przedstawicielami Invest Banku
Rok szk. 2006/2007 - Praktyki zawodowe
12.06.2007 - Gala podsumowująca konkurs „Wolontariusz na bank”
14.06.2007 - Miejskie Forum Szkół -"Przedsiębiorczość w mojej szkole"
18.06.2007 - Nagroda METROedukacji dla Edyty Pich i konferencja w Warszawie
18 - 21.06.2007 - warsztaty "Analiza potencjału zawodowego"
czerwiec 2007 - Otrzymane dyplomy i certyfikaty
MetroEdukacja

Uczniowie biorący w nim udział odbywają praktyki i uczestniczą w zajęciach warsztatowych w placówkach handlowych należących do Metro Group. Na zakończenie edukacji otrzymują dwujęzyczne certyfikaty potwierdzające umiejętności zawodowe. Mają one pomóc w znalezieniu pracy na rynku europejskim. Program jest połączeniem wiedzy teoretycznej oraz praktycznej i zyskał akceptację uczniów jak i nauczycieli.
Ponadto po skończeniu szkoły Koncern METRO Group oferuje absolwentom szkół ponadgimnazjalnych program "METRO Student". Są to studia dzienne licencjackie i praktyki studenckie na stanowiskach kierowniczych w sieciach handlowych Makro i Real. Koncern pokrywa koszty czesnego i zakwaterowania.
Nasze niektóre działania w ramach programu METROedukacja.
12.10.2010 - Warszawa - konferencja programu METROedukacja
Program METRO Edukacja ma już 10 lat. Z tej okazji Przedstawicielstwo Metro Group w Polsce zorganizowało 12 października 2010r. uroczyste spotkanie w hotelu Bristol w Warszawie. Przybyli na nie m.in. przedstawiciele szefostwa Metro Group, w tym Renata Juszkiewicz - dyrektor przedstawicielstwa na Polskę, dyrektorzy sieci Real, Media Markt i Saturn, Rafał Baniak- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki , Henryka Bochniarz – prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych oraz dyrektorzy szkół handlowych z całej Polski, nauczyciele i uczniowie objęci programem METRO Edukacja.
Wśród zaproszonych gości zaleźli się również : Dyrektor ZS im. Jana Kochanowskiego Janusz Cygan, nauczycielka mgr Bożena Popiołek i uczeń klasy IV B Technikum Handlowego Marcin Biś.
15-19.09.2008 - akcja charytatywna programu METROedukacja
Jak co roku w ramach realizacji programu METROedukacja zorganizowana została akcja charytatywna. W dniach 15-19.09.2008 zorganizowano w Domu Pogodnej Starości w Zakliczynie projekt społeczny "Stwórzmy razem ogród marzeń". W projekcie wzięła udział młodzież z programu METRO Edukacja z 4 krajów: Polski, Niemiec,Rosji i Rumunii oraz nauczyciele i opiekunowie z marketów.Do udziału w projekcie z naszej szkoły wytypowano uczennicę kl. IV A Olgę Nowosielską oraz nauczyciela mgr Roberta Golachowskiego. Celem projektu było pokazanie uczniom znaczenia zaangażowania i ponoszenia odpowiedzialności w działaniach non-profit na rzecz innych. Projekty społeczne METRO Group organizuje już od 5 lat.
Relacje z innych działań w ramach programu na bieżąco w dziale Aktualności.
Szkolne Koło Europejskie
Opiekunem Szkolnego Koła Europejskiego jest mgr Aleksandra Pytel - nauczyciel języka angielskiego.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w pracach SKE !!!
Niektóre działania w ramach programu.
26.09.2013 - Obchody 12. rocznicy Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole
26.09.2013 - 12 rocznica obchodów Europejskiego Dnia Języków W dniu 26 września 2013 klasy II, III, IV z okazji 12 rocznicy obchodów Europejskiego Dnia Języków brały udział w projekcji filmu "Diana". Dzień ten ma na celu uświadomienie społeczeństwu znaczenie wielojęzyczności w Europie, pielęgnowanie różnorodności kulturowej i językowej oraz zachęcanie do nauki języków obcych.
