5 października 2016 r. młodzież z klasy I C  i II G  poznała zasady funkcjonowania Zakładu Karnego w Herbach. Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z pracą służb więziennych, ukazanie organizacji pracy i zasad funkcjonowania więzienia oraz profilaktyka - jakie są konsekwencje złych zachowań, nieprzystosowania społecznego i działań powszechnie nieakceptowanych.
Młodzież została zapoznana z działalnością i zadaniami Służby Więziennej, charakterem oraz specyfiką pracy funkcjonariusza oraz z zajęciami więźniów w czasie pobytu w zakładzie karnym. Przedstawiono nam którzy więźniowie mogą uczestniczyć w pracach poza zakładem i na jakiej zasadzie odbywa się wyznaczenie osób do poszczególnych prac, za jakie wyroki są skazani więźniowie, jak wygląda nadzór nad więźniami oraz jak wyglądają odwiedziny więźnia. Następnie uczniowie mogli zobaczyć cele więźniów oraz plac spacerowy.
Mamy nadzieję, że cel wycieczki został osiągnięty, bowiem w przystępny i zrozumiały sposób zostało przedstawione uczniom, jak można ustrzec się przed przestępczością i więzieniem oraz jak należy postępować by uniknąć kłopotów. Bardzo dziękujemy pracownikom służby więziennej za poświęcony czas i ciekawą lekcję.


Dnia 4 października br. o godzinie 11.00 rozpoczął się I etap (szkolny) IX Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Udział wzięło 57 uczniów z klas II, III oraz IV. Ogłoszenie wyników 28 października.

W środę uczniowie klasy IA Technikum Logistycznego z innowacją pożarniczo-ratowniczą uczestniczyli w zajęciach z pierwszej pomocy prowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika pana Roberta Kotucha.

27 września 2016 roku, uczniowie klasy IIII A – technik logistyk – realizujący innowację pedagogiczną w zakresie „rozwijania umiejętności przydatnych w OSP” złożyli wizytę w Państwowej Straży Pożarnej JRG-1 przy ul. Rejtana 25/35 w Częstochowie.

Uczniowie zorientowali się w prowadzeniu akcji ratowniczych w czasie pożarów, wykonywaniu specjalistycznych czynności ratowniczych w czasie klęsk żywiołowych. Przenalizowali stan wyposażenia jednostki w sprzęt ratowniczy i środki gaśnicze, sorbenty oraz neutralizatory. Poznali zasady organizacji ratownictwa specjalistycznego: technicznego, wysokościowego, chemicznego i ekologicznego, działań poszukiwawczo-ratowniczych i ratownictwa medycznego.

26.września, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie przebrali się w barwy flag wylosowanych państw europejskich. Nagradzaliśmy ilość przebranych, jak również kreatywność danej klasy.

1.miejsce zajęła klasa I D – wych. mgr D.Puch ( SZWECJA )

2.miejsce klasy I B – wych. mgr M.Skiba ( FRANCJA ) oraz I F – mgr A.Bednarska ( FINLANDIA )

3. miejsce zajęła klasa II G – wych. mgr D.Bilka ( ESTONIA )

Organizatorami były: mgr A.Czerwińska, mgr M.Skrzypkowiak oraz mgr A.Marks.

Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałych uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w imprezie w przyszłym roku szkolnym!!!

Jak co roku klasy pierwsze wzięły udział w rajdzie na trasie Korwinów - Olsztyn. U podnóży zamku w Olsztynie czekały na nich konkurencje sportowe przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego i Samorząd Szkolny.

Klasy startowały w pięciu konkurencjach: rzut jajkiem, bieg w workach, wyścig z wychowawcą, bieg w kocu oraz przeciąganie liny.

Walka była bardzo wyrównana, dlatego postanowiliśmy przyznać trzy pierwsze miejsca - klasie I A, I E i I G.

Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy!

I miejsce - 22 punkty klasa I A, I E, I G
II miejsce - 21 punktów klasa I D
III miejsce - 18 punktów klasa I F
IV miejsce - 14 punktów klasa I C
V miesjce - 13 punktów klasa I B

W poniedziałek 19 września uczniowie naszej szkoły kolejny raz brali udział w Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka. Przedszkole goszczące szkolnych wolontariuszy uhonorowało Pana Dyrektora mgr Mariusza Zawadę medalem "Przyjaciel Przedszkolaka".

Zdolności i umiejętności młodzieży z Kochanowskiego zaowocowały wspólną zabawą z przedszkolakami. Uśmiech w czasie zabawy gościł nie tylko na twarzach zapraszających dzieci z przedszkola ale i było widać, że nasi uczniowie z klasy III F świetnie się bawili. Opiekun naszej młodzieży mgr Jolanta Biel otrzymała Dyplom Uznania za wieloletnią współpracę. W spotkaniu wzięła również udział wychowawczyni klasy III F mgr Teresa Gawron.

W dniu 20.09.2016r klasa III e, pod opieką mgr Ewy Skuzy i mgr Leny Czaja wzięła udział w sprzątaniu zbiornika wodnego "Zaciszańska".

Młodzież pomogła sprzątać okolice zbiornika wędkarzom z PZW Okręg Częstochowa. Na zakończenie gospodarze zorganizowali dla młodzieży grilla i wykonali pamiątkowe zdjęcia.

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 14 września uczniowie klas drugich odwiedzili Szkołę Podstawową oraz Gimnazjum w Starczy. Uczniowie zaprezentowali pokaz samoobrony przygotowany przez Pana Jacka Radka.

Jak widać na zdjęciach występ cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Po pokazie nasi uczniowie wcielili się w rolę instruktorów i cierpliwie tłumaczyli młodszym kolegom niektóre techniki samoobrony.

W dniu 15.09.2016r klasa IIf i II g wzięły udział w zajęciach terenowych z geografii pod opieką mgr L. Czaja i mgr E. Żółtowskiej.

Młodzież w Parkach Podjasnogórskich pracowała z mapą i kompasem. Wykonywała zadania związane z zegarem słonecznym, pomnikami przyrody na terenie Parków oraz lokalizacją obiektów w Parkach i ul. 7 Kamienic.

Dnia 14 września 2016 r. uczniowie klasy III A – technik logistyk – realizujący innowację rozwijanie umiejętności przydatnych w OSP – byli w Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Olsztynie k/Częstochowy. Zapoznali się z niektórymi zadaniami realizowanymi przez OSP:

  • prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom oraz współdziałanie w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną, organami samorządowymi i innymi podmiotami,
  • udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska, wypadków oraz innych klęsk i zdarzeń,
  • upowszechnianie, w szczególności wśród członków, kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalnej i oświatowej,
    działania na rzecz ochrony środowiska,
  • wspomaganie rozwoju społeczności lokalnych na własnym terenie,
  • występy na zawodach sportowo-pożarniczych.

Obejrzeli sprzęt jakim dysponuje OSP Olsztyn i wykorzystali go w zajęciach praktycznych, jak obsługa autopompy.

Więcej artykułów…