9 listopada w Hali Polonia odbył się XVII Turniej Siatkówki Amatorskich Żeńskich Zespołów Młodzieżowych z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W turnieju wystartowała drużyna naszych dziewcząt, która w gronie 8 zespołów szkół ponadgimnazjalnych okazała się bezkonkurencyjna wygrywając wszystkie swoje mecze.

Wyniku poszczególnych spotkań:

ZS Kochanowski- ZS Prusa 2:0

ZS Kochanowski- LO Biegański 2:0

ZS Kochanowski - LO Traugutta 2:0

Półfinał ZS Kochanowski- LO Sienkiewicza 2:1

Final ZS Kochanowski- LO Biegański 2:0.

Warto dodać że najlepszą zawodniczką całego turnieju została Natalia Kupiec.

Zwycięską drużynę reprezentowały: Wiktoria Rak, Wiktoria Więcław, Sandra Czerwik, Natalia Kupiec, Sandra Kot, Dominika Kniejska, Ada Świątkowska, Dominika Woszczyńska, Zuzanna Hajdyś, Lena Lubieniewska, Wiktoria Maciejczyk.

Opiekun Paweł Kapica

W sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyła się konferencja „Częstochowa Niepodległa”. Jej celem było przybliżenie losów miasta i jego społeczności, wobec zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obecni mieli okazję wysłuchać referatów przygotowanych przez uczniów oraz wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursu plastyczno-historycznego „Komiks - polskie drogi do Niepodległej”.

Podsumowano też terenową grę historyczną oraz konkurs pieśni patriotycznej „Sercem wyśpiewane”, którego laureaci na zakończenie konferencji wykonali takie utwory jak „Warszawskie dzieci”, „Taki kraj” oraz „Nie pytaj o Polskę”.

Nasi uczniowie zdobyli III miejsce.

Gratulujemy.

Rozpoczęły się Lekcje z ZUS - projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Dzięki niemu uczniowie mogą poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi i przygotowywać się w ten sposób do wejścia na rynek pracy. Wiedza o ubezpieczeniach społecznych pomaga świadomie podejmować decyzje dotyczące życia zawodowego i osobistego.

Jolanta Biel - Szkolny Klub Przedsiębiorczości

6 listopada uczniowie klasy IIg uczestniczyli w warsztato-szkoleniu z zakresu innowacyjnego testu wiedzy ekonomicznej z wykorzystaniem nowoczesnych systemów informatycznych metodą "KAHOOT".

Warsztaty zostały zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach XXXII OWE i prowadzone były przez p. mgr Artura Sierpińskiego.

W dniu dzisiejszym nastąpiło oficjalne otwarcie placu aktywności ruchowej przy naszej szkole zrealizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Do dyspozycji uczniów, ale również mieszkańców jest 12 urządzeń wielofunkcyjnych, stół do szachów oraz dwa stoły do piłkarzyków.

Otwarciu towarzyszyły występy artystyczny, w tym pokaz samoobrony i układ taneczny w wykonaniu cheerleaderek.

Do 9 listopada można zgłaszać się do III Edycji Olimpiady Cyfrowej.

Celem Olimpiady jest kształtowanie świadomych użytkowników mediów cyfrowych, czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji i którzy rozumieją język mediów. Przestrzegają standardów etycznych oraz dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. W sposób przemyślany kształtują swój wizerunek i relacje. Świadomi użytkownicy są kreatywni, potrafią tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają i rozumieją prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów

III Edycja Olimpiady skupia się na prawnych i ekonomicznych aspektach funkcjonowania mediów.

Podstawowym źródłem wiedzy dla Uczestników i Uczestniczek są zasoby serwisu http://edukacjamedialna.edu.pl/.

Harmonogram Olimpiady Cyfrowej:

I etap - test online (20.11.2018 r.)

II etap - realizacja projektów medialnych (07.01 - 18.02.2019 r.)

III etap - zawody finałowe (12-13.04.2019 r.).

 

Zgłoszenie chęci udział w Olimpiada można zgłaszać w sali 60, u Pana Artura Go.