18.04.2013 - Międzynarodowa Konferencja Internetowa Programu Państw Nadbałtyckich
W dniu 18.04.2013 odbyła się jak co roku w naszej szkole internetowa konferencja międzynarodowa pod patronatem BSP UNESCO. Jak co roku konferencja AGENDA 21, którą organizuje Republika Federalna Niemiec odbywa się przez 24 godziny w wybrany dzień roku we wszystkich państwach świata. Młodzież ma możliwość porozumienia się w języku angielskim i wymiany swoich poglądów na temat głównej idei Agendy 21. Tegoroczny temat to: Humanity depicts poverty, poverty depicts humanity. W tym roku w konferencji wzięło udział 15 uczniów z klas Ia, Ib, Ic, Ie oraz IIIa. Koordynatorkami konferencji były pani mgr Lena Czaja i pani mgr Aleksandra Pytel.
26.09.2012 - Obchody 11. rocznicy Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole
13.04.2012 - Dzień Europejski - konkurs wiedzy na temat Anglii, Francji i Niemiec
13.04.2012 odbył się w ramach obchodów Dnia Europejskiego w naszej szkole konkurs językowy dla klas II (organizacja nauczyciele języków obcych). Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę na temat Anglii, Francji i Niemiec. Zwycięskie drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody:
I miejsce - klasa IIg - Karolina Sil, Jolanta Słomczyńska, Daria Wydmuch,
II miejsce - klasa IIa - Wojciech Klimczak, Rafał Nyga, Patryk Stawski,
III miejsce - klasa IIf - Patrycja Krawczyk, Mateusz Niemczyk, Jacek Warzecha.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Podsumowaniem Dnia Europejskiego będzie wycieczka klas I w dniu 25.04.2012 do Muzeum Częstochowskiego -Galeria Dobrej Sztuki na wystawę dotyczącą tradycji wielkanocnych z różnych krajów "Wielkanoc świata".
Za organizację Dnia Europejskiego odpowiadają nauczyciele języków obcych.
26-27.09.2011 - Obchody 10 rocznicy Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole
W dniu 26 września 2011 (poniedziałek) klasy IIg, IIId, IIIe, IIIg z okazji 10 rocznicy obchodów Europejskiego Dnia Języków biorą udział w zajęciach językowych w Centrum Języków Europejskich Al.Jana Pawła II 126/130 w Częstochowie na zaproszenie wicedyrektora CJE pana K.Kostarczyka. Uczniowie obejrzą prezentację multimedialną "Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Częstochowie" oraz wezmą udział w spotkaniu z panem Jankiem Brożyńskim, przewodniczącym Rady Słuchaczy. Następnie odbędą się lekcje języków obcych: lekcje języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i szwedzkiego. Opieka: mgr A.Czerwińska, mgr B.Płaczek, mgr J.Buss, mgr A.Pytel, mgr R. Golachowski
26.09.2011 o godz.12 członkowie Klubu Europejskiego pod opieką mgr H.Klepacz-Skoczylas wezmą udział w happeningu w Alejach.
Nauczyciele języków obcych zapraszają wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły na wycieczkę do Warszawy w dniu 27 września 2011. Uczniowie wezmą udział w warsztatach językowych (język gruziński, francuski, rosyjski, turecki, irlandzki i inne) na Uniwersytecie Warszawskim. Organizacja wycieczki: mgr E.Bielecka, mgr E.Rychlik, mgr P.Kołodziejczyk.
Z okazji 10 rocznicy obchodów Europejskiego Dnia Języków zostało również opracowane przez nauczycieli języków obcych naszej szkoły specjalne wydanie gazetki szkolnej "Fraszka" - "Fraszka na językach" jako pomoc dydaktyczna do lekcji języka obcego. Zapraszamy do językowej podróży do Niemiec, Szwajcarii, Irlandii, Szkocji, Szwecji, Hiszpanii, Portugalii, Anglii, Austrii, Rosji, Francji, Holandii, krajów Beneluksu, Chorwacji, Grecji i Włoch.
