Dzisiaj drużyna naszych siatkarzy pokonała po bardzo zaciętym spotkaniu zespół ZST 2:0.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych meczach.

W dniu 24. pażdzziernika klasa II E TL z innowacją wojskową uczestniczyła w obchodach 100 rocznicy powstania WKU w Częstochowie oraz obchodach wojewódzkiego święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej.

Podczas uroczystości w Filharmonii Częstochowskiej przedstawiono film i prezentacje na temat genezy powstania Administracji Wojskowej w Częstochowie oraz wręczono odznaczenia i wyróżnienia m.in. dla osób z resortu Obrony Narodowej a także dla przedstawicieli administracji publicznej, środowisk kombatanckich i pracodawców.

Święto uświetnił koncert Orkiestry Wojskowej z Bytomia wraz z solistami.

{

Dzień dzisiejszy w naszej szkole to Dzień Szkolnego Czytania!!!
We wszystkich klasach na 3. godzinie lekcyjnej czytano fragmenty nowych książek, zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Książki wzbogaciły księgozbiór biblioteki szkolnej. Przeprowadzona akcja jest formą promowania czytelnictwa i zachęcenia Was Drodzy Uczniowie do czytania. Już niebawem będziecie mogli wypożyczyć wiele nowych książek Waszych ulubionych autorów w bibliotece szkolnej! Wśród nich wiele nowości wydawniczych, ulubionych tytułów, serii, które będziecie mogli przeczytać.

Wkrótce na stronie internetowej szkoły znajdziecie kompletną listę wszystkich nowych książek zakupionych do biblioteki szkolnej.

Ale już teraz zapraszam wszystkich do czytania i korzystania z bogatej oferty nowości!

23 października rozpoczęły się Mistrzostwa Częstochowy w piłce siatkowej chłopców.

Nasza drużyna w meczu inauguracyjnym pokonała ZSSB 2:0.

O kolejnych wynikach będziemy informować na bieżąco.

W dniu 17. pażdziernika Szkolna Grupa Rowerowa „Dzwonek” zorganizowała rajd rowerowy dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczniowie odwiedzili miejsca związane z Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim. Swoją imponującą wiedzą podzielił się z nami nauczyciel historii Grzegorz Basiński. Opowiedział nam historie związane z pobytem Marszałka w Częstochowie. Na zakończenie rajdu młodzież naszej szkoły złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na placu Biegańskiego. Przyjazna aura pozwoliła nam połączyć lekcję historii i patriotyzmu z aktywnością fizyczną.

Rajd zorganizował opiekun SGR „Dzwonek” profesor Dariusz Puch. Grupą rowerzystów opiekowali się profesorowie Martyna Klekot i Paweł Kołodziejczyk.

We wtorek 16 pażdziernika młodzież klasy I E pod opieką Jolanty Biel - Koordynatora Szkolnego Koła Wolontariatu wzięła udział w rozpoczęciu kampanii Pola Nadziei w Częstochowskim Hospicjum na ul. Krakowskiej 45A.

Celem kampanii jest m.in. edukacja dzieci i młodzieży na temat roli drugiego człowieka wobec ciężko chorych. Znakiem rozpoznawczym Kampanii jest żonkil - kwiat, który jest symbolem nadziei, bezinteresownej pomocy i wsparcia.

Wszystkich chętnych, którzy chcą zostać wolontariuszami w Hospicjum zapraszam do sali 32. koordynator Szkolnego Wolontariatu Jolanta Biel.

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka szkolna zaprasza do udziału w sesji fotograficznej Sleeveface.

Co to jest pytacie?

Otóż są to zdjęcia, których spójny element stanowi okładka książki lub płyty. Na wykonanym zdjęciu widoczna jest okładka, sfotografowana w ten sposób, że łączy się z sylwetką osoby, stanowi jej przedłużenie czy dopełnienie.
Stwarza to iluzję jednolitego obrazu, przy założeniu że okładka jest trzymana przed osobą fotografowaną, a pozujący stanowi jej przedłużenie.

Termin „sleeveface" nie doczekał się jeszcze swojego polskiego odpowiednika. Efekty w zależności od inwencji twórcy i wkładu pracy - mogą być zabawne, kreatywne, zawsze są jednak interesujące. Jest to więc zabawa z książką i obiektywem. Zwyczajne selfie już się trochę opatrzyło, warto więc spróbować czegoś nowego.

