Zakończyły się rozgrywki licealiady dziewcząt w koszykówce. Nasza drużyna pod opieką p. Aleksandry Kupczak pokonała ZSTiO 28:11, i VII LO im. M. Kopernika 30:22 i mimo porażki z IX LO im. C.K.Norwida zajęła I miejsce w grupie. Dało to dużą szansę naszym zawodniczkom na walkę o miejsca medalowe.

W rozgrywkach finałowych dziewczyny pokonały III LO im. W. Biegańskiego 26:19 i w meczu o złoto uległy, podobnie jak w zeszłym roku, IV LO im. H. Sienkiewicza . Gratulacje!!!
Reprezentacja: Rak Wiktoria, Więcław Wiktoria, Gruszczyńska Daria, Maciejewska Wiktoria, Skwarczyńska Natalia, Kot Sandra, Wrońska Klaudia, Kierat Olga, Dłubak Kinga, Krzynowek Laura, Skarlak Klaudia.

Szczypiornistki i szczypiorniści zakończyli sportowe zmagania. Obie drużyny uplasowały się na wysokim III miejscu. Gratulacje!!!

Skład zespołu dziewcząt:: Więcław Wiktoria, Stodółkiewicz Ewelina , Hajduś Zuza, Raźniak Sylwia, Rak Wiktoria, Godela Marlena, Wrucińska Natalia, Pietrzyk Angelika,Mysłek Anastazja, Skwarczyńska Natalia, Matuszczyk Wiktoria, Groja Zuza, Wróblewska Weronika, Studzińska Magda, Prusko Agnieszka,
Trener – dyr.szkoły - Mariusz Zawada

Skład zespołu chłopców: Kacper Wójcik, Igor Walaszczyk, Marcel Cianciara, Kacper Wójcik, Kuba Świątek, Michał Nowak, Kuba Michoń, Marcin Markiewicz, Kacper Choryłek, Alan Homa, Daniel Szymczyk, Jakub Luty, Patryk Sikora, Lapajski Kuba, Nowak Piotrek,Kluźniak Daniel,
Trener – dyr. szkoły Mariusz Zawada

13 grudnia odbyła się XVI edycja Dnia Fizyki w szkole. W tym dniu uczniowie wszystkich klas pierwszych wzięli udział w różnego rodzaju konkursach, testach i quizach związanych z tematyką fizyki.

Poszczególne klasy miały także za zadanie przygotować plakat przedstawiający zjawisko fizyczne, odpowiedzieć na pytania dotyczące życiorysu jednego z wielkich fizyków oraz przebrać za naukowców jak największą liczbę osób z klasy.

I miejsce zajęła klasa: IA

II miejsce klasa: IE

III miejsce klasa: IB

Główną nagrodą jest wycieczka i bilety dla całej klasy do Planetarium przy Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie.

Gratulujemy klasie IA zwycięstwa, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywny udział, wiedzę i kreatywność w poszczególnych konkurencjach.

Organizatorzy: pani Katarzyna Organa i pani Agnieszka Zarębska.

Klas IF, IIF i IIG miało okazje odwiedzić „Maskpol”, wiodący zakład w Polsce produkujący wyroby ochrony balistycznej, ochrony przeciwchemicznej, ochrony prewencyjnej zaopatrujący wojsko, policje i straż graniczną.
Uczniowie mieli okazje zapoznać się z procesem produkcji m.in.: hełmów i kamizelek kuloodpornych, poczynając od prac badawczych, przez produkcji, aż po laboratorium balistyczne.

Dobiegły końca Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Siatkowej Chłopców. Bardzo dobrze w całych rozgrywkach zaprezentowała się nasza drużyna, którą po niezwykle emocjonującym meczu pokonała 2:1 drużynę TZN i zapewniła sobie brązowe medale!

Skład zwycięskiej drużyny: Patryk Ligocki, Bartek Jabłoński, Krystian Grabarczyk, Bartek Bartelak, Łukasz Nowak, Rafał Bednarek, Mikołaj Szombara, Patryk Rogalik.

Opiekun Paweł Kapica.

W sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego odbyło się podsumowanie akcji charytatywnej „100-lecie Niepodległości. Święty Mikołaj na Kresy”.

Inicjatorem akcji pomocy naszym rodakom mieszkającym na Litwie, Białorusi i Ukrainie jest Towarzystwo Patriotyczne „Kresy”, a nasza szkoła aktywnie w niej uczestniczy, za co otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.

