W naszej szkole otwarto czasową wystawę stworzona z myślą o setnej rocznicy odzyskania przez Polski niepodległości.

Ekspozycja wewnątrz została podzielona na dwie części . Pierwsza z nich nawiązuje do Franciszka Wielguta – bohatera okresu zmagań o wolną Polskę. Druga część przedstawia broń białą używaną przez Polaków w okresie walk o niepodległość.

Zbiory prezentowane tutaj to są przede wszystkim eksponaty prywatnego kolekcjonera, Krzysztofa Ledwonia oraz pamiątki rodzinne ze zbiorów Kazimierza Wielguta.

Wystawę przygotowali: Mariusz Kubis i Ewa Idziak.

W związku z udziałem naszej szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, dzięki któremu biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe książki serdecznie zapraszam do czytania!

Zgodnie z Waszymi sugestiami zostały zakupione nowe książki z różnych dziedzin i różnorodnej tematyce, w tym nowości wydawnicze.

Proszę o zapoznanie się z wykazem książek, do których czytania gorąco zachęcam.

Zapraszam do biblioteki!
mgr Ewa Idziak

16 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości połączona ze ślubowaniem klas pierwszych.

15 listopada uczniowie klas IF i IIF technikum spedycji z innowacją policyjną odbyły wycieczkę do Łodzi.

W ramach wycieczki zwiedzili Port Lotniczy gdzie zapoznali się z zasadami funkcjonowania lotniska, odbyli przejażdżkę lotniskowym autobusem, obejrzeli lądowanie/start samolotu oraz poznali specyfikacje pracy spedytorów w strefie cargo lotniska. Dodatkowo mieli okazje poznać specyfikę pracy służb lotniskowych - Lotniskowej Straży Pożarnej, Służba Ochrony Lotniska.

Drugim punktem wycieczki było Centralne Muzeum Włókiennictwa gdzie uczestniczyli w lekcji „Od włókna do tkaniny”, podczas, której dowiedzieli się m.in.: co wspólnego mają ze sobą: tkanina poliestrowa, plastikowa butelka oraz płyta CD oraz jak działały dawne maszyny włókiennicze.

W dniu 14 listopada delegacja uczniów naszej Szkoły pod opieką pani A.Fikier i M.Skoczewskiej uczestniczyła w przepięknym koncercie galowym Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Koncert miał miejsce w "Katowice Miasto Ogrodów - Instytucji Kultury im. K.Bochenek". Został on zorganizowany w ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole rozpoczęły się już w piątek, 9 listopada. O godzinie 11.11 cała szkoła wzięła udział w odśpiewaniu hymnu narodowego. O godz. 12.00 poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystościach przy pomniku Orląt Lwowskich. Obchody miały na celu upamiętnić heroiczną obronę Lwowa w listopadzie 1918 roku, kiedy to kształtowały się granice odradzającego się państwa polskiego.

W niedzielę 11 listopada uczniowie klas: IE i IIE z innowacją wojskową pod opieką pana Roberta Kotuch wzięli udział w centralnych uroczystościach 100-tnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Częstochowie.

O godz. 16:00 w alei Sienkiewicza przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki zostały złożone kwiaty.

Następnie odbył się przemarsz wszystkich uczestników na plac Biegańskiego. O godz. 17:00 rozpoczął się pokaz multimedialny, któremu towarzyszył Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W programie znalazły się także m.in. prezentacja uzbrojenia okresu międzywojennego ze zbiorów częstochowskich kolekcjonerów oraz premierowy pokaz filmu „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”.

"Moja Niepodległa"- to temat konkursu artystyczno-literackiego, poświęconego 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Każdy uczeń mógł wyrazić swoje wyobrażenie o wolnej Ojczyźnie, korzystając z pokładów osobistej wrażliwości i talentu. Głębia i poziom prac zaskoczyły swoją dojrzałością postrzegania wydarzeń historycznych i współczesnego świata. A umiejętność ich interpretacji sprawia, że możemy być dumni z młodego pokolenia. Świadome swej narodowości będzie ono stać na straży niepodległości, bo Polska to oni!

Wręczenie nagród miało miejsce w szczególnych okolicznościach przy "Dębie "Piłsudskiego", przed murami Z.S.im. Jana Kochanowskiego.

11 listopada 2018 roku, autorzy najlepszych prac zostali wyróżnieni i nagrodzeni.

I - Jonaszek Wiktoria kl. IIc
II - Dudek Weronika kl. IIId
III - Kokot Justyna kl. IIc
Wyróznienie - Tomzyński Michał kl. IIc

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie a laureatom gratulujemy !!!

Samorząd Uczniowski, Agata Marks i Marta Skrzypkowiak.

11 listopada w Częstochowie Poczet Sztandarowy oraz delegacja naszej szkoły świętowała wyjątkowy jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości podczas mszy świętej celebrowanej przez arcybiskupa Wacława Depo.

 

11 listopada, to 100 lat godności, wolności i niepodległości Państwa Polskiego. Wywalczone krwią i najwyższym poświęceniem - Rodaków, dla których Ojczyzna to Dobro najwyższe.

Aby godnie uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada o godz. 11.11 przedstawiciele Samorządu uczniowskiego, pan dyrektor Mariusz Zawada oraz pomysłodawczynie: pani Agata Marks i pani Aneta Nowicz-Budziszewska, wkopali przed budynkiem szkoły, dostojny czerwony dąb nazwany " Dębem Piłsudskiego ", a ufundowany przez społeczność Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego.

Złożono również wyjątkowe życzenia dla Polski w specjalnie przygotowanej szkatule. Odśpiewano z dumą Hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego ", oddając w ten sposób hołd wdzięczności za wolną Polskę.

Cała społeczność Kochana o godz.11.11 wspólnie odśpiewała hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

Przy okazji ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej, dołączyliśmy się dodatkowo do kampanii społecznej, która ma na celu rozpowszechnianie poprawnych słów polskiego hymnu.

W dniu 9 i 10 listopada 2018 uczniowie naszej szkoły ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie uczestniczyli w akcji pod patronatem Stowarzyszenia "Kresy" - POMOC żywnościowa dla polskich rodzicami na Kresach.

Dziękujemy ślicznie wszystkim za udział w akcji!!!