W dniu 3 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Literaturze Niemieckiej.
W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas I.

Najlepsze wyniki uzyskały:

I miejsce Ewa Kaniewska kl. Ie,
II miejsce Edyta Boryń kl. Ia,
III miejsce Natalia Wawszczak kl. Ia.

Zwyciężczynie otrzymały słodkie upominki od nauczycieli języka niemieckiego.

Gratulujemy

Dzisiaj zostały zainaugurowane Mistrzostwa Częstochowy w Piłce Nożnej Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych.
W rozgrywkach tych nie mogło zabraknąć naszej drużyny, która broni mistrzostwa!

Początek dla naszych piłkarek okazał się niezwykle udany. W rozgrywkach grupowych odniosły dwa przekonujące zwycięstwa:

ZS Kochanowski - LO Mickiewicz 6:0
ZS Kochanowski - LO Biegański 5:0.

Gratulujemy i czekamy na kolejne zwycięstwa.

W dniu 8 kwietnia 2019 roku w Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie planowany jest strajk nauczycieli.

Uczniom, którzy w tym dniu przyjdą do szkoły zostanie zapewniona opieka.

Mariusz Zawada

28 marca uczniowie klasy IA i IIA uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Ognia w Żorach.

Muzeum łączy w sobie funkcje parku naukowego, muzeum techniki i regionalnego centrum historii. Przy tym wszystkim stanowi też doskonałą rozrywkę o czym przekonali się uczniowie rozwiązując łamigłówki i poszukując odpowiedzi skrywanych na terenie muzeum. Całość poprzedzona była wykładem dotyczącym „Historii ognia” oraz krótkim filmem.

Na podsumowanie zwiedzania uczniowie udali się na przejażdżkę karuzelą Juliusza Verne’a na Żorskim Rynku.

26 marca odbył się DZIEŃ OTWARTY naszej szkoły.

Ósmoklasiści oraz gimnazjaliści, oprócz zapoznania się z ofertą edukacyjną, mieli okazję uczestniczyć w dodatkowych atrakcjach, m.in.:
• warsztatach prezentujących ofertę szkolnictwa zawodowego: Technik Logistyk, Technik, Spedytor, Technik Ekonomista, Logistyk- Magazynier, Sprzedawca
• pokazie samoobrony, cheerleaders, taekwondo
• musztry
• prezentacji sprzętu policyjnego, strażackiego, wojskowego i ratowniczego,
• pokazie psa i koni policyjnych
• pokazie z kryminalistyki i daktyloskopii
• paintball
• zajęciach na strzelnicy szkolnej
• przejażdżkę quadem
• grill oraz słodki poczęstunek.

22 marca uczniowie klasy III C i III G brali udział w Dniu Otwartym Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J.Długosza w Czestochowie.

Młodzież uczestniczyła w wykładzie majora SOP w st. spocz. mgr Adriana Wasika na temat Służby Ochrony Państwa SOP. Po wykładzie klasa IIIC brała udział w warsztatach z pierwszej pomocy a III G odkrywała tajniki kryminalistyki prowadzone przez mgr inż. Karolinę Grabowską.

W sobotę 23 marca uczniowie klas mundurowych: IE i IIE w ramach innowacji wojskowej wyjechali do Warszawy na dzień otwarty Wojskowej Akademii Technicznej.

Na miejscu zapoznali się z bogatą ofertą edukacyjną studiów nie tylko wojskowych, ale również cywilnych. Dla uczestników przygotowano także pokaz sprzętu wojskowego, zwiedzanie bazy laboratoryjnej i kampusu Akademii a dla wszystkich zgłodniałych wojskową grochówkę.

Podczas wyjazdu udało się również zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego.

Słoneczna pogoda i dobre humory dopisywały wszystkim do samego końca wycieczki.

Organizatorami wyjazdu byli: pan Robert Kotuch, pani Katarzyna Organa i pani Agata Filejska.

Wszystko co wzniosłe, piękne, ujmujące tak szybko przemija. Nadszedł czas by podsumować niezwykłą akcję w Kochanie "Wykręć numer białaczce i zostań superbohaterem" czyli komórkomania - zostań potencjalnym dawcą komórek macierzystych DKMS.

73 wspaniałe osoby przystąpiły do projektu z czego jesteśmy bardzo dumni. Cierpienie tak wielu ludzi, zwłaszcza młodych i dzieci, wzbudziło w naszej społeczności najpiękniejsze pokłady wrażliwości, życzliwości i człowieczeństwa. Wielu z nas jest już w rejestrze dawców. Ale to wszystko kropla w morzu potrzeb. Patrzymy jednak z nadzieją w przyszłość gdyż akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i pojawili się chętni na przyszły rok do wzięcia udziału. Akcja dedykowana jest głównie do uczniów Kochana chorujących na raka krwi. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by czuli, że jesteśmy z nimi i staramy się pomóc im w cierpieniu. Tak wielki odruch serca jest bezcenny.

