23 września msza święta w Kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w intencji poległych, zmarłych i zamordowanych oraz tych, którzy wrócili, rozpoczęła obchody "Dnia Sybiraka".

Po mszy, poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod tablicę upamiętniającą powrót polskich rodzin ze zsyłki na Sybir. O tragicznych wydarzeniach sprzed 79 lat mówił Prezydenta Miasta Krzysztof Matyjaszczyk oraz senator Grzegorz Lipowski, prezes Związku Sybiraków. W obchodach wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz miasta, uczniowie częstochowskich szkół oraz mieszkańcy Częstochowy. 

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy

 

Dzisiaj ostatni dzień konferencji w Dump. Oto plakaty podsumowujące naszą wspólną pracę na warsztatach.

Mamy nadzieję, że po powrocie uczniowie zamieszczą jeszcze więcej zdjęć i podzielą się wrażeniami i doświadczeniami z tego pobytu.
Uczniowie zostali przygotowani przez mgr L. Czaję i mgr A. Pytel

Dzisiaj nasza młodzież uczestniczyła w Międzynarodowym Dniu.

Obejrzeliśmy reprezentacje ze wszystkich krajów biorących udział w konferencji.

W dniu 21 września uczniowie ZS. Im. J.Kochanowskiego pod opieką p.Haliny Klepacz-Skoczylas uczestniczyli w akcji Wyprawka DLA Żaka.

Akcja odbywała się w Tesco Częstochowa pod patronatem PCK.

18 września uczniowie klas II F i II G mieli okazję odwiedzić Zakład Karny w Herbach. Podczas wizyty młodzież zapoznała się z zasadami funkcjonowania i organizacją pracy Zakładu Karnego, działalnością i zadaniami Służby Więziennej, specyfiką pracy funkcjonariusza oraz z zajęciami więźniów w czasie pobytu w zakładzie karnym.

Uczniowie mogli zobaczyć cele więźniów, kaplicę oraz plac spacerowy. Ponadto rzecznik prasowy zakładu Pani por. Izabela Kapkowska przedstawiła prezentację na temat historii Służby Więziennej w Polsce, która w tym roku obchodzi stulecie powstania. Zademonstrowano również środki przymusu bezpośredniego oraz wyposażenie funkcjonariusza SW.

Prowadzący starali się przestrzec uczniów przed konsekwencjami zachowań łamiących prawo, nieprzystosowania społecznego oraz uświadomić jaki to może mieć nieodwracalny wpływ na dalsze życie.

Bardzo dziękujemy pracownikom Służby Więziennej za poświęcony czas i ciekawą lekcję.

Dominik Figzał bierze udział w warsztatach na temat zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego mikroplastikiem i jego wpływem na nasz organizm .
Natomiast Ola Krzyśków i Radek Gorzałka uczestniczą w festiwalu kolorów cdn ...

Jak co roku, uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawców i samorządu szkolnego, wzięli udział w rajdzie integracyjnym pod hasłem "Integracja zapisana w pamięci".

Impreza odbyła się 18 września. Trasa wiodła z Częstochowy do Korwinowa pociągiem a stamtąd już pieszo do Olsztyna. U podnóża Zamku, dzięki gościnności właścicieli 200 letniego Zabytkowego Spichlerza, pieczono kiełbaski i biesiadowano.

Uczniowie mogli też zregenerować siły po wyczerpującym marszu (ok. 10 km) i spróbować swoich sił w parku linowym. Następnym punktem imprezy były gry i zabawy przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego. Rywalizacja rozpoczęła się od wyścigu w workach, a następnie z jajkiem na łyżeczce. Potem było ekscytujące przeciąganie liny, rzucanie w parach jajkiem na odległość i w końcu wyścig czwórek dźwigających w kocach swoich wychowawców.

Emocje były ogromne a zaangażowanie uczestników imponujące. Zdecydowanie zwyciężyła kl. I e, II miejsce kl. I c i I d, a III miejsce kl.I b. Wszyscy świetnie się bawili, w atmosferze rywalizacji a jednocześnie integracji, w malowniczej scenerii Jury Krakowsko - Częstochowskiej, w blasku słońca.

W dniu dzisiejszym rozpoczęła się pięciodniowa Konferencja Krajów Nadbałtyckich w Dump w Niemczech.
Troje uczniów wraz z nauczycielem mgr L. Czają bierze udział w tym wydarzeniu.

Podczas tej konferencji będą prezentować w języku angielskim przygotowane przez siebie projekty oparte na Celach Zrównoważonego Rozwoju.
Jesteśmy dumni ponieważ tylko trzy szkoły z Polski uczestniczą w tym wydarzeniu.

Trzymamy kciuki i czekamy na kolejne foto relacje!

17 września na Placu Katyńskim odbyły się częstochowskie obchody 79. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę.

W ramach obchodów odbył się spektakl podczas, nktórego odczytano nazwiska z częstochowskiej listy katyńskiej.   

Następnie o. Jan Zinówko odmówił modlitwę ekumeniczną i złożone zostały kwiaty pod symbolicznymi tablicami poświęconymi częstochowskim ofiarom mordu w Katyniu, Miednoje, Bykowni oraz Charkowie.

Naszą szkołe reprezentował poczet sztandarowy oraz uczniowie klas pierwszych.

W dniu 14 września klasy Ic i Ig pod opieką p. Leny Czaja i p. Ewy Skuza wzięły udział w sprzątaniu zbiornika wodnego „Zaciszańska”.

Jak co roku młodzież sprząta zbiornik na zaproszenie PZW OKRĘG CZĘSTOCHOWA. Śmieci po sezonie letnim nie brakowało.
Uczniowie spisali się na medal.

Organizatorzy zapewnili nam dodatkową atrakcję. Na miejscu obecni byli policjanci z Zespołu Konnego w Częstochowie. Młodzież mogła zapoznać się z pracą policjantów. Dowiedzieli się jaką funkcję pełnią konie w policji. Konie przeznaczone są do patroli terenów zielonych, leśnych tam, gdzie nie dojeżdża radiowóz. Zabezpieczają również imprezy masowe np. mecze.

Młodzież zadawała liczne pytania. Na zakończenie organizatorzy poczęstowali wszystkich uczestników kiełbasą z grilla.

7 września na Jasnej Górze, odbyły się uroczystości inaugurujące rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019.

Uczestniczyli w nich parlamentarzyści, przedstawiciele władz oświatowych - Pani Urszula Bauer Śląski Kurator Oświaty, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy oraz delegacja nauczycieli i młodzieży.