10. grudnia klasy III A, III B, kształcące się w zawodzie technik logistyk uczestniczyły w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach.

Tematyką spotkania był czas pracy kierowców, obowiązki i warunki przewozu drogowego. Dodatkowo uczniowie zapoznali się z wyposażeniem samochodu do zadań techniczno-operacyjnych.

6 grudnia 2018 r. odbył się III Mikołajkowy Turniej Klas Pożarniczych, w którym wzięli udział uczniowie klas: I A, II A, III A, IV A oraz dwie drużyny nauczycieli.

Szczególne podziękowania za pomoc strażaków z: OSP Osiny, OSP Mokrzesz, OSP Wrzosowa oraz Wspaniałego Fotografa.

7 grudnia 2018 roku w Katowicach odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, której organizatorem jest WSL z Poznania. Etap polegał na rozwiązaniu testu zamkniętego, wielokrotnego wyboru w czasie 75 minut.

Szkołę reprezentowali Patryk Moryń z klasy III B oraz Dominik Dobiech z klasy IV E.

W dniu 7 grudnia 2018 uczniowie naszej szkoły ZS im. J.Kochanowskiego uczestniczyli w akcji "Boże Narodzenie z PCK" w Tesco przy ul. Drogowców.

Zebrane fundusze zostaną przekazane w formie paczek żywnościowych dla najbardziej potrzebujących.

Opiekunem była p.H.Klepacz-Skoczylas.

5 grudnia, na Placu Biegańskiego odbyły się główne uroczystości obchodów 151 rocznicy urodzin Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

W tegorocznych obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, służb mundurowych, uczniowie częstochowskich szkół oraz mieszkańcy miasta. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową „Częstochowianie dla Niepodległej”, umieszczoną na budynku Ratusza. Odbyło się też ślubowanie Korpusu Kadetów Zespołu Szkół Technicznych i Szkoły Podstawowej nr 19 oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka.

Po uroczystościach na placu Biegańskiego uczestnicy przeszli do Ratusza, gdzie prelekcję na temat Józefa Piłsudskiego wygłosił Rafał Piotrowski.

W uroczystościach uczestniczyła delegacja młodzieży na czele z pocztem sztandarowym naszej szkoły.

(gallery}2018.12.05_marszalek{/gallery}

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w najważniejszym globalnym forum poświęconym światowej polityce klimatycznej: 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14).

W nawiązaniu do tych wydarzeń 3 grudnia br. w Wyższej Szkole Technicznej odbyła się Międzynarodowa Konferencja „My Region – Yesterday and Today, and global climate changing"

Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III a Technikum Logistycznego Dominik Figzał, a prezentacje do jego wystąpienia w języku angielskim nt. Walki ze smogiem w Częstochowie przygotował Patryk Płaneta. W konferencji uczestniczyła delegacja młodzieży z klasy I c i III a pod opieką pań: Leny Czaji, Aleksandry Pytel i Ewy Skuzy. Fakt, że konferencja ta odbyła się równolegle do COP24, dało młodzieży poczucie uczestnictwa w światowej debacie na temat wpływu działalności ludzkiej na zmiany klimatu i szukania rozwiązań dla obecnie obserwowanych zjawisk.

Konferencja objęta została honorowym patronatem przez Polski Komitet ds. UNESCO i otrzymała finansowe wsparcie od Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rektora Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

W konferencji wzięło udział ok. 350 osób. Były to reprezentacje (uczniowie i nauczyciele) z blisko dwudziestu polskich Szkół Stowarzyszonych UNESCO, szkół realizujących Program Morza Bałtyckiego oraz szkół ASPnet z piętnastu krajów z sześciu kontynentów, realizujących program Decarbonization/Decolonization, prowadzony przez kanadyjską organizację The Centre for Global Education.

Podczas konferencji zostały zaprezentowane nowe wytyczne dla działania sieci UNESCO ASPnet, przyjęte w czasie 39. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Była to wyjątkowa okazja do nawiązywania kontaktów i współpracy zarówno pomiędzy szkołami, jak i samą młodzieżą, co jest jednym z najważniejszych celów działania ASPnet. Udało nam się nawiązać kontakt z przedstawicielami szkoły z Kenii, Kuby i Filipin. W trakcie tej konferencji mogliśmy obejrzeć prezentacje uczniów z całego świata (Brazylia, Kanada, Kenia, Filipiny,Indie,Kuba,Indonezja,Polska).

Więcej artykułów…