W poniedziałek Samorząd Uczniowski organizuje akcję "Chłopaka w krawacie nie pytacie" (uczennice organizują krawaty w swojej klasie) oraz zawody "Pompowanie w KOCHANIE", czyli wykonywanie pompek na czas (3 uczniów z klasy - sala gimnastyczna).

3 godz.lek - la4, lb4,lc4, ld4,le4,laS, lb5, lc5, ld5, le5, lap, IIa, llb, IIc, lld,
4 godz. lek.- IIe, llg, IIIa, lllb, IIIe, llld, lllf, lllg, lVa, IVb, IVc, IVd, IVe, IVf, IVg

27 września przy ulicy Kucelińskiej 22 odbył się II Międzyszkolny Piknik Rowerowy zorganizowany przez Szkolną Grupę Rowerową „ DZWONEK” działającą przy ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie.

W wyścigach rowerowych wzięły udział następujące szkoły: Zespół Szkół Technicznych, I LO Juliusza Słowackiego, Zespół Szkół Specjalnych nr 23, Szkoła Podstawowa nr 48 oraz oczywiście ZS im. Jana Kochanowskiego.

Wyścig składał się z pięciu kategorii takich jak: Kobiety Open , Mężczyźni Open, kat. Dziewczęta, kat. Chłopcy oraz Wytrwali Cykliści.

Całości towarzyszyła słoneczna pogoda i pozytywne nastroje. Po skończonym wyścigu, uczestnicy ładowali akumulatory posilając się kiełbaskami z grilla . Nagrody dla najlepszych uczestników w każdej kategorii ufundował sklep Giant Kocot Bike ul. Okólna 76, natomiast poczęstunek zorganizowała firma Jura Park Biskupice.

Po niżej prezentujemy wyniki wyścigów:

Kat. Dziewczęta:
1. Miejsce: Oliwia Kokoszka – ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
2. Miejsce: Weronika Ziemba- I LO im. J. Słowackiego
3. Miejsce: Matylda Jureczko- I LO im. J. Słowackiego

Kat. Chłopcy:
1. Miejsce: Wiktor Stalka – ZS Technicznych w Częstochowie
2. Miejsce: Damian Sawicki- ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
3. Miejsce: Mateusz Kuliś- ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie

Kat. Trwali Cykliści:
1. Miejsce: Michał Lewandowski- ZS Specjalnych nr 23 w Częstochowie
2. Miejsce: Daniel Madejski- ZS Specjalnych nr 23 w Częstochowie
3. Miejsce: Piotr Mysłek- ZS Specjalnych nr 23 w Częstochowie

Kat. Kobiety Open:
1. Miejsce: Katarzyna Kott- ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
2. Miejsce: Agnieszka Rak- ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
3. Miejsce: Joanna Kremiec- Tarnowska- ZS Specjalnych oraz Jolanta Klimowicz- ZS im. Jana Kochanowskiego

Kat. Mężczyźni Open:
1. Miejsce: Przemysław Kott- ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
2. Miejsce: Rafał Piotrowski- ZS Technicznych w Częstochowie
3. Miejsce: Paweł Kołodziejczyk- ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie

27 września klasy II c i II g wzięły udział w sprzątaniu zbiornika wodnego przy ul. Zaciszańskiej.

Akcję jak co roku organizuje PZW Okręg Częstochowa. Młodzież z zaangażowaniem pomogła posprzątać teren wokół zbiornika i okolice parkingów.

Gospodarze zorganizowali grilla i słodki poczęstunek.

Zakończyły się eliminacje do półfinałów w piłce nożnej chłopców. Nasi piłkarze wyszli z grupy i awansowali do rozgrywek półfinałowych.

W eliminacjach pokonali:

V LO Mickiewicza 6:1,

IX LO Norwida 10:2

i nieznacznie ulegli ZS Technicznych 2:3.

Gratulujemy i życzmy powodzenia w półfinałach.

Skład drużyny: Daniel Ostrowski, Dawid Kwasek, Oskar Ciszewski, Aleksander Górecki, Oskar Kociński, Sebastian Otola, Alan Czok, Maciej Malinowski, Jakub Lipiec, Dominik Makuch, Jakub Perczak, Mateusz Nowak, Jakub Tajber, Marcel Cianciara oraz Patryk Taranek

Opiekunowie: M.Dziura, A.Kędzierska, D. Szynkiel

W środę 25 września odbyły się Mistrzostwa Częstochowy w Lekkiej Atletyce. Drużyna chłopców po zaciętej walce wywalczyła 2 miejsce, ustępując jedynie "Sienkiewiczowi". Najlepiej zaprezentowali się:Mateusz Kacperak, Dawid Kiszka i Kacper Szczerba. Gratulujemy

Opiekun: Paweł Trebert
Zdjęcia: Dariusz Gawroński

 

Grupa uczniów z klas IIa i IIIa w dniu 25 września wzięła udział w V Warsztatach Naukowych INŻYNIER - ZAWÓD XXI WIEKU organizowanych przez Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej.

W ramach warsztatów młodzież wysłuchała wykładów i uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy otrzymali zaświadczenia o ich odbyciu.

 

25 września, zgodnie z obowiązującą tradycją, klasy pierwsze uczestniczyły w rajdzie integracyjnym, w którym pokonali trasę Korwinów-Olsztyn.

U podnóży zamku w Olsztynie czekały na nich konkurencje sportowe przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego i Samorząd Szkolny oraz wspólne grillowanie.

Klasy startowały w trzech konkurencjach: bieg w workach, bieg z jajkiem oraz wyścig z wychowawcą - bieg w kocu.

