12 maja 2017 uczniowie I C i II C uczestniczyli w warsztatach językowych zorganizowanych przez Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie.

W czasie warsztatów pt. „Tell me who you are” uczniowie mieli okazję sprawdzić oraz doskonalić poprzez zabawę swoje umiejętności językowe. Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w zajęciach i z pewnością poszerzyli swoje umiejętności językowe.

W dniach 9-10 maja 2017 roku uczniowie naszej szkoły, z klasy IIB, wzięli udział w warsztatach projektowych zorganizowanych przez Uczelnianą Radę Doktorantów Politechniki Częstochowskiej w ramach festiwalu Design Thinking Week 2017 Częstochowa, który stanowi integralną część Ogólnopolskiego Festiwalu Design Thinking Week 2017.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Budowanie zaufania społecznego”. Celem wydarzenia jest podnoszenie świadomości w zakresie potrzeb i problemów z jakimi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne, a także aktywizacja, integracja i likwidacja barier społecznych pomiędzy osobami zdrowymi a osobami niepełnosprawnymi.

Reprezentanci naszej szkoły utworzyli dwa zespoły, które pracowały nad nowoczesnymi rozwiązaniami mającymi na celu ułatwić funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym w społeczeństwie. W rezultacie powstały dwa ciekawe pomysły: rower dla osób niedowidzących oraz multimedialny projektor obrotowy.

Dnia 10 maja 2017 roku klasa I A oraz II A realizujące innowacię „pożarniczą”, odwiedziła Jednostkę Ratownictwa Wodno-Nurkowego w Częstochowie.

Zapoznano się ze sposobem pprowadzonych podwodnych i nawodnych akcji ratowniczych, wydobywczych oraz zabezpieczających. Uczniowie obejrzeli sprzęt do nurkowania oraz wyposażenie, w tym najważniejsze - łódź śrubową z silnikiem zaburtowym – dopasowaną do rodzaju prowadzonych akcji.

28 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych. Dyrektor szkoły Pan Mariusz Zawada podziękował młodzieży za czteroletnią pracę na rzecz szkoły oraz rozdał nagrody i dyplomy dla uczniów, którzy zdobyli najlepsze wyniki w nauce oraz szczególnie zaangażowani w życie szkoły.

Uroczystość uświetnił występ zespołu Vistulated.

Vistulated czyli w wolnym tłumaczeniu „Zwislowieni” to piątka ludzi z różnych części Polski, których połączyła muzyka…… i Wisła. Vistulated to mieszanka różnych stylów i gatunków, oscylująca głownie w okolicach indie roccka, funk rocka i rocka alternatywnego. Zespół rozpoczął działalność w maju 2016 i od tego czasu zagrał kilka koncertów w Warszawie oraz zdobył tytuł laureata II edycji konkursu Bands’ Battle. Skład zespołu tworzą: Klaudia Puch – Wokal, Jasiek „Bob” Hordecki – Gitara elektryczna, Paweł „Bolt” Mazurkiewicz – Gitara elektryczna, Piotrek „Peter” Wcisło – Gitara basowa, Mateusz „Dudi” Dukowicz - Perkusja.

dnia 28 kwietnia odbyła się IX Edycja Marszobiegu Prewencji Policji o Puchar Komendanta.

Nasi uczniowie zdobyli w kategorii mężczyżni-cywile Klimek Mateusz II miejsce, Bator Szymon II miejsce. W kategorii szkoły-cywilne Mateusz Klimek I miejsce, Bator Szymon II miejsce, Makuch Krystian III miejsce.

Serdecznie gratulujemy!!

 

 

 

 

 

Młodzież naszej szkoły na czele z pocztem sztandarowym uczestniczyła pod koniec kwietnia w następujących wydarzeniach patriotycznych mających miejsce w Częstochowie.

W piątek, 21 kwietnia w dzielnicy Gnaszyn uczczono 73 rocznicę powieszenia 10 zakładników. Zostali zamordowani przez Niemców w 1944 roku, ponieważ nie ujawnili nazwisk tych, którzy udzielali pomocy polskim partyzantom.

W sobotę, 22 kwietnia na cmentarzu Kule odbyły się uroczystości związane z obchodami 77 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Podczas uroczystości wartę honorową przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej pełnili uczniowie naszej szkoły.

W dniu 27 kwietnia uczniowie naszej szkoły oraz Zespołu Szkół nr 28 w Częstochowie uczestniczyli w wyjściu do schroniska dla zwierząt przy ul. Gilowej w Częstochowie.

Celem wyjścia było przekazanie na rzecz schroniska karmy dla zwierząt oraz ciepłych kocy. Zbiórka pożywienia i kocy została przeprowadzona w obydwu szkołach w ramach akcji „Niesiemy pomoc zwierzętom”.

