W dniu 14 listopada delegacja uczniów naszej Szkoły pod opieką pani A.Fikier i M.Skoczewskiej uczestniczyła w przepięknym koncercie galowym Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Koncert miał miejsce w "Katowice Miasto Ogrodów - Instytucji Kultury im. K.Bochenek". Został on zorganizowany w ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole rozpoczęły się już w piątek, 9 listopada. O godzinie 11.11 cała szkoła wzięła udział w odśpiewaniu hymnu narodowego. O godz. 12.00 poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystościach przy pomniku Orląt Lwowskich. Obchody miały na celu upamiętnić heroiczną obronę Lwowa w listopadzie 1918 roku, kiedy to kształtowały się granice odradzającego się państwa polskiego.

W niedzielę 11 listopada uczniowie klas: IE i IIE z innowacją wojskową pod opieką pana Roberta Kotuch wzięli udział w centralnych uroczystościach 100-tnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Częstochowie.

O godz. 16:00 w alei Sienkiewicza przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki zostały złożone kwiaty.

Następnie odbył się przemarsz wszystkich uczestników na plac Biegańskiego. O godz. 17:00 rozpoczął się pokaz multimedialny, któremu towarzyszył Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W programie znalazły się także m.in. prezentacja uzbrojenia okresu międzywojennego ze zbiorów częstochowskich kolekcjonerów oraz premierowy pokaz filmu „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”.

"Moja Niepodległa"- to temat konkursu artystyczno-literackiego, poświęconego 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Każdy uczeń mógł wyrazić swoje wyobrażenie o wolnej Ojczyźnie, korzystając z pokładów osobistej wrażliwości i talentu. Głębia i poziom prac zaskoczyły swoją dojrzałością postrzegania wydarzeń historycznych i współczesnego świata. A umiejętność ich interpretacji sprawia, że możemy być dumni z młodego pokolenia. Świadome swej narodowości będzie ono stać na straży niepodległości, bo Polska to oni!

Wręczenie nagród miało miejsce w szczególnych okolicznościach przy "Dębie "Piłsudskiego", przed murami Z.S.im. Jana Kochanowskiego.

11 listopada 2018 roku, autorzy najlepszych prac zostali wyróżnieni i nagrodzeni.

I - Jonaszek Wiktoria kl. IIc
II - Dudek Weronika kl. IIId
III - Kokot Justyna kl. IIc
Wyróznienie - Tomzyński Michał kl. IIc

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie a laureatom gratulujemy !!!

Samorząd Uczniowski, Agata Marks i Marta Skrzypkowiak.

11 listopada w Częstochowie Poczet Sztandarowy oraz delegacja naszej szkoły świętowała wyjątkowy jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości podczas mszy świętej celebrowanej przez arcybiskupa Wacława Depo.

 

11 listopada, to 100 lat godności, wolności i niepodległości Państwa Polskiego. Wywalczone krwią i najwyższym poświęceniem - Rodaków, dla których Ojczyzna to Dobro najwyższe.

Aby godnie uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada o godz. 11.11 przedstawiciele Samorządu uczniowskiego, pan dyrektor Mariusz Zawada oraz pomysłodawczynie: pani Agata Marks i pani Aneta Nowicz-Budziszewska, wkopali przed budynkiem szkoły, dostojny czerwony dąb nazwany " Dębem Piłsudskiego ", a ufundowany przez społeczność Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego.

Złożono również wyjątkowe życzenia dla Polski w specjalnie przygotowanej szkatule. Odśpiewano z dumą Hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego ", oddając w ten sposób hołd wdzięczności za wolną Polskę.

Cała społeczność Kochana o godz.11.11 wspólnie odśpiewała hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

Przy okazji ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej, dołączyliśmy się dodatkowo do kampanii społecznej, która ma na celu rozpowszechnianie poprawnych słów polskiego hymnu.

W dniu 9 i 10 listopada 2018 uczniowie naszej szkoły ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie uczestniczyli w akcji pod patronatem Stowarzyszenia "Kresy" - POMOC żywnościowa dla polskich rodzicami na Kresach.

Dziękujemy ślicznie wszystkim za udział w akcji!!!

9 listopada w Hali Polonia odbył się XVII Turniej Siatkówki Amatorskich Żeńskich Zespołów Młodzieżowych z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W turnieju wystartowała drużyna naszych dziewcząt, która w gronie 8 zespołów szkół ponadgimnazjalnych okazała się bezkonkurencyjna wygrywając wszystkie swoje mecze.

Wyniku poszczególnych spotkań:

ZS Kochanowski- ZS Prusa 2:0

ZS Kochanowski- LO Biegański 2:0

ZS Kochanowski - LO Traugutta 2:0

Półfinał ZS Kochanowski- LO Sienkiewicza 2:1

Final ZS Kochanowski- LO Biegański 2:0.

Warto dodać że najlepszą zawodniczką całego turnieju została Natalia Kupiec.

Zwycięską drużynę reprezentowały: Wiktoria Rak, Wiktoria Więcław, Sandra Czerwik, Natalia Kupiec, Sandra Kot, Dominika Kniejska, Ada Świątkowska, Dominika Woszczyńska, Zuzanna Hajdyś, Lena Lubieniewska, Wiktoria Maciejczyk.

Opiekun Paweł Kapica

W sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyła się konferencja „Częstochowa Niepodległa”. Jej celem było przybliżenie losów miasta i jego społeczności, wobec zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obecni mieli okazję wysłuchać referatów przygotowanych przez uczniów oraz wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursu plastyczno-historycznego „Komiks - polskie drogi do Niepodległej”.

Podsumowano też terenową grę historyczną oraz konkurs pieśni patriotycznej „Sercem wyśpiewane”, którego laureaci na zakończenie konferencji wykonali takie utwory jak „Warszawskie dzieci”, „Taki kraj” oraz „Nie pytaj o Polskę”.

Nasi uczniowie zdobyli III miejsce.

Gratulujemy.

Rozpoczęły się Lekcje z ZUS - projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Dzięki niemu uczniowie mogą poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi i przygotowywać się w ten sposób do wejścia na rynek pracy. Wiedza o ubezpieczeniach społecznych pomaga świadomie podejmować decyzje dotyczące życia zawodowego i osobistego.

Jolanta Biel - Szkolny Klub Przedsiębiorczości

6 listopada uczniowie klasy IIg uczestniczyli w warsztato-szkoleniu z zakresu innowacyjnego testu wiedzy ekonomicznej z wykorzystaniem nowoczesnych systemów informatycznych metodą "KAHOOT".

Warsztaty zostały zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach XXXII OWE i prowadzone były przez p. mgr Artura Sierpińskiego.

Więcej artykułów…