24-27.09.2010 - Obchody Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole
W dniach 24.09.- 27.09.2010 będzie obchodzony w naszej szkole po raz kolejny Europejski Dzień Języków. Z tej okazji przewidziane są liczne imprezy. Wszyscy uczniowie powinni przyjść do szkoły ubrani w kolory flag państw europejskich. Zapraszamy młodzież i nauczycieli naszej szkoły do udziału w konkursach i włączenia się w obchody Europejskiego Dnia Języków. 27 września zostały rozstrzygnięte konkursy: konkurs językowy "Najlepszy poliglota szkoły" oraz fotograficzny "Wokół języka". Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli zagłosować na najlepsze ich zdaniem fotografie i wytypować zwycięskie zdjęcia: I miejsce - Martyna Eljasińska Id, II miejsce – Klaudia Gała Id, III miejsce – Monika Kozłowska IIe. Najlepsi poligloci szkoły zostali wyłonieni przez jury konkursu po rozwiązaniu testu w języku angielskim, niemieckim i francuskim. Najlepszymi poliglotami zostali: klasy I – Karolina Sil, Daria Wydmuch, Robert Stefańczyk Ig, klasy II – Karolina Lewandowska, Aleksandra Franczak, Piotr Kott IIg, klasy III – Andrea Karoń, Sabina Nowak, Michał Kowacki. Zwycięscy i uczestnicy konkursów otrzymali nagrody i dyplomy z rąk pana dyrektora Janusza Cygana. Następnie młodzież naszej szkoły wspólnie zaśpiewała "Odę do radości".
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
24.09.2010 - wycieczka do Krakowa na Obchody Europejskiego Dnia Języków
24.09.2010 – młodzież klas Ie, If, IIc, IId, IIg, IIIa pod opieką nauczycieli języków obcych (kierownik wycieczki - mgr Paweł Kołodziejczyk, opieka mgr Arkadiusz Kapelski, mgr Jolanta Buss, mgr Agata Kamińska, mgr Joanna Kubicka, mgr Agnieszka Popielarska) wyjechala do Krakowa –gdzie wzięła udział w oficjalnych obchodach Europejskiego Dnia Języków zorganizowanego przez Goetheinstitut.
09.04.2010 - VI WARSZTATY EUROPEJSKIE
Młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie wzięła udział w VI Warsztatach Europejskich pod patronatem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. dr hab. Jerzego Buzka. Byli to następujący uczniowie : Kamil Skowronek IIa, Lukasz Majba IIc, Mateusz Wroński IIf, Katarzyna Broszkiewicz IIIh, Wioletta Posmyk IIIh, Agnieszka Siwa IIIh, Weronika Krawczyk IIIh. Warsztaty odbyły się dnia 9 kwietnia 2010 roku w godzinach 11:00 - 15:00 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, przy ul. Augustyna 28/30. Hasłem przewodnim tegorocznych warsztatów były wersy wiersza Cypriana Kamila Norwida:
"Do tych co mają tak za tak, nie za nie, tęskno mi Panie"
odpowiedzialność za słowo w dobie globalizacji,
W warsztatach wzięli udział uczniowie wielu częstochowskich szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież pracowała w następujących grupach warsztatowych:
Tolerancja wolności - czy swoboda wypowiedzi stoi w opozycji do innych praw człowieka
Media elektroniczne a relacje interpersonalne - rola i znaczenie mediów w życiu współczesnego człowieka
Media - bezstronni świadkowie czy kreatorzy życia
Dopuszczalne ramy kształtowania własnej polityki historycznej państwa
Poprawność polityczna - szlachetny idealizm czy groźna utopia?
Następnie dwóch najbardziej aktywnych członków każdej grupy prezentowało wypracowane wnioski dotyczące poruszanego przez nich tematu przed komisją, w której skład wchodzili między innymi Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Prezydent Częstochowy. Z naszej szkoły wyróżnił się Mateusz Wroński, który prezentował temat Media - bezstronni świadkowie czy kreatorzy życia .
