Dnia 8 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości związanej z 74. rocznicą zakończenia II Wojny Światowej.

Obchody miały miejsce na Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie. Obchody rozpoczęły się meldunkiem złożonym Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień ppłk. Adrianowi Klimkowi przez mjr. Pawła Kowalczyka. Po odegraniu hymnu państwowego rozpoczęła się Msza święta odprawiona przez ks. kapelana Stanisława Rospondka. Po nabożeństwie przemówienie wygłosił zastępca Prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak. Następnie mjr Tomasz Pokojski odczytał apel pamięci, a żołnierze JWK oddali salwę honorową. Po złożeniu wiązanek kwiatów i odegraniu „Pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego” nastąpiło zakończenie uroczystości.

Pierwsze dwa tygodnie za nami. Część uczniów zakończyła ten czas prezentacją podsumowującą projekt logistyczny. Ostatni tydzień zajęć odbył się w nowoczesnym, super wyposażonym budynku Plumer House.

W piątek od 10.30 uczniowie przedstawiali przygotowane pod kierunkiem profesjonalisty p. Trevora projekty związane z transportowaniem towarów drogą morską i lądową z Wielkiej Brytanii do Francji. Dwa zespoły musiały stworzyć i opracować zarówno logo firmy jak i wszystkie logistyczne przedsięwzięcia związane z transportem. Prezentacja odbywała się w obecności przedstawicieli Tellus Group, opiekuna praktyk oraz nauczycieli. Obie prezentacje zostały bardzo wysoko ocenione przez dyrektora ds. praktyk zawodowych. Doceniono ogromne zaangażowanie młodzieży, ich profesjonalizm oraz komunikatywność w języku angielskim zarówno ogólnym jak i zawodowym.

Sobotnią atrakcją (04.05.2019) była wizyta w otwartym w 1998 roku National Marine Aquarium, największym akwarium czy raczej oceanarium w Wielkiej Brytanii. National Marine Aquarium umożliwia podziwianie fascynującego podwodnego świata. Jego misją jest edukacja i ochrona gatunków morskiej flory i fauny. Akwarium jest doskonałe i jest co oglądać, jest to bez wątpienia jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Plymouth.

Akwarium podzielone jest na cztery strefy, w których prezentowane są okazy życia morskiego, żyjące niedaleko Plymouth czy Wybrzeży Brytyjskich m.in. homary, ośmiornice, rozgwiazdy, węgorze, barweny, leszcze, płaszczki, rekiny, a także kraby i homary.
Ciekawą strefą jest Ocean Atlantycki z ok. tysiącem gatunków ryb z obszaru Karaibów czy Niebieska Planeta, która daje możliwość obejrzenia najbardziej kolorowych gatunków ryb i zwierząt, które żyją w wodach całego świata.

Nasi uczniowie pracują 8 godzin dziennie zapoznając się z zasadami miejsca pracy, techniką oraz metodami pracy w danej firmie. W tym tygodniu opiekunowie z Polski oraz Tellus Group monitorowali zadowolenie uczniów z pracy. Nauczyciele odwiedzili uczniów w firmach sprawdzając warunki odbywania praktyk.
Wszyscy pracodawcy są zachwyceni pracowitością naszych uczniów, ich otwartością i zaangażowaniem.

Wtorkowy wieczór uczniowie naszej szkoły spędzili wraz z młodzieżą z Czech, Włoch oraz Japonii śpiewając narodowe i anglojęzyczne przeboje karaoke.
Muzyka łączy wszystkich a zabawa była przednia.

W sobotę 27 kwietnia uczestniczyliśmy w zaplanowanej wycieczce do pamiętającego czasy rzymskie Bath, odległego ok. 170 km od Plymouth.

Bath to miasto w hrabstwie Somerset w dolinie rzeki Avon, które słynie z naturalnych wód geotermalnych oraz łaźni rzymskich. Tym co przede wszystkim wywarło na nas ogromne wrażenie to przepiękna architektura całego miasta. Nie dziwi więc, że dzięki swojemu urokowi i pięknu całe miasto zostało wpisane na listę zabytków kultury UNESCO.

Głównym punktem wycieczki było zwiedzenie miejsca, które jak twierdzą dokumenty było pierwszymi łaźniami oraz świątynią wybudowaną przez rzymian. W środku, oprócz głównych basenów znajdziemy również sale muzealne oraz wykopaliska, między innymi sal uzdrowiskowych z czasów rzymskich. Przy samym wyjściu część z nas napiła się wody płynącej prosto ze źródeł.

Dodatkową atrakcją Bath jest opactwo oraz ogród angielski. Spacerując po ulicach starej części miasta możemy cały czas czuć się niczym w otwartym muzeum.

POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS...
W piątek odbyła się uroczystość pożegnania tegorocznych absolwentów, podczas której wręczano nagrody i wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w nauce, sporcie i olimpiadach oraz za aktywne uczestnictwo w życiu szkoły.

Absolwentem roku została Wiktoria Więcław, a klasą IV F.

Już po pierwszym tygodniu praktyk w Anglii.
Minęło jak mrugnięcie okiem. Moc niesamowitych wrażeń, bardzo różnych...

