Już po pierwszym tygodniu praktyk w Anglii.
Minęło jak mrugnięcie okiem. Moc niesamowitych wrażeń, bardzo różnych...

Zostaliśmy przydzieleni do kilku zakładów pracy na terenie Plymouth, np: Manufacturing, Construction & Agriculture - Logistics Warehouse, Sugarmill Business Centre, Swarthmore Centre, Peverell, Estover.

Po pracy szlifujemy nasz angielski na dodatkowych zajęciach zarówno językowych jak i kulturowych.

Pogoda iście angielska, rano deszcz a od południa przejaśnienia!

Zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych odbędzie się 26 kwietnia o godz. 12.00

W niedzielę 21 kwietnia 26 uczniów naszej szkoły wraz z dwoma opiekunami wyjechało na miesięczne praktyki zawodowe do Wielkiej Brytanii do Plymouth w ramach programu POWER VET dofinansowanego z sektora Kształcenie i Szkolenia zawodowe (FRSE) Mobilność Edukacyjna. Tytuł naszego projektu to „Logistyka łączy Europę”.

W Plymouth praktyczną naukę zawodu rozpoczęła młodzież z klas trzecich ucząca się w zawodzie technik logistyk.

Oprócz zdobywania nowych umiejętności zawodowych uczniowie poznają również zabytki i kulturę hrabstwa Devon. Ważnym elementem pobytu w Wielkiej Brytanii jest również zwiększenie kompetencji posługiwania się językiem obcym.

Po długiej podróży trwającej od 6.15 do 16.00 młodzież została przywitana przez pracownika "TellUs Group". Uczniów zakwaterowano u angielskich rodzin, gdzie zapewniono im pełne wyżywienie. Mieszkanie u rodowitych Anglików dodatkowo pomaga rozwijać znajomość języka angielskiego oraz poznać życie codzienne Anglików. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami BHP oraz rozwiązali test kompetencji zawodowych.

Ostatnim punktem organizacyjnym była wycieczka zapoznawcza po przepięknym Plymouth. Dodatkowo pracownicy „TellUs Group” poinformowali młodzież o zasadach obowiązujących w miejscach publicznych oraz środkach transportu przekazując im miesięczne bilety na autobusy.

Pomimo pierwszego stresu i strachu przed niewiadomym potrafimy się bawić!

Pierwsze koty za płoty i lody przełamane bo mamy iście letnią pogodę.

W dniu 12 kwietnia odbyła się żywa lekcja historii, która została przygotowana przez uczniów naszej szkoły w ramach konkursu "Policjanci w służbie historii".

Lekcja odbyła się w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, a gościem specjalnym była Pani Czesława Bagińska, córka st. posterunkowego Szczepana Stradowskiego.

W dniach 31 marca – 3 kwietnia w ramach wyjazdu studyjnego laureaci konkursów, nauczyciele, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, samorządowcy i wolontariusze odwiedzili Bruksele.

PE odwiedziła liczna grupa laureatów konkursów historycznych, literackich, artystycznych, ekologicznych i muzycznych. Głównym punktem kilkudniowego wyjazdu było spotkanie w Parlamencie Europejskim z Europoseł Jadwigą Wiśniewską, która opowiedziała o pracy w Brukseli i Strasburgu.

W Parlamencie Europejskim gościli uczniowie, laureaci konkursów organizowanych przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską, między innymi jubileuszowej edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, której laureatką została uczennica klasy III D Weronika Dudek. Zaproszenie do Brukseli otrzymali także nauczyciele, opiekunowie uczniów zwycięskich prac.

Podczas wyjazdu uczestnicy zobaczyli najważniejsze miejsca i zabytki Brukseli, takie jak historyczne centrum Grand Place wraz z najbardziej rozpoznawalną belgijską fontanną - Manneken Pis i monumentalnym gotyckim ratuszem, wzgórze Mon des Arts, skąd roztacza się piękna panorama miasta, Atomium, parlament belgijski, a także Pałac Królewski. Atrakcją wyjazdu była również wizyta w Gandawie oraz Brugii, zwanej flamandzką Wenecją.

