W niedzielę 11 listopada uczniowie klas: IE i IIE z innowacją wojskową pod opieką pana Roberta Kotuch wzięli udział w centralnych uroczystościach 100-tnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Częstochowie.

O godz. 16:00 w alei Sienkiewicza przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki zostały złożone kwiaty.

Następnie odbył się przemarsz wszystkich uczestników na plac Biegańskiego. O godz. 17:00 rozpoczął się pokaz multimedialny, któremu towarzyszył Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W programie znalazły się także m.in. prezentacja uzbrojenia okresu międzywojennego ze zbiorów częstochowskich kolekcjonerów oraz premierowy pokaz filmu „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”.

"Moja Niepodległa"- to temat konkursu artystyczno-literackiego, poświęconego 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Każdy uczeń mógł wyrazić swoje wyobrażenie o wolnej Ojczyźnie, korzystając z pokładów osobistej wrażliwości i talentu. Głębia i poziom prac zaskoczyły swoją dojrzałością postrzegania wydarzeń historycznych i współczesnego świata. A umiejętność ich interpretacji sprawia, że możemy być dumni z młodego pokolenia. Świadome swej narodowości będzie ono stać na straży niepodległości, bo Polska to oni!

Wręczenie nagród miało miejsce w szczególnych okolicznościach przy "Dębie "Piłsudskiego", przed murami Z.S.im. Jana Kochanowskiego.

11 listopada 2018 roku, autorzy najlepszych prac zostali wyróżnieni i nagrodzeni.

I - Jonaszek Wiktoria kl. IIc
II - Dudek Weronika kl. IIId
III - Kokot Justyna kl. IIc
Wyróznienie - Tomzyński Michał kl. IIc

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie a laureatom gratulujemy !!!

Samorząd Uczniowski, Agata Marks i Marta Skrzypkowiak.

11 listopada w Częstochowie Poczet Sztandarowy oraz delegacja naszej szkoły świętowała wyjątkowy jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości podczas mszy świętej celebrowanej przez arcybiskupa Wacława Depo.

 

11 listopada, to 100 lat godności, wolności i niepodległości Państwa Polskiego. Wywalczone krwią i najwyższym poświęceniem - Rodaków, dla których Ojczyzna to Dobro najwyższe.

Aby godnie uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada o godz. 11.11 przedstawiciele Samorządu uczniowskiego, pan dyrektor Mariusz Zawada oraz pomysłodawczynie: pani Agata Marks i pani Aneta Nowicz-Budziszewska, wkopali przed budynkiem szkoły, dostojny czerwony dąb nazwany " Dębem Piłsudskiego ", a ufundowany przez społeczność Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego.

Złożono również wyjątkowe życzenia dla Polski w specjalnie przygotowanej szkatule. Odśpiewano z dumą Hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego ", oddając w ten sposób hołd wdzięczności za wolną Polskę.

Cała społeczność Kochana o godz.11.11 wspólnie odśpiewała hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

Przy okazji ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej, dołączyliśmy się dodatkowo do kampanii społecznej, która ma na celu rozpowszechnianie poprawnych słów polskiego hymnu.

W dniu 9 i 10 listopada 2018 uczniowie naszej szkoły ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie uczestniczyli w akcji pod patronatem Stowarzyszenia "Kresy" - POMOC żywnościowa dla polskich rodzicami na Kresach.

Dziękujemy ślicznie wszystkim za udział w akcji!!!

9 listopada w Hali Polonia odbył się XVII Turniej Siatkówki Amatorskich Żeńskich Zespołów Młodzieżowych z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W turnieju wystartowała drużyna naszych dziewcząt, która w gronie 8 zespołów szkół ponadgimnazjalnych okazała się bezkonkurencyjna wygrywając wszystkie swoje mecze.

Wyniku poszczególnych spotkań:

ZS Kochanowski- ZS Prusa 2:0

ZS Kochanowski- LO Biegański 2:0

ZS Kochanowski - LO Traugutta 2:0

Półfinał ZS Kochanowski- LO Sienkiewicza 2:1

Final ZS Kochanowski- LO Biegański 2:0.

Warto dodać że najlepszą zawodniczką całego turnieju została Natalia Kupiec.

Zwycięską drużynę reprezentowały: Wiktoria Rak, Wiktoria Więcław, Sandra Czerwik, Natalia Kupiec, Sandra Kot, Dominika Kniejska, Ada Świątkowska, Dominika Woszczyńska, Zuzanna Hajdyś, Lena Lubieniewska, Wiktoria Maciejczyk.

Opiekun Paweł Kapica

W sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyła się konferencja „Częstochowa Niepodległa”. Jej celem było przybliżenie losów miasta i jego społeczności, wobec zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obecni mieli okazję wysłuchać referatów przygotowanych przez uczniów oraz wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursu plastyczno-historycznego „Komiks - polskie drogi do Niepodległej”.

Podsumowano też terenową grę historyczną oraz konkurs pieśni patriotycznej „Sercem wyśpiewane”, którego laureaci na zakończenie konferencji wykonali takie utwory jak „Warszawskie dzieci”, „Taki kraj” oraz „Nie pytaj o Polskę”.

Nasi uczniowie zdobyli III miejsce.

Gratulujemy.

Rozpoczęły się Lekcje z ZUS - projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Dzięki niemu uczniowie mogą poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi i przygotowywać się w ten sposób do wejścia na rynek pracy. Wiedza o ubezpieczeniach społecznych pomaga świadomie podejmować decyzje dotyczące życia zawodowego i osobistego.

Jolanta Biel - Szkolny Klub Przedsiębiorczości

6 listopada uczniowie klasy IIg uczestniczyli w warsztato-szkoleniu z zakresu innowacyjnego testu wiedzy ekonomicznej z wykorzystaniem nowoczesnych systemów informatycznych metodą "KAHOOT".

Warsztaty zostały zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach XXXII OWE i prowadzone były przez p. mgr Artura Sierpińskiego.

W dniu dzisiejszym nastąpiło oficjalne otwarcie placu aktywności ruchowej przy naszej szkole zrealizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Do dyspozycji uczniów, ale również mieszkańców jest 12 urządzeń wielofunkcyjnych, stół do szachów oraz dwa stoły do piłkarzyków.

Otwarciu towarzyszyły występy artystyczny, w tym pokaz samoobrony i układ taneczny w wykonaniu cheerleaderek.

Do 9 listopada można zgłaszać się do III Edycji Olimpiady Cyfrowej.

Celem Olimpiady jest kształtowanie świadomych użytkowników mediów cyfrowych, czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji i którzy rozumieją język mediów. Przestrzegają standardów etycznych oraz dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. W sposób przemyślany kształtują swój wizerunek i relacje. Świadomi użytkownicy są kreatywni, potrafią tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają i rozumieją prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów

III Edycja Olimpiady skupia się na prawnych i ekonomicznych aspektach funkcjonowania mediów.

Podstawowym źródłem wiedzy dla Uczestników i Uczestniczek są zasoby serwisu http://edukacjamedialna.edu.pl/.

Harmonogram Olimpiady Cyfrowej:

I etap - test online (20.11.2018 r.)

II etap - realizacja projektów medialnych (07.01 - 18.02.2019 r.)

III etap - zawody finałowe (12-13.04.2019 r.).

 

Zgłoszenie chęci udział w Olimpiada można zgłaszać w sali 60, u Pana Artura Go.

Więcej artykułów…