Z okazji Dnia Dziecka, częstochowskie szkoły zorganizowały rajd rowerowy, który odbył się w piątek 31 maja.

Tegoroczny rajd upamiętniający 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, miał na celu przybliżenie miejsc w Częstochowie związanych z tym wydarzeniem. Trasa wycieczki prowadziła przez częstochowskie nekropolie, gdzie dr Juliusz Sętowski przedstawił miejsca spoczynku i życiorysy częstochowskich bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Wśród rowerzystów znalazła się również liczna grupa z naszej szkoły.

Jak co roku uczniowie klas pierwszych z innowacjami policyjną, wojskową i strażacką uczestniczą w obozie szkoleniowym.

Uczniowie podczas trzydniowego obozu w KS Jurapark w Biskupice zmagali się z wieloma przygotowanymi przez doświadczonych instruktorów zajęciami. W programie było między innymi:

 jazda quadem
 posługiwanie się bronią białą
 paintball
 gry terenowe
 szkoła przetrwania
 tyrolka

W dniach 27-28 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwudniowym rajdzie rowerowym do Łagiewnik Wielkich. Zaczęliśmy w słońcu, a skończyliśmy w ulewnym deszczu pokonując łącznie ponad 120km.

W dniu 22 maja 2019 r. podczas obrad IX Walnego Zebrania Członków Oddziału Okręgowego w Częstochowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Zarząd Główny w uznaniu szczególnych zasług na płaszczyźnie edukacyjno-dydaktycznej nadał Zespołowi Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie ZŁOTĄ ODZNAKĘ „Zasłużony w rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce”.

W dniach 20-22 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Zakopanego. Byliśmy na Gubałówce, w Dolinie Kościeliskiej, na skoczni narciarskiej, zjeżdżaliśmy Koleją Szymoszkową.

Wieczorami był czas na grilla, zabawy integracyjne i dyskoteki.

W dniach 20-21 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Księgowego. Rozpoczęliśmy od spotkania z dr Sylwią Łęgowik-Świącik z Politechniki Częstochowskiej, która przedstawiła temat: „Księgowy – zawód przyszłości”.

Kolejnym punktem była prezentacja Pani Pauliny Grygielskiej, pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zatytułowana „Ubezpieczenia społeczne – dlaczego są ważne?". Następnie, Mateusz Tybel – uczeń klasy II G, przygotował ciekawą lekcję na temat historii, struktury oraz zadań Narodowego Banku Polskiego. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zmagań w Quizie dotyczącym historii ruchu zawodowego księgowych na ziemiach polskich oraz historii rachunkowości. Zwycięską drużyną okazała się reprezentacja kl. III G (Dominika Włodarska, Patrycja Wilk, Natalia Kupiec). Ostatnim etapem Dnia Księgowego była prezentacja na temat „Historii Stowarzyszenia Księgowych w Polsce”, przygotowana przez uczennice klasy III F (Marta Wrona, Kinga Wolna oraz Natalia Piwowarczyk).

19 maja poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w 75. rocznicy bitwy pod Monte Casino.

Uroczystości rozpoczęły się o  godzinie 17:00 w Parku im. Stanisława Staszica gdzie zabrzmiały pieśni patriotyczne w wykonaniu młodzieży częstochowskich szkół. Godzinę później uczestniczki i uczestnicy uroczystości zebrali się w alei Sienkiewicza gdzie odczytano apel pamięci, po którym delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Dnia 17 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły zakończyli swoją praktykę zawodową.

Młodzież uczestniczyła w ceremonii wręczenia certyfikatów.

Na zakończenie pobytu w Wielkiej Brytanii każdy uczeń otrzymał certyfikat potwierdzający odbycie praktyki zawodowej oraz „Europass – Mobilność” czyli dokument zawierający informacje na temat wiedzy i kwalifikacji nabytych w innym kraju europejskim. W ten sposób nabyte przez uczniów umiejętności i kwalifikacje zawodowe nabierają postaci formalnej, uznawanej przez europejskich pracodawców.

Pobyt uczniów w Plymouth niósł więc ze sobą wiele korzyści – otrzymanie międzynarodowego certyfikatu, zdobycie dodatkowych doświadczeń zawodowych w logistyce, poznanie kultury i organizacji pracy w Wielkiej Brytanii, a także sprawdzenie i udoskonalenie umiejętności językowych. Nic więc dziwnego, że taka forma obywania praktyki zawodowej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

14 maja 2019 roku Szkolne Koło Wolontariatu naszej szkoły wraz z Zespołem Szkół Specjalnych nr 28 kolejny raz odwiedziło Schronisko dla zwierząt na ulicy Gilowej w Częstochowie.

Wolontariusze z Kochanowskiego Patryk Prokopowicz z II f, Albert Skoczylas i Michał Nowak z II a pod opieką Jolanty Biel przekazali dary dla naszych czworonogów.

W sobotę 11 maja młodzież popłynęła małym promem do Cremyll – maleńkiej przybrzeżnej wioski położonej na Półwyspie Rame, na południowym wschodzie Kornwalii.

W tym dniu uczestnicy zwiedzili Mount Edgcumbe Country Park, który jest uznany za jeden z najbardziej interesujących oraz historycznych parków Wielkiej Brytanii.

Oprócz walorów przyrodniczych można było zwiedzić wnętrza Mount Edgcumbe House będący jedną z głównych atrakcji turystycznych półwyspu.