W niedzielę 4 listopada nasz poczet sztandarowy pod opieką profesora Mariusza Kubisa uczestniczył we Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej. Następnie był świadkiem odsłonięcia tablicy poświęconej kpt. Arturowi Wiśniewskiemu- Jasnogórskiemu bohaterowi w Kaplicy Pamięci Narodu.

Druga reprezentacja uczniów naszej szkoły pod opieką profesor Anety Nowicz-Budziszewskiej wzięła udział w patriotycznym korowodzie wędrującym w rytmie poloneza od Placu Biegańskiego na Błonia Jasnogórskie. Na placu młodzież oglądała przedstawienie historyczne przywołujące wydarzenia sprzed 100 lat oraz podziwiała stumetrową flagę zawieszoną na wieży jasnogórskiej. Uroczystości uświetnił piknik patriotyczny, oferujący różnego rodzaje atrakcje, takie jak pokazy sprzętu wojskowego i strażackiego.

Światowy Dzień Oszczędzania - święto obchodzone corocznie 31 października z inicjatywy przedstawicieli banków europejskich Pierwszej Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie w 1924 roku w celu zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw poprzez promowanie idei oszczędzania. Z tej okazji młodzież Naszej szkoły przygotowała plakaty promujące ideę oszczędzania.

Jesień to romantyczna i malownicza pora roku, bogata w smaczne i zdrowe warzywa. Tym razem nie poprzestaliśmy na wyborze "najpiękniejszej dyni", ale ukazaliśmy też jej inne możliwości.
Wszystkie prace wzbudzały zainteresowanie a niektóre wręcz podziw i zachwyt. Przygotowane dania wyróżniały się podaniem ale przede wszystkim wyrafinowanym smakiem, który zadowolił by najbardziej wymagające podniebienia. Podświetlone dynie, tajemniczo uśmiechały się szczerząc zęby a dekoracje dyniowe, dodawały uroku wystawie i szkole, pobudzając wyobraźnię obserwatorów.

Prawdziwa uczta zmysłów!

Tytuł " najpiękniejszej dyni" otrzymała praca klasy 3e.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje " ciasto dyniowe" mistrzów z klasy 3b, która ponadto zaprezentowała gigantycznych rozmiarów dynię z wizerunkiem czarownicy.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje " ciasto dyniowe" mistrzów z klasy 3b, która ponadto zaprezentowała gigantycznych rozmiarów dynię z wizerunkiem czarownicy.

Wszystkie prace były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.

Dziękujemy i serdecznie gratulujemy- zwłaszcza zwycięzcom- organizatorzy: Samorząd Uczniowski z panią A. Marks i M. Skrzypkowiak.

26 października klasy IV A oraz IV E technik logistyk uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielem MPK sp. z o.o. Częstochowa, podczas którego zapoznały się z historią taboru Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, organizacja komunikacji miejskiej na terenie Częstochowy oraz praktycznym aspektem sporządzania rozkładów jazdy.

W dniach 25-26 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy.

Wizytę w stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Katyńskiego. Należy podkreślić, że jest to pierwsza w świecie placówka martyrologiczno– muzealno– badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach.

Drugim punktem wycieczki była wizyta w Sejmie. Podczas zwiedzania galerii Sali Posiedzeń Sejmu zaprezentowano nam skrócony wykład dotyczący historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu, a w hallu głównym mogliśmy zapoznać się makietą kompleksu budynków sejmowych.

Jeszcze tego samego dnia w godzinach popołudniowych odbyliśmy spacer Krakowskim Przedmieściem pamiętając także o złożeniu hołdu nieznanym żołnierzom przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. W blasku wieczornego oświetlenia podziwialiśmy także między innymi: potężny Pałac Prezydencki, piękny Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, kościół Św. Anny czy ekskluzywny hotel Bristol.

W drugim dniu wycieczki zwiedziliśmy wyremontowany odcinek Bulwarów Wiślanych, cieszący się obecnie ogromną popularnością wśród mieszkańców Warszawy i turystów. Podczas całego pobytu wszystkim dopisywał dobry humor i nastrój.

Opiekunami wycieczki byli: pan Dariusz Puch, pani Magdalena Pabiasz -Poskuta i pani Katarzyna Organa.

Więcej artykułów…