Zapraszamy wszystkich chętnych do zabawy i zgłaszanie się do nauczyciela bibliotekarza - p. Ewy Idziak.

A przy okazji promujemy nowe książki pozyskane do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa!!!

Niebawem opublikujemy listę wszystkich książek ,jakie zostały zakupione w ramach programu i zasiliły szkolny księgozbiór.

11 pażdziernika klasa IIB uczestniczyła w konferencji ,,Jestem kobietą” zorganizowanej przez dyrektor Centrum Terapii w Częstochowie Iwonę Michalską–Wierusz oraz Prodziekana Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Jana Długosza dr Zbigniewa Wieczorka. Wykłady i prelekcję dotyczyły ważnych współczesnych problemów i aspektów życia kobiet i ich rodzin.

Mgr Tomasz Jaskóła – historyk i pedagog w wykładzie ,,Polka 1918- 2018” omówił w problem emancypacji kobiet oraz postacie znamienitych kobiet - mieszkanek Częstochowy.

Mgr Jagoda Fudała z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów przedstawiła skutki uzależnienia i choroby alkoholowej kobiet. Podkreśliła różnice w specyfice biologicznej, kulturowej i psychicznej w leczeniu uzależnionych kobiet i mężczyzn. W wykładzie podkreśliła odmienny metabolizm alkoholu u kobiet w porównaniu do mężczyzn, wskazała, że po spożyciu takiej samej ilości alkoholu stężenie alkoholu we krwi kobiety jest około 40% wyższe niż u mężczyzny. Zjawisko to spowodowane jest kilkoma przyczynami m.in.: mniejszą zawartością wody w organizmie, niższą aktywnością enzymu rozkładającego alkohol w soku żołądkowym. Podkreśliła, że sytuacja nadużywania alkoholu może destabilizować życie rodziny, być przyczyną poważnych problemów, cierpienia, braku poczucia bezpieczeństwa dorosłych i dzieci.

Dr nauk fizycznych Karina Nowak – Mistrzyni Świata WAKEF w Londynie 2002 w wykładzie ,,Sukces ma twarz Kobiety” przedstawiła przebieg własnej kariery sportowej i naukowej, jednocześnie zachęciła młodzież obecną na konferencji do uprawiania sportu i ,wschodnich sztuk walki.

Mgr Renata Durda Kierownik Ogólnopolskiej Niebieskiej Linii wygłosiła wykład - ,,Przemoc wobec kobiet- Przemoc w relacjach między płciami” omówiła zjawisko przemocy z różnych perspektyw, które jest obecne w domach, w pracy, w szkołach i instytucjach, jest uniwersalnym problemem jaki zagraża życiu, zdrowiu i szczęściu nas wszystkich. Przemoc to jeden z głównych powodów śmierci w grupie wiekowej 15-44 lat, przyczynia się do śmierci 14% mężczyzn i 7% śmierci kobiet. Podkreśliła dramatyczną statystykę, jaką odnotowano w ostatnich latach w Polsce - śmierć 500 kobiet – ofiar przemocy domowej, które zwykle pozostawiają osierocone osamotnione w rozpaczy dzieci.

Uczestnicy wykładów mieli możliwość obejrzenia pokazu mody przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy w Częstochowie im. W.S. Reymonta pod nazwą ,,Barwy Ziemi” oraz wysłuchać piosenek z repertuaru Edyty Górniak.

Udział w konferencji ,,Jestem Kobietą” pozwolił młodzieży poznać poglądy, problemy kobiet i ich sposób rozwiązywania, dla każdego stał się źródłem refleksji, dyskusji i wyciągania wniosków.
Opiekunem była mgr Małgorzata Jagiełło

 

W dniu 10 pażdziernika klasa III e odwiedziła Muzeum Browarnictwa i Browar w Żywcu.
Browar Żywiecki został założony w 1856 roku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Mieliśmy możliwość przenieść się w czasie 160 lat wstecz, aby zapoznać się z historią browaru i produkowanego w nim piwa. Z uwagi na trwający audyt linii produkcyjnych nie mogliśmy zobaczyć z bliska procesu warzenia piwa.

W dniu dzisiejszym klasy III C, III D, III E kształcące się w zawodzie technik logistyk uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach.

Tematyką spotkania był czas pracy kierowców, obowiązki i warunki przewozu drogowego. Dodatkowo można było zapoznać się z wyposażeniem samochodu do zadań techniczno-operacyjnych.

Więcej artykułów…