26 marca odbył się DZIEŃ OTWARTY naszej szkoły.

Ósmoklasiści oraz gimnazjaliści, oprócz zapoznania się z ofertą edukacyjną, mieli okazję uczestniczyć w dodatkowych atrakcjach, m.in.:
• warsztatach prezentujących ofertę szkolnictwa zawodowego: Technik Logistyk, Technik, Spedytor, Technik Ekonomista, Logistyk- Magazynier, Sprzedawca
• pokazie samoobrony, cheerleaders, taekwondo
• musztry
• prezentacji sprzętu policyjnego, strażackiego, wojskowego i ratowniczego,
• pokazie psa i koni policyjnych
• pokazie z kryminalistyki i daktyloskopii
• paintball
• zajęciach na strzelnicy szkolnej
• przejażdżkę quadem
• grill oraz słodki poczęstunek.

22 marca uczniowie klasy III C i III G brali udział w Dniu Otwartym Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J.Długosza w Czestochowie.

Młodzież uczestniczyła w wykładzie majora SOP w st. spocz. mgr Adriana Wasika na temat Służby Ochrony Państwa SOP. Po wykładzie klasa IIIC brała udział w warsztatach z pierwszej pomocy a III G odkrywała tajniki kryminalistyki prowadzone przez mgr inż. Karolinę Grabowską.

W sobotę 23 marca uczniowie klas mundurowych: IE i IIE w ramach innowacji wojskowej wyjechali do Warszawy na dzień otwarty Wojskowej Akademii Technicznej.

Na miejscu zapoznali się z bogatą ofertą edukacyjną studiów nie tylko wojskowych, ale również cywilnych. Dla uczestników przygotowano także pokaz sprzętu wojskowego, zwiedzanie bazy laboratoryjnej i kampusu Akademii a dla wszystkich zgłodniałych wojskową grochówkę.

Podczas wyjazdu udało się również zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego.

Słoneczna pogoda i dobre humory dopisywały wszystkim do samego końca wycieczki.

Organizatorami wyjazdu byli: pan Robert Kotuch, pani Katarzyna Organa i pani Agata Filejska.

Wszystko co wzniosłe, piękne, ujmujące tak szybko przemija. Nadszedł czas by podsumować niezwykłą akcję w Kochanie "Wykręć numer białaczce i zostań superbohaterem" czyli komórkomania - zostań potencjalnym dawcą komórek macierzystych DKMS.

73 wspaniałe osoby przystąpiły do projektu z czego jesteśmy bardzo dumni. Cierpienie tak wielu ludzi, zwłaszcza młodych i dzieci, wzbudziło w naszej społeczności najpiękniejsze pokłady wrażliwości, życzliwości i człowieczeństwa. Wielu z nas jest już w rejestrze dawców. Ale to wszystko kropla w morzu potrzeb. Patrzymy jednak z nadzieją w przyszłość gdyż akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i pojawili się chętni na przyszły rok do wzięcia udziału. Akcja dedykowana jest głównie do uczniów Kochana chorujących na raka krwi. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by czuli, że jesteśmy z nimi i staramy się pomóc im w cierpieniu. Tak wielki odruch serca jest bezcenny.

Poza edukacją i rejestracja, prowadziliśmy również zbiórkę funduszy, by wesprzeć fundację DKMS w badaniach zebranego przez nas materiału genetycznego. Dziękujemy za każdą złotówkę. Na ogromne podziękowania zasługują uczniowie Kochana, którzy jako wolontariusze, z wielkim zaangażowaniem i sercem wykonywali swoje zadania. Dzięki przesłanym materiałom przez fundacje DKMS, pani Agata Marks jako koordynator, mógła edukować młodzież i realizować cele akcji. Wspólnie osiągnęliśmy spektakularny sukces. Głęboko wierzymy, że ktoś z nas będzie mógł uratować drugiemu czlowiekowi życie. Bo życie jest wartością największą!

Zapraszamy wszystkich za rok!

W dniu 21 marca w naszej szkole odbył się I Turniej Klas Policyjnych o puchar Dyrektora Szkoły.

W rywalizacji wzięli udział uczniowie klas policyjnych w trzech konkurencjach:
• Tor sprawnościowy
• Zawody strzeleckie
• Test wiedzy

Na zwycięzców, oprócz pucharów czekały atrakcyjne nagrody indywidualne.

W konkurencji tor sprawnościowy, indywidualnie najlepszy czas uzyskał uczeń klasy IId Jakub Tajber, a zespołowo wygrała klasa IVf w składzie: Wiktoria Więcław, Maciej Miller i Domini Rak.

W zawodach strzeleckich indywidualnie najlepszy był Michał Tomżyński z klasy IIc, a zespołowo wygrała klasa IIc w składzie Dawid Słok, Dawid Pawlik, Monika Dawczyk i Michał Tomżyński.

W konkurencji test wiedzy indywidualnie wygrała uczennica klasy IIId i zespołowo wygrała klasa IIId w składzie Julia Zalejska i Wiktoria Stolarska.

W klasyfikacji ogólnej na najlepszą klasę policyjną

III miejsce zajęła klasa IIc
II miejsce zajęła klasa Ib
I miejsce zajęła klasa IIg.

Gratulacje dla zwycięzców i podziękowania dla wszystkich uczestników.
Dziękuję również nauczycielom, którzy pomogli w organizacji turnieju.

12 marca, odbyły się w Kochanie szkolne eliminacje XXII edycji konkursu "Austria - kraj i mieszkancy".

