Na zbliżające się Święta pragniemy złożyć dyrekcji, nauczycielom, wszystkim pracownikom szkoły oraz uczniom i ich rodzicom życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze.
Niech nadchodzący Nowy Rok będzie czasem pokoju, serdeczności i międzyludzkiej życzliwości.

 

 

 

 

 

 

 

22 grudnia od godziny 9:00 odbędą się w naszej szkole Wigilie klasowe. Po spotkaniach opłatkowych zapraszamy na uroczystą akademię przygotowaną przez Panią E.Skuzę, Panią A. Popielarską i Pana D.Pucha.

 

 

 

 

 

 

 

18.12.2015 roku klasa II A – technik logistyk – zwiedziła i zapoznała się z działalnością I Urzędu Pocztowego w Częstochowie, przy ul. Orzechowskiego 7. Uczniowie dowiedzieli się, że przedmiotem działalności gospodarczej poczty jest:

* prowadzenie działalności polegającej na świadczeniu usług pocztowych,
* emisja, wprowadzanie i wycofywanie z obiegu znaczków pocztowych, kartek pocztowych oraz kopert z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej,
* wykonywanie innych usług, w tym w zakresie prenumeraty prasy, kolportażu prasy i wydawnictw, filatelistyki,
* świadczenie usług finansowych i pośrednictwo w ich wykonywaniu,
* świadczenie usług logistycznych, a w szczególności przewóz przesyłek towarowych oraz ich konfekcjonowanie i magazynowanie.

 

 

W rozegranym 17 grudnia turnieju zwyciężyła klasa III E w składzie: Dominika Głowacka, Katarzyna Palacz, Patrycja Kukuła, Karolina Cichoń.

Drugie miejsce zajęła klasa IV B, którą reprezentowali Janusz Paruzel, Daniel Chmielarz, Dominik Gliński, Piotr Wasiel.

Ostatnie miejsce na podium zajęła reprezentacja klasy I E: Mateusz Balsam, Dominik Włudzik, Jakub Leśkiewicz, Dominik Dobiech.

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła Joanna Zawada, miejsce drugie Dominika Zawada, miejsce trzecie równorzędne miejsce zajęli Kinga Błach oraz Oskar Zębik.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.

 

11 grudnia 2015r odbył się w naszej szkole XI Dzień Fizyki. Tematyka Dnia  związana była z obchodami trwającego jeszcze Międzynarodowego Roku Światła 2015, ogłoszonego przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Na rok 2015 przypadają rocznice kilku ważnych wydarzeń naukowych, związanych ze światłem oraz technologią świetlną:

  • Opisanie zasad optyki przez Ibn Al Haythema w 1015 r.
  • Przedstawienie falowej natury światła przez Augustyna-Jeana Fresnela w 1815 r.
  • Opisanie fal elektromagnetycznych przez Jamesa Clerka Maxwella w 1865 r.
  • Opisanie światła w czasie i przestrzeni przez Alberta Einsteina w jego szczególnej teorii względności – w 1915 r.
  • Osiągnięcia Charlesa Kao dotyczące wykorzystania światłowodów do celów telekomunikacyjnych – w 1965 r.

Z tej okazji został zorganizowany Szkolny Konkurs pt: ,,Światło w aparacie, światło na plakacie”. Podczas Dnia Fizyki nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu, a w pracowni fizycznej zorganizowano wystawę prac konkursowych. Pierwsze miejsce zajęła Ewelina Huras uczennica klasy I B TL, drugie miejsce zajęła Andżelika Bernard uczennica klasy IB TL, a trzecie miejsce zajęła Sandra Czerwik również z klasy IB TL. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. W Dniu Fizyki dodatkowo uczniowie klas pierwszych obejrzeli film pt: ,,Granice światła”.
Organizatorzy:  Katarzyna Organa,  Agnieszka Zarębska

16 grudnia miał miejsce konkurs leksykalno-gramatyczny ”Święta i tradycje Bożego Narodzenia w krajach niemieckojęzycznych”
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Do ścisłego finału przeszły 4 osoby z klasy III A, które stoczyły zacięty bój.

Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:
I miejsce – Piotr Modliński
II miejsce – Palacz Karolina
III miejsce – Bartłomiej Rorat

Pierwsze trzy miejsca nagrodzone zostały słodyczami z wątkami świątecznymi pochodzącymi z krajów niemieckojęzycznych.
Wszystkim uczestniką gratulujemy i życzymy Frohe Weihnachten und ein glückliches neues Jahr 2016.

Organizatorem konkursy była Pani Agata Marks

9 grudnia 2015r uczniowie klasy 1d i 1g pod opieką pani A.Zarębskiej i pani J.Ciesielskiej wybrali się na wycieczkę do Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza. Wprowadzeniem do pokazu był wykład o wszechświecie i astronomii pana dr. Bogdana Wszołka.

Pierwsza część pokazu dotyczyła zagrożeń dla przyrody i ludzi, jaka powoduje nadmierne wykorzystywanie świateł sztucznych, a także, w jaki sposób ograniczać ich szkodliwe działanie. W czasie prezentacji mogliśmy dowiedzieć się jak wiele energii trzeba zużyć, aby jedna żarówka mogła świecić, a także ile wspaniałych zjawisk astronomicznych jest niewidocznych z powodu zbyt oświetlonego nieba. Prezentacja miała ta na celu nauczenie nas odpowiedzialnego użytkowania świateł naturalnych, a także tego, jakie zagrożenie niesie ich nadmierne działanie, np. wypadki na drogach czy śmierć zwierząt uderzających o oświetlone budynki.

Drugi etap pokazu dotyczył rozwiązania zagadki światła Betlejemskiego, a także ustalenia wiarygodności naszego kalendarza. Naukowcy, starali się dowiedzieć, czym był niezwykły fenomen na nieboskłonie, który wskazywał drogę Trzem Królom. Śledziliśmy również możliwe daty narodzin Chrystusa i zapiski niecodziennych zjawisk astronomicznych, które miały miejsce w tamtym okresie. Podczas prezentacji przytoczono odpowiednie fragmenty Ewangelii, mające na celu ustalenie wiarygodności kalendarza.

Cały pokaz był bardzo interesujący i pozwolił na pogłębienie naszej wiedzy astronomicznej, a jednocześnie zaskakujący i rozwiązujący zagadki, o których nigdy nie mieliśmy pojęcia, takie jak niezgodność kalendarza.

Zapraszamy wszystkie klasy do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy stroik świąteczny.

Wszystkie podpisane prace prosimy przynosić do dnia 18 grudnia do gabinetu Pana Dyrektora.

Na zwycięską klasę czekają atrakcyjne nagrody.

 

 

 

 

 

Kiedy: 17 grudnia 2015

Miejsce: Szkolna strzelnica sportowa

Kto: W turnieju wezmą udział czteroosobowe reprezentacje klas - imienne zgłoszenia należy składać do gabinetu w-f.

 

 

15 grudnia uczniowe klas IV A i IV B uczestniczyli w Dniach Otwartych Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Akademi im. Jana Długosza w Częstochowie, w ramach których zapoznali się z ofertą edukacyjną Akademii.

W ramach Dni Otwartych nasi uczniowie wzieli udział w warsztatach i wykładach:

  1. Ratuj się kto może - warsztaty pierwszej pomocy dla każdego
  2. Dopalacze, cyberprzemoc i inne zagrożenia

 

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursach nt:

1.    „Mój pomysł na firmę”konkurs na biznesplan
etap I –  konkurs biznesplan,
etap II – prezentacja pomysłu na firmę przed komisją.

2.    Konkurs na film promujący przedsiębiorczość

3.    Konkurs na formę teatralną – krótka forma teatralna promująca tematykę przedsiębiorczości, zachowań społecznych w gospodarce z uwzględnieniem idei Projektu „  Młodzi-Kreatywni”. Promocja formy na Gali końcowej

Zgłoszenia do końca stycznia 2016r. przyjmuje Jolanta Biel

Uczennica naszej szkoły Marlena Godeli zajęła I miejsce w Konkursie Plastycznym na Szopkę Bożonarodzeniową.

Gratulujemy!!

2015.12.15 szopka2

Więcej artykułów…