Zakończyły się eliminacje do półfinałów w piłce nożnej chłopców. Nasi piłkarze wyszli z grupy i awansowali do rozgrywek półfinałowych.

W eliminacjach pokonali:

V LO Mickiewicza 6:1,

IX LO Norwida 10:2

i nieznacznie ulegli ZS Technicznych 2:3.

Gratulujemy i życzmy powodzenia w półfinałach.

Skład drużyny: Daniel Ostrowski, Dawid Kwasek, Oskar Ciszewski, Aleksander Górecki, Oskar Kociński, Sebastian Otola, Alan Czok, Maciej Malinowski, Jakub Lipiec, Dominik Makuch, Jakub Perczak, Mateusz Nowak, Jakub Tajber, Marcel Cianciara oraz Patryk Taranek

Opiekunowie: M.Dziura, A.Kędzierska, D. Szynkiel

W środę 25 września odbyły się Mistrzostwa Częstochowy w Lekkiej Atletyce. Drużyna chłopców po zaciętej walce wywalczyła 2 miejsce, ustępując jedynie "Sienkiewiczowi". Najlepiej zaprezentowali się:Mateusz Kacperak, Dawid Kiszka i Kacper Szczerba. Gratulujemy

Opiekun: Paweł Trebert
Zdjęcia: Dariusz Gawroński

 

Grupa uczniów z klas IIa i IIIa w dniu 25 września wzięła udział w V Warsztatach Naukowych INŻYNIER - ZAWÓD XXI WIEKU organizowanych przez Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej.

W ramach warsztatów młodzież wysłuchała wykładów i uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy otrzymali zaświadczenia o ich odbyciu.

 

25 września, zgodnie z obowiązującą tradycją, klasy pierwsze uczestniczyły w rajdzie integracyjnym, w którym pokonali trasę Korwinów-Olsztyn.

U podnóży zamku w Olsztynie czekały na nich konkurencje sportowe przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego i Samorząd Szkolny oraz wspólne grillowanie.

Klasy startowały w trzech konkurencjach: bieg w workach, bieg z jajkiem oraz wyścig z wychowawcą - bieg w kocu.

Walka była bardzo wyrównana, dlatego postanowiliśmy przyznać dwa pierwsze miejsca - klasie I D4 oraz I C5

Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy!

Wszyscy świetnie się bawili, w atmosferze rywalizacji a jednocześnie integracji, w malowniczej scenerii Jury Krakowsko - Częstochowskiej.

25 września  klasy II c i II g wzięły udział w zajęciach terenowych z geografii w Parkach Podjasnogórskich.

Młodzież wzięła udział w warsztatach. Pracowała z mapą oraz planem miasta. Wyznaczała kierunki świata za pomocą kompasu oraz azymuty. Obserwacje dotyczyły również skał, które są zamieszczone w pobliżu Muzeum Rudy Żelaza oraz drzew pomnikowych w Parku 3 Maja.

12 września br., uczniowie klasy IV B pod opieką wychowawcy wybrali się na wycieczkę do Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Auschwitz-Birkenau jest jedynym obozem koncentracyjnym znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Był on podzielony na trzy części: Auschwitz (Oświęcim I), obóz pracy przymusowej, pełniący również funkcję centrum zarządzającego; Auschwitz II –Birkenau (Brzezinka), najpierw obóz koncentracyjny, potem także obóz śmierci wyposażony w komory gazowe i krematoria; Auschwitz III - Monowitz (Monowice), obóz pracy przymusowej w fabryce Buna-Werke koncernu IG Farben.

Na terenie Oświęcimia dołączyła do nas pani przewodnik, która przybliżyła nam historię zbrodni hitlerowskiej. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało życie więźniów i jakie warunki panowały w obozie. Dla osób, które były tam po raz pierwszy, był to wstrząsający widok i silne przeżycie emocjonalne. Nikt, kto nigdy wcześniej nie był w Oświęcimiu, nie jest w stanie wyobrazić sobie tragedii, która miała tam miejsce. Nasza wycieczka dzieliła się na dwa etapy: Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau. Trwała ponad cztery godziny. Myślę, że każdy, przynajmniej raz w życiu, powinien odwiedzić obóz Auschwitz-Birkenau i w ten sposób oddać hołd poległym tam osobom.

Kolejnym etapem wycieczki była Pszczyna ze swoim zamkiem, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich na terenie województwa śląskiego i najcenniejszym zabytkiem, jakim może się pochwalić Pszczyna. Tutejszy zamek to wspaniała budowla, która zachwyca swą architekturą, wspaniałymi wnętrzami oraz ciekawą historią. Przetrwało nie tylko wyposażenie i umeblowanie, ale nawet kryształowe zwierciadła! Każde z nich ma 14 metrów kwadratowych. Obronny, murowany zamek istniał tutaj już od XV wieku, ale wspaniała rezydencja powstała w efekcie licznych przebudów pod koniec XIX wieku. Projekt dzięki, któremu oglądamy dziś budynek w stylu francuskim był dziełem znanego architekta. Najsłynniejszą mieszkanką rezydencji była Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, księżna von Pless, nazywana Daisy (1873-1943).

