Po miesiącach wytężonej pracy, 19 czerwca nadszedł czas na upragniony wypoczynek. O godzinie 10.00 w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał pan dyrektor Mariusz Zawada, który podziękował uczniom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom za wspólne miesiące nauki i pracy oraz pogratulował osiągniętych sukcesów, wyrażając dumę i zadowolenie. Młodzież otrzymała wyróżnienia za wysokie wyniki w nauce. Uroczystość zakończyła się krótkim programem artystycznym w wykonaniu uczniów z klasy 3F i 2B. Następnie uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie dokonać refleksji nad minionymi miesiącami oraz podzielić się wakacyjnymi planami.

12 czerwca w ramach konkursu „Żołnierze w służbie historii”, przeprowadzona została żywa lekcja historii dotycząca bohatera Lecha Smólskiego. 

Lekcja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Blachowni, w towarzystwie ósmoklasistów i przedstawicieli V Szczepu Harcerskiego ,, Sulimczycy”. Przeprowadzona została przez uczniów z ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie, pod opieką mgr Mariusza Kubisa oraz gościa specjalnego – sekretarz stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, pani Beaty Bieleckiej.

Całe wydarzenie zaczęło się przedstawieniem prezentacji „Lech Smólski – kwiat bohaterstwa”, która była tłem dla referatu odczytanego przez ucznia Daniela Kluźniaka. Następnie uczennica Nikola Derda przedstawiła film, który był wywiadem z dr. J. Sętowskim, przeprowadzonym dnia 23 maja br. Po obejrzeniu filmu uczniowie zmierzyli się z quizem wiedzy o omawianym bohaterze, a zwycięzców nagrodzono słodkościami. Następnie druhna Beata Bielecka przekazała harcerzom książkę ,,Mężom i ojcom naszym” , wydaną przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Częstochowie. W międzyczasie można było zapoznać się z portretem Lecha Smólskiego, który namalowała niegdyś uczennica z ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie.

Lekcja odbyła się w wesołej i przyjaznej atmosferze, a cały event został uwieczniony przez zdjęcia, które robił pomocnik – uczeń Michał Tomżyński. Na koniec zostało zrobione uczestnikom lekcji wspólne zdjęcie pamiątkowe.

Nasze Szkolne Koło Wolontariatu za aktywną pomoc i współprace otrzymało podziękowania od Dyrekcji Zespołu Szkół nr 28 w Częstochowie. 

W dniu 14. czerwca klasy Ic ,I g pod opieką p. Ewy Skuzy i p. Leny Czaja wzięły udział w sprzątaniu zbiornika " Zaciszańska" . Tradycyjnie Zespół Szkól im. Jana Kochanowskiego dwa razy w roku pomaga sprzątać teren wokół zbiornika oraz koryto Stradomki.

Organizatorami Akcji Sprzątanie Świata jest Zarząd Koła PZW Częstochowa - Miasto, Zarząd Terenowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, Portal Wędkarstwo Sportowe Służb Mundurowych oraz Urząd Miasta w Częstochowie.

Młodzież miała możliwość oglądać pokaz Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Częstochowie.

{gaallery}2019.06.14_sprzatanie{/gallery}

Uczniowie klas IA i IB realizujące innowacje policyjną oraz strażacką uczestniczyli w trzydniowym obozie szkoleniowym. Zmagania w ramach obozu odbyły się w Jura Park Extreme w Biskupicach.

Klasy IA i IB brały udział w zajęciach terenowych, strzelaniu z broni pneumatycznej, paintballu jak również mieli okazję spróbować swoich sił w jeździe na quadach.

Uczestnicy obozu zapoznawali się także ze służbą w straży pożarnej oraz policji.

W czwartek, 6 czerwca, na świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie podsumowujące działania w projekcie w ramach programu POWER VET dofinansowanego z sektora Kształcenie i Szkolenia zawodowe (FRSE) Mobilność Edukacyjna. Tytuł naszego projektu to „Logistyka łączy Europę”.

Spotkanie odbyło się z udziałem dyrektora szkoły, nauczycieli opiekunów, uczestników projektu jak również młodzieży z młodszych klas - potencjalnych beneficjentów kolejnych projektów.
Koordynator projektu, p. Ewa Nieszporek, opowiedziała zebranym jak powstał projekt, jakie korzyści niesie ze sobą taki wyjazd oraz co należy zrobić, żeby zakwalifikować się w kolejnym projekcie. Następnie młodzież uczestnicząca w projekcie opowiedziała o swojej wielkiej przygodzie, jaką przeżyła podczas pobytu w Wielkiej Brytanii – o praktykach, kursie językowym, zakwaterowaniu, wycieczkach itp.

Na zakończenie spotkania zaprezentowano film z pobytu w Plymouth.
Młodsze klasy z zapartym tchem słuchały opowieści swoich starszych kolegów i koleżanek.

Mamy nadzieję, że w przyszłości nie będzie brakowało chętnych do udziału w tego typu projektach.

{gaallery}2019.06.09_praaktyki{/gallery}

Drużyna naszych dziewcząt wywalczyła Mistrzostwo Częstochowy w Piłce Nożnej dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych!

Nasze panie już trzeci rok z rzędu nie miały sobie równych.

W tym roku w meczach decydujących o mistrzostwie pokonały:

ZS Kochanowski- LO Kopernik 4:1
ZS Kochanowski - LO Sienkiewicz 6:0.

Skład złotych medalistek: Wiktoria Rak, Julia Ciupa, Dominika Woszczyńska, Marlena Godela, Magdalena Studzińska, Zuzanna Kimla, Wiktoria Kosowska, Wiktoria Dzianak.

Opiekun Paweł Kapica.

Z okazji Dnia Dziecka, częstochowskie szkoły zorganizowały rajd rowerowy, który odbył się w piątek 31 maja.

Tegoroczny rajd upamiętniający 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, miał na celu przybliżenie miejsc w Częstochowie związanych z tym wydarzeniem. Trasa wycieczki prowadziła przez częstochowskie nekropolie, gdzie dr Juliusz Sętowski przedstawił miejsca spoczynku i życiorysy częstochowskich bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Wśród rowerzystów znalazła się również liczna grupa z naszej szkoły.

Jak co roku uczniowie klas pierwszych z innowacjami policyjną, wojskową i strażacką uczestniczą w obozie szkoleniowym.

Uczniowie podczas trzydniowego obozu w KS Jurapark w Biskupice zmagali się z wieloma przygotowanymi przez doświadczonych instruktorów zajęciami. W programie było między innymi:

 jazda quadem
 posługiwanie się bronią białą
 paintball
 gry terenowe
 szkoła przetrwania
 tyrolka

W dniach 27-28 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwudniowym rajdzie rowerowym do Łagiewnik Wielkich. Zaczęliśmy w słońcu, a skończyliśmy w ulewnym deszczu pokonując łącznie ponad 120km.

W dniu 22 maja 2019 r. podczas obrad IX Walnego Zebrania Członków Oddziału Okręgowego w Częstochowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Zarząd Główny w uznaniu szczególnych zasług na płaszczyźnie edukacyjno-dydaktycznej nadał Zespołowi Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie ZŁOTĄ ODZNAKĘ „Zasłużony w rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce”.

Więcej artykułów…