Zostaliśmy przydzieleni do kilku zakładów pracy na terenie Plymouth, np: Manufacturing, Construction & Agriculture - Logistics Warehouse, Sugarmill Business Centre, Swarthmore Centre, Peverell, Estover.

Po pracy szlifujemy nasz angielski na dodatkowych zajęciach zarówno językowych jak i kulturowych.

Pogoda iście angielska, rano deszcz a od południa przejaśnienia!

Zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych odbędzie się 26 kwietnia o godz. 12.00

W niedzielę 21 kwietnia 26 uczniów naszej szkoły wraz z dwoma opiekunami wyjechało na miesięczne praktyki zawodowe do Wielkiej Brytanii do Plymouth w ramach programu POWER VET dofinansowanego z sektora Kształcenie i Szkolenia zawodowe (FRSE) Mobilność Edukacyjna. Tytuł naszego projektu to „Logistyka łączy Europę”.

W Plymouth praktyczną naukę zawodu rozpoczęła młodzież z klas trzecich ucząca się w zawodzie technik logistyk.

Oprócz zdobywania nowych umiejętności zawodowych uczniowie poznają również zabytki i kulturę hrabstwa Devon. Ważnym elementem pobytu w Wielkiej Brytanii jest również zwiększenie kompetencji posługiwania się językiem obcym.

Po długiej podróży trwającej od 6.15 do 16.00 młodzież została przywitana przez pracownika "TellUs Group". Uczniów zakwaterowano u angielskich rodzin, gdzie zapewniono im pełne wyżywienie. Mieszkanie u rodowitych Anglików dodatkowo pomaga rozwijać znajomość języka angielskiego oraz poznać życie codzienne Anglików. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami BHP oraz rozwiązali test kompetencji zawodowych.

Ostatnim punktem organizacyjnym była wycieczka zapoznawcza po przepięknym Plymouth. Dodatkowo pracownicy „TellUs Group” poinformowali młodzież o zasadach obowiązujących w miejscach publicznych oraz środkach transportu przekazując im miesięczne bilety na autobusy.

Pomimo pierwszego stresu i strachu przed niewiadomym potrafimy się bawić!

Pierwsze koty za płoty i lody przełamane bo mamy iście letnią pogodę.

W dniu 12 kwietnia odbyła się żywa lekcja historii, która została przygotowana przez uczniów naszej szkoły w ramach konkursu "Policjanci w służbie historii".

Lekcja odbyła się w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, a gościem specjalnym była Pani Czesława Bagińska, córka st. posterunkowego Szczepana Stradowskiego.

W dniach 31 marca – 3 kwietnia w ramach wyjazdu studyjnego laureaci konkursów, nauczyciele, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, samorządowcy i wolontariusze odwiedzili Bruksele.

PE odwiedziła liczna grupa laureatów konkursów historycznych, literackich, artystycznych, ekologicznych i muzycznych. Głównym punktem kilkudniowego wyjazdu było spotkanie w Parlamencie Europejskim z Europoseł Jadwigą Wiśniewską, która opowiedziała o pracy w Brukseli i Strasburgu.

W Parlamencie Europejskim gościli uczniowie, laureaci konkursów organizowanych przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską, między innymi jubileuszowej edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, której laureatką została uczennica klasy III D Weronika Dudek. Zaproszenie do Brukseli otrzymali także nauczyciele, opiekunowie uczniów zwycięskich prac.

Podczas wyjazdu uczestnicy zobaczyli najważniejsze miejsca i zabytki Brukseli, takie jak historyczne centrum Grand Place wraz z najbardziej rozpoznawalną belgijską fontanną - Manneken Pis i monumentalnym gotyckim ratuszem, wzgórze Mon des Arts, skąd roztacza się piękna panorama miasta, Atomium, parlament belgijski, a także Pałac Królewski. Atrakcją wyjazdu była również wizyta w Gandawie oraz Brugii, zwanej flamandzką Wenecją.

13 kwietnia 2019 roku odbyły się na Cmentarzu Kule w Częstochowie obchody 79 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystość zorganizował Urząd Miasta Częstochowy i Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Częstochowie. Obchody rocznicy rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego, następnie uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W uroczystościach uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, przedstawiciele władz miasta, lokalni samorządowcy, kombatanci, a także uczniowie częstochowskich szkół i powiatu częstochowskiego.

Hołd ofiarom zbrodni Katyńskiej złożyła delegacja Naszej Szkoły: Poczet Sztandarowy, dyrektor Mariusz Zawada, nauczyciele oraz młodzież. Podczas uroczystości wartę honorową przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej pełnili uczniowie naszej szkoły.

W dniu 12 kwietnia uczniowie naszej szkoły ZS. Im. Jana Kochanowskiego z klas 3b I 3e uczestniczyli w akcji Wielkanoc z PCK.

Akcja odbyła się w Tesco Częstochowa przy ul. Drogowców. Zebrane pieniążki przeznaczone będą na paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących.

Dziękujemy wszystkim za odział w akcji!!!!

Opiekun PCK H.Klepacz-Skoczylas

Więcej artykułów…