Dzisiaj Komisja wyborcza w składzie: z-ca dyrektora Aleksandra Kupczak, pedagog szkolny Agata Zacharska i opiekun Samorządu uczniowskiego Agata Marks, podała wyniki głosowania na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.

Nową przewodniczącą została Oliwia Szymanek z kl. IIA, jej zastępcami Oktawian Trenda z kl. III F i Nikola Derda z kl. II E.
Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu wspaniałych osiągnięć

W czwartek 26 września w naszej szkole obchodzimy Dzień Języków Europejskich.

Z tej okazji nauczyciele języków obcych zapraszają wszystkich uczniów do wspólnego świętowania poprzez udział w konkursach, do których mogą się zgłosić całe klasy oraz chętni uczniowie.

 • Dlaczego uczymy się języków obcych? - Temat przewodni plakatu dla chętnych osób. (Plakat należy przynieść do wtorku 24 września do nauczycieli uczących języków obcych. Technika dowolna.)
 • Konkurs na najciekawiej przebraną klasę w barwy lub stroje związane z wybranym państwem europejskim. (biorą udział klasy I). W tymże dniu uczniowie przychodzą do szkoły przebrani w barwy jednego wylosowanego przez klasę państwa europejskiego. Mile widziane będą również wszelkie wyszukane przez Was dodatki (flagi, symbole danego kraju).
  Ia4 - Holandia
  Ib4 - Szwecja
  Ic4 - Niemcy
  Id4 - Włochy
  Ie4 - Anglia
  Iag - Norwegia
  Ia5 - Hiszpania
  Ib5 - Węgry
  Ic5 - Francja
  Id5 - Portugalia
  Ie5 - Grecja

Dla zwycięzców konkursów organizatorzy przygotowali nagrody ! Zapraszamy !

Organizatorty: Barbara Płaczek. Marta Skrtypkowiak. Agata Filejska

Rozpoczynamy zgłoszenia do XII edycji OOL, której zawody I stopnia (on-line) odbędą się 04.10.2019 roku.

Nowa formuła Olimpiady jest realizowana w oparciu o testy on-line.

Aby wziąć udział w Olimpiadzie, każdy uczeń musi mieć aktywne konto w Aplikacji OOL. Test 1 etapu zostaną przeprowadzony w całości on-line. Test można będzie rozwiązywać na komputerze lub urządzeniu mobilnym - tablecie lub smartfonie

Zgłoszenia do udziału przyjmowane są w nieprzekraczalnym terminie do 21.09.2019 włącznie. Wszystkich zainteresowanych szkolni organizatorzy zapraszają codziennie w godzinach od 8.00 do 15.45 do sal: 63 lub 90.

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać najnowszy sprzęt strażacki oraz zobaczyć jak prezentuje się w trudnych warunkach.

4 września klasa IIE z innowacją wojskową wzięła udział w obchodach 80 rocznicy spalenia Lelowa i zamordowania jego mieszkańców. Uroczystości przebiegały według harmonogramu:

8.50 – Przemarsz pod kościół Św. Marcina w Lelowie
9.15 – Złożenie wieńców na grobie zamordowanych w 1939 roku
9.30 – Msza Św. za poległych żołnierzy i pomordowanych mieszkańców Lelowa
10.30 – Przemarsz na cmentarz wojskowy
11.00 – Złożenie wieńców na cmentarzu wojskowym
11.30 – V Bieg Pamięci września 1939

Po głównych uroczystościach i poczęstunku wszystkich uczestników żołnierską grochówką uczniowie kl IIE pod opieką pani Katarzyny Organa i pana Roberta Kotucha udali się na spływ pontonami po rzece Białka.

Drodzy Mieszkańcy, Rodzice, Uczniowie oraz Absolwenci !!!


Rozpoczynamy etap głosowania na projekty budżetu obywatelskiego, który potrwa od 6 do 25 września.

Zapraszamy WSZYSTKICH (z Częstochowy) do głosowania na projekt ogólnomiejski o numerze 581 - Bieżnia przy Zespole Szkół im. J.Kochanowskiego w Częstochowie.

Głosować możecie Państwo w formie papierowej w komisji do głosownia w Urzędzie Miasta Częstochowy, jak również elektronicznie poprzez stronę www.konsultacje.czestochowa.pl

Każda z osób oddająca swój głos ma wpływ na kształt i charakter przestrzeni miejskiej.

2019.09.04 budzet

Więcej artykułów…