20 lutego odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej w naszym mieście wirtualnej strzelnicy, w której będą organizowane dla uczniów obowiązkowe lekcje strzelania. Inwestycja kosztowała 195 tys. zł.
Inwestycję zrealizowano w ramach rządowego programu "Strzelnica w powiecie", dzięki czemu 80 proc. kosztów sfinansowano z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, pozostałą część ze środków Urzędu Miasta Częstochowy.

Lokalizacja strzelnicy nie jest przypadkowa, gdyż od wielu lat w "Kochanowskim" kształcimy najwięcej uczniów klas wojskowych i policyjnych. W czasie oficjalnego otwarcia strzelnicy, ten wybór potwierdził zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak. W inauguracji brali również udział parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów lokalnych.

Dla uczniów odwiedzających strzelnicę dostępne są repliki czterech pistoletów krótkich i czterech karabinów długich z nakładką laserową. Można celować do tarczy lub skorzystać z ustawień, które pozwalają wirtualnie przenieść strzelających do lasu, wywołać silny wiatr, a nawet sprowadzić ulewę lub śnieżycę. Symulowany jest odrzut, więc użytkownicy mają wrażenie, jakby strzelali z prawdziwej ostrej broni.