Jak co roku w ramach akcji Akademicka Częstochowa odbyło się w naszej szkole spotkanie z zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Jarosławem Marszałkiem oraz przedstawicielami Częstochowskich Uczelni Wyższych tj. Akademii im. Jana Długosza i Politechniki Częstochowskiej.

W ramach prelekcji uczniowie zapoznali się z bogatą ofertą kierunków studiów zarówno na Akademii jak i Politechnice oraz mozliwościami jakie dają nasze rodzime uczelnie.

W środę 26 kwietnia 2017 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Niemiecki.
Z tej okazji klasy I wzięły udział w konkursie na prezentację wybranej baśni braci Grimm:

I a Jaś i Małgosia
I b Kopciuszek
I c Czerwony Kapturek
I d Kot w butach
I e Roszpunka
I f Śpiąca Królewna
I g Królewna Śnieżka

Zwycięzcy otrzymali nagrody niespodzianki od Dyrekcji Szkoły.

Zadanie to najlepiej wykonały następujące klasy:

I miejsce: klasa I c – klasa może przedstawić 3 życzenia, z których jedno wybrane zostanie spełnione
II miejsce: klasa Ig – wskazany przez klasę Dzień Bez Pytania
III miejsce: klasa I a

Prezentacje naszych uczniów oceniało specjalne jury w składzie:
Pani Dyrektor Aleksandra Kupczak
Pani profesor Katarzyna Stępień
Wiceprzewodnicząca Samorządu Szkolnego Wiktoria Chwałek z klasy II b

Rozstrzygnięty został również konkurs dla klas II na plakat przedstawiający wybrany kraj niemieckojęzyczny. Autorki najlepszych plakatów otrzymały słodkie nagrody niespodzianki przygotowane przez nauczycielki języka niemieckiego.

I miejsce Wiktoria Chwałek klasa II b
II miejsce Wiktoria Zawada klasa II g
III miejsce Klaudia Rykała klasa II g

Za organizację Dnia Niemieckiego odpowiadały nauczycielki języka niemieckiego: panie Katarzyna Stępień, Barbara Płaczek, Agata Czerwińska i Jolanta Buss.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, jak również Patrykowi Machurze i Bartkowi Porębskiemu z klasy III a za oprawę muzyczną oraz Sandrze Czerwik i Natalii Sitarz z klasy II b za prowadzenie konkursu.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do kolejnej wspólnej zabawy.

W dniu 21 kwietnia 2017r w naszej szkole odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla szkół ponadgimnazjalnych pod patronatem PCK Częstochowa.

Zadaniem uczestników było udzielenie pierwszej pomocy w pozorowanych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Nasza szkolna drużyna uplasowała się na 4 pozycji.

 

 

21 kwietnia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbył się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Policyjnej. W trzecim finałowym etapie wzięło udział 30 uczestników z całej Polski, którzy rywalizowali o zdobycie jednego z 15 indeksów WSPol.

Etap finałowy składał się z części sprawnościowej i teoretycznej. Warto zaznaczyć, że Sylwia zdobyła maksymalną liczbę punktów z części sprawnościowej natomiast Dawid uzyskał max punktów z teorii. W końcowym rozrachunku Sylwia zajęła 10, a Dawid 9 miejsce co oznacza, że znaleźli się oni w szczęśliwej grupie 15 osób którzy otrzymali indeksy WSPol w Szczytnie.

Sylwii i Dawidowi gratulujemy i życzymy powodzenia na egzaminie maturalnym.
Opiekunem uczniów był Paweł Kapica.

W dniu 26.04.2017 (środa) obchodzimy w naszej szkole Dzień Niemiecki. Z tej okazji organizujemy dla klas I konkurs na najlepsze przedstawienie postaci (przebranie, plakaty, scenka) wybranej baśni braci Grimm. Klasa, która wykona to zadanie najlepiej, otrzyma nagrodę niespodziankę od Dyrekcji Szkoły.

Ia Jaś I Małgosia
Ib Kopciuszek
Ie Czerwony Kapturek
Id Kot W Butach
Ie Roszpunka
If Spiąca Królewna
Ig Królewna Śnieżka

Klasy II biorą udział w konkursie na najlepszy plakat (format A3 lub A2, technika kolaż polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw) przedstawiający wybrany kraj niemieckojęzyczny (Niemcy, Austria, Szwajcaria).

Plakaty (co najmniej jeden od klasy) należy dostarczyć do poniedziałku 24.04.2017 do pani A.Czerwińskiej lub B.Płaczek. Następnie plakaty zostaną udostępnione na stronie FB naszej szkoły i samorządu szkolnego. Plakat, który zbierze najwięcej Waszych głosów (rozstrzygnięcie 26.04.2017 ) otrzyma nagrodę niespodziankę od nauczycieli języka niemieckiego.