Projekt “Drużyna Inki”

You are currently viewing Projekt “Drużyna Inki”

28 listopada 2023 r. o godz. 9.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, przy al. Najświętszej Maryi Panny 52 odbyły się zajęcia dla klas pierwszych szkół ponadpodstawowych w ramach projektu „Drużyna Inki“.

Zajęcia podzielone były na dwie części: w pierwszej, historycznej, młodzież zapoznała się z historią Danuty Siedzikówny „Inki” oraz jej rodziny.
Druga część, również nawiązująca do historii sanitariuszki Armii Krajowej, to teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Celem projektu „Drużyna Inki” jest przybliżenie życiorysu sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny ps. „Inka” oraz teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej w zakresie RKO. Całość jest jednocześnie odpowiedzią na pytanie: Co w dzisiejszych czasach oznacza sformułowanie „zachować się jak trzeba” w kontekście moralnego obowiązku reagowania na krzywdę ludzką. Wykład nawiązywał również do obywatelskiej postawy niesienia pomocy oraz ma za zadanie uwrażliwić młodzież na problem obojętności wobec zjawiska hejtu i wykluczenia, dla którego punktem wyjścia jest pojęcie szacunku wobec każdego człowieka.

W zajęciach uczestniczyła klasa IH pod opieką Pana Rafała Ziemnickiego.