W dniach 23-25 maj kolejne klasy uczestniczyły w obozie surwivalowym w Biskupicach.

Tym razem w obozie udział wzięły klasy ID i G pod opieką Pani Danuty Bilki, Agaty Marks i Pawła Treberta.

23-24 maja szkolna grupa rowerowa "Dzwonek" udała się na rajd rowerowy do oddalonych o 55 km Łagiewnik Wielkich.

Oto krótka fotorelacja z ekspedycji.

W Złotym Potoku odbyły się w niedzielę, 22 maja uroczystości upamiętniające 73 rocznice powołania Oddziału Partyzanckiego na terenie Ziemi Częstochowskiej oraz 72 rocznice wymarszu oddziału pomoc Powstańczej Warszawie w ramach Akcji "Burza".

Uroczystości rozpoczęła msza św. w miejscowym kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela. Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik pamięci walk oddziału Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Jerzego Karpińskiego "Ponurego". W uroczystościach naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy oraz delegacja młodzieży z I E i I F.        

                                                                                                                                                        

W dniach 16-18 maja uczniowie klas IIb, IIc Technik logistyk z innowacją elementy edukacji policyjno-prawnej uczestniczyli w obozie realizującym innowację. W czasie trzech dni trwania obozu uczniowie brali udział w atrakcyjnych zajęciach na terenie KS Jurapark w Biskupicach prowadzonych przez doświadczonych instruktorów. W programie było między innymi:

budowa obozu                jazda quadem               posługiwanie się bronią białą

paintball                         gry terenowe

strzelanie z łuku             szkoła przetrwania

 

13 maja 2016 roku, uczniowie klasy II A – technik logistyk – w ramach realizacji innowacji – odwiedzili siedzibę Jednostki Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej nr 3, która obejmuje rejon działania gmin: Częstochowa, Mstów, Kłomnice, Rędziny.

Tam zapoznali się z wyposażeniem, jakim dysponuje PSP oraz funkcjonowaniem siedziby dowodzenia.

 

 

 

 

 

 

Dnia 12.05.2016 roku uczniowie klasy II A kształcący się w zawodzie technik logistyk, w ramach innowacji: „rozwijanie umiejętności przydatnych w OSP” złożyli wizytę w OSP Błeszno – Częstochowa. Tam zapoznali się z wyposażeniem jednostki typu: Mercedes Benz Atego/1329, Jelcz 422, Ford Transit.

Uczniowie wykonywali ćwiczenia na sprzęcie łączności, sprzęcie ratownictwa medycznego i drogowego oraz uczestniczyli pokazie ratownictwa technicznego.

Obejrzeli Izbę Pamięci OSP Błeszno.

 

W dniu 12.05.2016 klasy Ib, Ie i If w ramach realizacji innowacji brały udział w zajęciach poświęconych zagadnieniom prawa cywilnego prowadzonych przez Sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie pana Pawła Betlejewskiego.

Zajęcia te były kolejnymi z cyklu w ramach projektu edukacyjnego Iustitia organizowanego przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich we współpracy z Urzędem Miasta.

 

 

 

 

 

 

Na placu Biegańskiego odbyły się w czwartek, 12 maja uroczystości upamiętniające 81 rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. W tegorocznych obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, kombatanci, młodzież częstochowskich szkół oraz mieszkańcy miasta.

Po złożeniu kwiatów przy pomniku marszałka na placu Biegańskiego, uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Ratusza Miejskiego, gdzie odbyła się prelekcja dr Ryszarda Stefaniaka "Częstochowa w obliczu śmierci Józefa Piłsudskiego". W uroczystości naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy, pan Dyrektor Mariusz Zawada oraz delegacja młodzieży (klasa II E i II F)

Fotorelacja z wycieczki rekreacyjnej klasy IIE do Złotego Potoku.

W dniu 11.05.2016 roku odbył się bieg na orientację zorganizowany dla klas Ie i If w ramach geografii rozszerzonej. Bieg na orientację zorganizowały panie mgr Lena Czaja oraz mgr Ewa Skuza w Lesie Aniołowskim w Częstochowie.

Młodzież wykazała się dużą sprawnością i orientacją w terenie. Uczniowie na podstawie mapy mieli za zadanie odnaleźć punkty usytuowane w lesie i odbić karty biegu w perforatorze każdego punktu kontrolnego.

Pogoda sprzyjała zawodnikom.

Bieg na orientację to doskonała forma zajęć geografii w terenie.

 

 

 

 

OSP Częstochowa przy ul. Strażackiej 3 działa, jako Ochotnicza Straż Pożarna Jednostka Ratownictwa Wodno-Nurkowego w Częstochowie i jest wyspecjalizowana głównie w ratownictwie wodnym, liczy 40 członków, w tym 30 wyszkolonych płetwonurków.

Uczniowie klasy II A – technik logistyk, realizujący innowację: rozwijanie umiejętności przydatnych w OSP, poznali zasady ratownictwa wodnego polegające na: niesieniu pomocy tonącym, niesieniu pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych na wodzie, w przerębli lodowej i pod wodą oraz ratownictwa lodowego, czyli niesieniu pomocy ludziom znajdującym się pod lodem lub na lodzie (krze).

Obejrzeli sprzęt do nurkowania: butle ze sprężonym powietrzem lub innym gazem, automaty oddechowe, skafandry nurkowe mokre i suche, ciężarki ołowiane (tzw. balast), głębokościomierz i zegarki do określenia bezpiecznej głębokości, manometr do określenia ilości czynnika oddechowego w butli, oświetlenie, narzędzia tnące i wiele innych oraz wyposażenie techniczne Jednostki Ratownictwa Wodno -Nurkowego.
Dowiedzieli się o zasadach bezpieczeństwa  podczas korzystania z akwenów wodnych.

Więcej artykułów…