Walka była bardzo wyrównana, dlatego postanowiliśmy przyznać dwa pierwsze miejsca - klasie I D4 oraz I C5

Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy!

Wszyscy świetnie się bawili, w atmosferze rywalizacji a jednocześnie integracji, w malowniczej scenerii Jury Krakowsko - Częstochowskiej.

25 września  klasy II c i II g wzięły udział w zajęciach terenowych z geografii w Parkach Podjasnogórskich.

Młodzież wzięła udział w warsztatach. Pracowała z mapą oraz planem miasta. Wyznaczała kierunki świata za pomocą kompasu oraz azymuty. Obserwacje dotyczyły również skał, które są zamieszczone w pobliżu Muzeum Rudy Żelaza oraz drzew pomnikowych w Parku 3 Maja.

12 września br., uczniowie klasy IV B pod opieką wychowawcy wybrali się na wycieczkę do Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Auschwitz-Birkenau jest jedynym obozem koncentracyjnym znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Był on podzielony na trzy części: Auschwitz (Oświęcim I), obóz pracy przymusowej, pełniący również funkcję centrum zarządzającego; Auschwitz II –Birkenau (Brzezinka), najpierw obóz koncentracyjny, potem także obóz śmierci wyposażony w komory gazowe i krematoria; Auschwitz III - Monowitz (Monowice), obóz pracy przymusowej w fabryce Buna-Werke koncernu IG Farben.

Na terenie Oświęcimia dołączyła do nas pani przewodnik, która przybliżyła nam historię zbrodni hitlerowskiej. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało życie więźniów i jakie warunki panowały w obozie. Dla osób, które były tam po raz pierwszy, był to wstrząsający widok i silne przeżycie emocjonalne. Nikt, kto nigdy wcześniej nie był w Oświęcimiu, nie jest w stanie wyobrazić sobie tragedii, która miała tam miejsce. Nasza wycieczka dzieliła się na dwa etapy: Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau. Trwała ponad cztery godziny. Myślę, że każdy, przynajmniej raz w życiu, powinien odwiedzić obóz Auschwitz-Birkenau i w ten sposób oddać hołd poległym tam osobom.

Kolejnym etapem wycieczki była Pszczyna ze swoim zamkiem, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich na terenie województwa śląskiego i najcenniejszym zabytkiem, jakim może się pochwalić Pszczyna. Tutejszy zamek to wspaniała budowla, która zachwyca swą architekturą, wspaniałymi wnętrzami oraz ciekawą historią. Przetrwało nie tylko wyposażenie i umeblowanie, ale nawet kryształowe zwierciadła! Każde z nich ma 14 metrów kwadratowych. Obronny, murowany zamek istniał tutaj już od XV wieku, ale wspaniała rezydencja powstała w efekcie licznych przebudów pod koniec XIX wieku. Projekt dzięki, któremu oglądamy dziś budynek w stylu francuskim był dziełem znanego architekta. Najsłynniejszą mieszkanką rezydencji była Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, księżna von Pless, nazywana Daisy (1873-1943).

Dzisiaj Komisja wyborcza w składzie: z-ca dyrektora Aleksandra Kupczak, pedagog szkolny Agata Zacharska i opiekun Samorządu uczniowskiego Agata Marks, podała wyniki głosowania na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.

Nową przewodniczącą została Oliwia Szymanek z kl. IIA, jej zastępcami Oktawian Trenda z kl. III F i Nikola Derda z kl. II E.
Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu wspaniałych osiągnięć

W czwartek 26 września w naszej szkole obchodzimy Dzień Języków Europejskich.

Z tej okazji nauczyciele języków obcych zapraszają wszystkich uczniów do wspólnego świętowania poprzez udział w konkursach, do których mogą się zgłosić całe klasy oraz chętni uczniowie.

 • Dlaczego uczymy się języków obcych? - Temat przewodni plakatu dla chętnych osób. (Plakat należy przynieść do wtorku 24 września do nauczycieli uczących języków obcych. Technika dowolna.)
 • Konkurs na najciekawiej przebraną klasę w barwy lub stroje związane z wybranym państwem europejskim. (biorą udział klasy I). W tymże dniu uczniowie przychodzą do szkoły przebrani w barwy jednego wylosowanego przez klasę państwa europejskiego. Mile widziane będą również wszelkie wyszukane przez Was dodatki (flagi, symbole danego kraju).
  Ia4 - Holandia
  Ib4 - Szwecja
  Ic4 - Niemcy
  Id4 - Włochy
  Ie4 - Anglia
  Iag - Norwegia
  Ia5 - Hiszpania
  Ib5 - Węgry
  Ic5 - Francja
  Id5 - Portugalia
  Ie5 - Grecja

Dla zwycięzców konkursów organizatorzy przygotowali nagrody ! Zapraszamy !

Organizatorty: Barbara Płaczek. Marta Skrtypkowiak. Agata Filejska

Rozpoczynamy zgłoszenia do XII edycji OOL, której zawody I stopnia (on-line) odbędą się 04.10.2019 roku.

Nowa formuła Olimpiady jest realizowana w oparciu o testy on-line.

Aby wziąć udział w Olimpiadzie, każdy uczeń musi mieć aktywne konto w Aplikacji OOL. Test 1 etapu zostaną przeprowadzony w całości on-line. Test można będzie rozwiązywać na komputerze lub urządzeniu mobilnym - tablecie lub smartfonie

Zgłoszenia do udziału przyjmowane są w nieprzekraczalnym terminie do 21.09.2019 włącznie. Wszystkich zainteresowanych szkolni organizatorzy zapraszają codziennie w godzinach od 8.00 do 15.45 do sal: 63 lub 90.