Byliśmy jedną z 70 szkół na terenie sześciu województw, biorących udział w tej corocznej imprezie, organizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu, Biblioteka Austriacka.

Z grona ponad 720 uczestników, zakwalifikowały się do półfinału osoby, które uzyskały co najmniej 85% poprawnych odpowiedzi, to jest 34 punkty.
Nasze uczennice: Stolarska Wiktoria i Zalejska Julia, z klasy III d, przeszły do dalszego etapu, uzyskując 38 punktów. BRAWO!

4 kwietnia 2019 roku, o godz. 11.00 walczymy w Opolu. Trzymajcie kciuki!

19 marca na Placu Biegańskiego w Częstochowie odbyły się obchody imienin Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, służb mundurowych oraz uczniowie częstochowskich szkół. ZS im. J. Kochanowskiego reprezentowały klasy mundurowe: IE i IIE.

Po uroczystościach przy pomniku Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty, w Ratuszu odbyła się prelekcja Mariusza Kolmasiaka, członka Związku Piłsudczyków RP zatytułowana: „Józef Piłsudski (1867-1935)”.

Organizatorami miejskich obchodów byli: częstochowski oddział Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej TPJP, Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II oraz Urząd Miasta Częstochowy.

15 marca w Sali Koncertowej im. Jerzego Haralda w siedzibie Polskiego Radia Katowice miała miejsce uroczysta gala finałowa 
X Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Prawda i Kłamstwo o Katyniu”.

Organizatorką konkursu już od 10 lat jest europoseł Jadwiga Wiśniewska. W tym roku do sekretariatu Konkursu wpłynęło 259 prac z całego województwa śląskiego, zaś w ciągu wszystkich edycji do Konkursu zgłoszona 2385 prac laureatów.

Wśród tegorocznym laureatów znalazła się Weronika Dudek, uczennica klasy IIID. To już drugi raz, kiedy uczeń naszej szkoły zostaje laureatem tego Konkursu. Oboje uczniowie zajęli drugie miejsca, a przygotowali zostali przez nauczyciela wiedzy o społeczeństwie Dariusza Pucha.

Nagrodą główną dla laureatów trzech pierwszych miejsc jest wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.

 

15 marca o 8.30 ruszyła wyjątkowa, wcześniej zapowiadana już akcja walki z rakiem krwi czyli "Komórkomania".

Wszystko dzięki fundacji DKMS, która wyposażyła nas w ulotki, plakaty, materiały edukacyjne, baner i inne ciekawe przedmioty reklamowe. Ale przede wszystkim otrzymaliśmy ankiety do wypełnienia i patyczki do wymazu z jamy ustnej, dla osób gotowych zostać dawcą szpiku.

Tylko człowiek wielki i szlachetny zdolny jest do niesienia drugiemu człowiekowi bezinteresownej pomocy!

Z wielką dumą możemy ogłosić, że społeczność Kochana sprostała wyzwaniu i w kilka godzin przystąpiło 46 osób. Równocześnie prowadzona była zbiórka funduszy, mająca na celu wsparcie finansowe fundacji. Jedno badanie kosztuje 180 zł, a u nas masz je gratis.

Akcję rozpoczął pan dyrektor Mariusz Zawada krótkim wstępem, potem zabrały głos dwie zarejestrowane dawczynie szpiku: uczennica kl. III c Natalia Krupa i pani Agata Marks opiekun samorządu uczniowskiego. Kolejnym punktem była prezentacja filmu o działalności fundacji DKMS. Następnie pan dyrektor jako pierwszy w tym dniu zgłosił chęć zostanie dawcą szpiku. To wspaniały przykład dla młodzieży, która licznie przyłączyła się do akcji. Osoby niezdecydowane i spoza szkoły mogą się zgłaszać do 29 marca, w dni robocze od 8.00 do 15.

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia w Kochanowskim

14 marca w naszej szkole odbyła się akcja poboru krwi - krew oddało 31 uczniów naszej szkoły oraz Pan Dyrektor.

Dziękujemy wszystkim za udział oraz chęć niesienia pomocy innym!

14 marca uczniowie klas ekonomicznych IV G i II G Fabian Orlikowski, Klaudia Rykała, Wiktoria Zawada, Julia Marczewska, Ania Trzepióra, Mateusz Tybel, Patrycja Zając brali udział w II etapie XI Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach, zorganizowanym przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty.

Konkurs odbył się w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Mateusz Tybel wykazał się doskonałą wiedzą z tematyki konkursowej i zajął bardzo wysokie 4. miejsce.

12 kwietnia Mateusz będzie reprezentował Naszą szkołę w Ogólnopolskim Finale Konkursu Wiedzy o Podatkach.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

II-gi etap Dni Logistyka i Spedytora polegał na rozwiązaniu 25 pytań interaktywnego quizu z platformy Kahoot! oraz 10 rebusów. Liczyła się wiedza i szybkość udzielanych odpowiedzi.

Do finału dostało się 5 zespołów, które musiały poradzić sobie z odnalezieniem trasy zgubionej przez pewnego zadowolonego kierowcę. Czas operacyjny wynosił 45 minut. Najszybciej i najlepiej poradził sobie zespół uczennic z klasy II A.

Miejsca w finale:

1. Paletowy Team – kl. II A
2. SKL (Stłuczka Kolizja Laweta) – kl. II A
3. FatMore Logistics – kl. III B
4. Omega – kl. III D
5. LOGISTIC MUFFINS – kl. II B

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w rozgrywkach, gdzie należało wykazać się wiedzą, umiejętnościami i refleksem. Zapraszamy za rok, ponownie, do wspólnej zabawy.

Więcej artykułów…