25.09.2009 - Europejski dzień Języków
Program Europejskiego Dnia Języków - 25 września 2009 w Zespole Szkól im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie temat przewodni: „Język otwiera drzwi”
a) godz. 8.50 - 10.25 świetlica szkolna – debata oxfordzka
- „Czy warto uczyć się języka sąsiadów” – uczniowie z klasy IVa pod opieką mgr J.Buss
- „Czy warto uczyć się jeszcze innych języków oprócz języka angielskiego” - uczniowie z klasy III g pod opieką mgr B.Płaczek
- „Znajomość języka kluczem do kariery” - uczniowie z klasy III f pod opieką mgr E.Pilarskiej oraz uczennica z klasy III h
Prezentacja multimedialna na temat krajów europejskich: mgr K.Jończyk-Kałuża
b) godz. 8.50 - 10.25 mała sala gimnastyczna – prelekcja dla klas maturalnych
Spotkanie z gościem z OHP panią Aleksandrą Mieczyńską „Możliwości zarobkowe dla młodzieży oraz konieczność znajomości języków obcych przy podejmowaniu pracy” (przygotowanie mgr E.Gepchard, mgr E.Bielecka, mgr A.Czerwińska)
c) godz. 8.50 - 10.25 sala komputerowa nr 68 - Quiz językowy i gry językowe online
Quiz językowy i gry językowe w języku angielskim z oficjalnej strony internetowej Europejskiego Dnia Języków –
mgr A.Popielarska, mgr P.Rudnicka, mgr H.Klepacz-Skoczylas
d) godz. 8.50 - 10.25 lekcja języka portugalskiego
przygotowanie i prowadzenie – mgr E.Rychlik, pomoc – mgr A.Kapelski
e) godz. 8.50 - 10.25 lekcja języka chorwackiego
przygotowanie i prowadzenie – mgr E.Idziak
f) ogłoszenie wyników konkursu plastycznego dla klas I na plakat przedstawiający hasło Europejskiego Dnia Języków: „Język otwiera drzwi”
g) 25 września uczeń naszej szkoły Mateusz Wroński z klasy II h wraz z partnerką weźmie udział w konkursie tanecznym na Małym Rynku w Krakowie podczas oficjalnych obchodów Europejskiego Dnia Języków ( organizator Instytut Cervantesa w Krakowie) - opieka mgr E.Gepchard
26.09.2008 - Europejski dzień Języków
26 września jak co roku nauczyciele języków obcych i Szkolny Klub Europejski przyłączyli się do obchodów Europejskiego dnia języków. Świętowaliśmy lingwistyczną różnorodność i wielojęzyczność oraz promowaliśmy uczenie się języków. Hasłem przewodnim tegorocznego Dnia Języków jest temat "Kariera zawodowa w Polsce czy poza jej granicami".
Zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w następujących zajęciach:
1. Spotkanie z gościem specjalnym zaproszonym przez panią Ewę Gepchard panią Aleksandrą Mieczyńską, która opowiadała o „Możliwościach zarobkowych młodzieży oraz roli znajomości języków obcych przy podejmowaniu pracy”. Pani Aleksandra poruszyła zarówno temat zarobkowania przez młodych ludzi w Polsce jak i za granicą.
2. Wywiad ze znanymi osobami - Uczniowie pod opieką p. Agaty Kamińskiej i p. Joanny Kubickiej wcielili się w role znanych osób i opowiadali, jak języki obce pomogły im w karierze zawodowej.
3. Uczniowie pracujący za granicą w czasie wakacji - wspomnienia uczniów naszej szkoły dotyczące pracy poza graniami Polski – opieka p.Aleksandra Pytel, p. Agata Czerwińska.
4. Debata Oxfordzka przygotowana przez uczniów klasy IIIe należących do Szkolnego Klubu Europejskiego pod kierunkiem p. Jolanty Buss dotycząca kwestii spornej „Kariera zawodowa w Polsce czy za granicą”
Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwały p. Agata Czerwińska p. Aleksandra Pytel, p.Jolanta Buss, p. Krzysztofa Jończyk - Kałuża p.Edyta Bielecka. Oprawę plastyczną zapewniła p. Anna Szewczyk. Harmonogram przygotowała p. Krzysztofa Jończyk – Kałuża
Pozostałe inicjatywy w ramach programu dostępne są na bieżąco w dziale Aktualności