Poza edukacją i rejestracja, prowadziliśmy również zbiórkę funduszy, by wesprzeć fundację DKMS w badaniach zebranego przez nas materiału genetycznego. Dziękujemy za każdą złotówkę. Na ogromne podziękowania zasługują uczniowie Kochana, którzy jako wolontariusze, z wielkim zaangażowaniem i sercem wykonywali swoje zadania. Dzięki przesłanym materiałom przez fundacje DKMS, pani Agata Marks jako koordynator, mógła edukować młodzież i realizować cele akcji. Wspólnie osiągnęliśmy spektakularny sukces. Głęboko wierzymy, że ktoś z nas będzie mógł uratować drugiemu czlowiekowi życie. Bo życie jest wartością największą!

Zapraszamy wszystkich za rok!

W dniu 21 marca w naszej szkole odbył się I Turniej Klas Policyjnych o puchar Dyrektora Szkoły.

W rywalizacji wzięli udział uczniowie klas policyjnych w trzech konkurencjach:
• Tor sprawnościowy
• Zawody strzeleckie
• Test wiedzy

Na zwycięzców, oprócz pucharów czekały atrakcyjne nagrody indywidualne.

W konkurencji tor sprawnościowy, indywidualnie najlepszy czas uzyskał uczeń klasy IId Jakub Tajber, a zespołowo wygrała klasa IVf w składzie: Wiktoria Więcław, Maciej Miller i Domini Rak.

W zawodach strzeleckich indywidualnie najlepszy był Michał Tomżyński z klasy IIc, a zespołowo wygrała klasa IIc w składzie Dawid Słok, Dawid Pawlik, Monika Dawczyk i Michał Tomżyński.

W konkurencji test wiedzy indywidualnie wygrała uczennica klasy IIId i zespołowo wygrała klasa IIId w składzie Julia Zalejska i Wiktoria Stolarska.

W klasyfikacji ogólnej na najlepszą klasę policyjną

III miejsce zajęła klasa IIc
II miejsce zajęła klasa Ib
I miejsce zajęła klasa IIg.

Gratulacje dla zwycięzców i podziękowania dla wszystkich uczestników.
Dziękuję również nauczycielom, którzy pomogli w organizacji turnieju.

12 marca, odbyły się w Kochanie szkolne eliminacje XXII edycji konkursu "Austria - kraj i mieszkancy".

Byliśmy jedną z 70 szkół na terenie sześciu województw, biorących udział w tej corocznej imprezie, organizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu, Biblioteka Austriacka.

Z grona ponad 720 uczestników, zakwalifikowały się do półfinału osoby, które uzyskały co najmniej 85% poprawnych odpowiedzi, to jest 34 punkty.
Nasze uczennice: Stolarska Wiktoria i Zalejska Julia, z klasy III d, przeszły do dalszego etapu, uzyskując 38 punktów. BRAWO!

4 kwietnia 2019 roku, o godz. 11.00 walczymy w Opolu. Trzymajcie kciuki!

19 marca na Placu Biegańskiego w Częstochowie odbyły się obchody imienin Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, służb mundurowych oraz uczniowie częstochowskich szkół. ZS im. J. Kochanowskiego reprezentowały klasy mundurowe: IE i IIE.

Po uroczystościach przy pomniku Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty, w Ratuszu odbyła się prelekcja Mariusza Kolmasiaka, członka Związku Piłsudczyków RP zatytułowana: „Józef Piłsudski (1867-1935)”.

Organizatorami miejskich obchodów byli: częstochowski oddział Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej TPJP, Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II oraz Urząd Miasta Częstochowy.

15 marca w Sali Koncertowej im. Jerzego Haralda w siedzibie Polskiego Radia Katowice miała miejsce uroczysta gala finałowa 
X Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Prawda i Kłamstwo o Katyniu”.

Organizatorką konkursu już od 10 lat jest europoseł Jadwiga Wiśniewska. W tym roku do sekretariatu Konkursu wpłynęło 259 prac z całego województwa śląskiego, zaś w ciągu wszystkich edycji do Konkursu zgłoszona 2385 prac laureatów.

Wśród tegorocznym laureatów znalazła się Weronika Dudek, uczennica klasy IIID. To już drugi raz, kiedy uczeń naszej szkoły zostaje laureatem tego Konkursu. Oboje uczniowie zajęli drugie miejsca, a przygotowali zostali przez nauczyciela wiedzy o społeczeństwie Dariusza Pucha.

Nagrodą główną dla laureatów trzech pierwszych miejsc jest wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.

 

Więcej artykułów…