13 kwietnia 2019 roku odbyły się na Cmentarzu Kule w Częstochowie obchody 79 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystość zorganizował Urząd Miasta Częstochowy i Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Częstochowie. Obchody rocznicy rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego, następnie uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W uroczystościach uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, przedstawiciele władz miasta, lokalni samorządowcy, kombatanci, a także uczniowie częstochowskich szkół i powiatu częstochowskiego.

Hołd ofiarom zbrodni Katyńskiej złożyła delegacja Naszej Szkoły: Poczet Sztandarowy, dyrektor Mariusz Zawada, nauczyciele oraz młodzież. Podczas uroczystości wartę honorową przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej pełnili uczniowie naszej szkoły.

W dniu 12 kwietnia uczniowie naszej szkoły ZS. Im. Jana Kochanowskiego z klas 3b I 3e uczestniczyli w akcji Wielkanoc z PCK.

Akcja odbyła się w Tesco Częstochowa przy ul. Drogowców. Zebrane pieniążki przeznaczone będą na paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących.

Dziękujemy wszystkim za odział w akcji!!!!

Opiekun PCK H.Klepacz-Skoczylas

Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły, z klasy IIIB – Eryk Fabrykowski został finalistą III Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno Logistycznej.

Oprócz atrakcyjnych nagród, największym osiągnięciem jest otwarta droga na studia, na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie, który był organizatorem Olimpiady. Teraz wystarczy tylko zdać maturę.

GRATULUJEMY!!!

4 kwietnia, z inicjatywy Dyrektora naszej szkoły odbyło się niecodzienne spotkanie z panem Piotrem Firkowskim synem Mirosława, ps. Sławek więźnia trzech obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej.

Podczas tego spotkania uczniowie klas pierwszych mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat życia więźniów w obozach koncentracyjnych jak również obejrzeć film dokumentalny i unikatowe zdjęcia będące świadectwem tamtych czasów i miejsc.

Mottem wszystkich wspomnień były słowa samego Mirosława Firkowskiego: „Aby to nigdy się nie powtórzyło… Należy pamiętać i czcić pamięć milionów ludzi, którzy oddali swoje życie za naszą wolność”.

Na zakończenie autor tej żywej lekcji historii na ręce pana Dyrektora przekazał społeczności szkolnej tabliczkę upamiętniającą spotkanie oraz książkę autorstwa swojego ojca pt. ,,Przez trzy kacety”.

5 kwietnia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbył się Finał X Olimpiady Policyjnej. Do finału w którym udział wzięło 30 najlepszych uczniów z całej Polski znalazła się dwójka naszych uczniów: Wiktoria Więcław i Jakub Leśkiewicz.

W Szczytnie zawodowcy rywalizowali w części sportowej (bieg z przewrotem, bieg wahadłowy, rzut piłka lekarską i wyskok dosiężny) oraz egzaminie sprawdzającym wiedzę przed komisją.

Uczniowie rywalizowali o 15 indeksów WSPol. Po całym dniu zmagań okazało się, że w gronie najlepszych znaleźli się Wiktoria (7 miejsce) i Jakub (15 miejsce). Warto dodać, że Wiktoria w konkurencjach sprawnościowych uzyskała maksymalną liczbę punktów. Jakub natomiast bardzo dobrze wypadł na egzaminie teoretycznym.

W czasie wolnym którego było bardzo mało znaleźliśmy trochę czasu na zwiedzanie mazurskich jezior i spotkanie z naszą absolwentką Sylwią Bińczyk która jest studentką WSPol.

Jeszcze raz duże brawa i gratulacje dla Wiktorii i Jakuba oraz opiekuna Pawła Kapicy.

W niedzielę, 7 kwietnia w ramach obchodów miesiąca pamięci Zesłańców Sybiru uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie.

W uroczystościach na Skwerze Zesłańców Sybiru przy ul. Korczaka uczestniczyli m.in. m.in. kombatanci, przedstawiciele władz miasta, nauczyciele i uczniowie częstochowskich szkół oraz mieszkańcy miasta. Po Hymnie Państwowym, wręczeniu odznak, wystąpieniach i złożeniu kwiatów odegrano Hymn Sybiraków, po czym uczestnicy przeszli do kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej, gdzie odprawiono mszę św. w intencji żyjących i zmarłych Sybiraków.

Więcej artykułów…