W dniach 21-23 maj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Zakopanego.

W programie mieliśmy wycieczkę na Gubałówce, zjazd kolejka na Szymoszkowej. Drugiego dnia podziwialiśmy piękno przyrody spacerując Doliną Kościeliska. A co odważniejsi mieli możliwość wspinaczki po łańcuchach do jaskini Rabtawickiej, Obłaskowej i Mylnej. Ostatniego dnia stanęliśmy na progu Wielkiej Krokwi i udaliśmy się na spacer po Krupówkach.

25 kwietnia klasy III f i III g wzięły udział w warsztatach przedmiotowych z geografii w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie, pod opieką p. L. Czaja i p. A. Nowicz-Budziszewskiej.

Młodzież mogła zapoznać się z dziejami górnictwa rud żelaza na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie jest jedyną tego rodzaju placówką w kraju, która pokazuje dzieje i rozwój górnictwa rudnego w Polsce. Na wystawie przedstawiono wyrobiska chodnikowe w obudowie drewnianej i stalowej, komorę pomp oraz fragment „ściany” eksploatacyjnej z obudową i wyposażeniem w maszyny i urządzenia. W chodnikach i komorach ustawiono oryginalne maszyny i środki transportu. W sali ekspozycyjnej podzielonej na wyodrębnione stanowiska pokazano pełny zestaw narzędzi i maszyn służących w przeszłości w pracy górników. Zgromadzono m.in. liczne rodzaje obudów wyrobisk kopalnianych, lamp górniczych oraz minerałów. Przedstawiono również historyczne narzędzia i metody wydobywania rudy żelaza.

23 maja 2018 r. o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie w 25. rocznicę śmierci i 70. rocznicę urodzin Mariana Gorzeckiego, w którym wezmą udział: Małgorzata Gorzecka, Małgorzata Dymarczyk, Czesława Monczka, Agata Ślazyk, Five O’Clock Orchestra, Andrzej Młodkowski, Tomasz Kmiecik, Krzysztof i Zygmunt Niedźwieccy, Janusz Mielczarek i inni.

Liczba miejsc ograniczona!

21 maja uczniowie klasy IIg i IIIb uczestniczyli w prelekcji w Komisariacie Policji w Kłomnicach.

W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły z klasy z innowacją wojskową uczestniczyli w I Pikniku Mundurowym „Razem w szyku”.

Piknik został zorganizowany przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Częstochowie. W czasie pikniku odbył się konkurs musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych, w którym nasza szkołą zajęła czwarte miejsce.

Podczas pikniku można było również zapoznać się z wyposażeniem policyjnym, wojskowym i strażackim. Swoje stoiska wystawiły też: Instytut Pamięci Narodowej, Służba Więzienna (ośrodek w Kulach), Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna i Aeroklub Częstochowski.

17 maja klasa III A technik logistyk udała się do Sosnowca do siedziby Raben Logistics Polska. Grupa Raben oferuje kompleksowe usługi logistyczne. Uczniowie zapoznali się z logistyką kontraktową realizowaną przez magazyn wysokiego składowania oraz zagadnieniami Co-packing i Co-manufacturing. Obejrzeli flotę transportową oraz zapoznali się z funkcjonowaniem dyspozytorni ruchu.

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Częstochowie zorganizowało obchody „Dni Lwowa i Kultury Kresowej" w tym roku pod hasłem „Ojczyźnie na urodziny”.

W czwartek 17 maja 2018 r., w ramach obchodów, uczniowie z klas IIa i IIb wzięli udział w wykładzie pt; „ O Lwowie i Kresach” przygotowanym przez prof. Stanisława Nicieję polskiego historyka, profesora nauk humanistycznych, rektora Uniwersytetu Opolskiego, a także autora wielu publikacji nt. Kresów i kultury Kresowej. Uczestników powitał prezes Towarzystwa p. Adam Kiwacki.

W trakcie wykładu uczniowie mieli możliwość obejrzenia ciekawych filmów dokumentalnych przybliżających historię Kresów, a zwłaszcza Lwowa – Cmentarza Łyczakowskiego i Łucka – historycznej stolicy Wołynia.

Zrób zdjęcie autobusu miejskiego MPK Częstochowa ozdobionego logo naszej strony i wygraj dzien bez pytania i szkolny kubek.

Wygrywają 2 najlepsze zdjęcia.

Dnia 14 maja klasa III A Technik logistyk  uczestniczyła w warsztatach wraz ze studentami studiów stacjonarnych I stopnia, semestru 2-ego letniego, na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji.

Warsztaty z zakresu marketingu prowadziła dr inż. Agnieszka Widawska-Stanisz.

Uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom „Powiatowego Konkursu Historycznego Częstochowscy nauczyciele w Katyniu”.
11 maja w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie Zastępca Prezydenta Miasta Ryszard Stefaniak wręczył nagrody zwycięzcom „Powiatowego Konkursu Historycznego Częstochowscy nauczyciele w Katyniu”.

Konkurs jest przedsięwzięciem Urzędu Miasta Częstochowy oraz Samorządowego Ośrodka Doskonalenia, we współpracy z Akademią im. Jana Długosza i Muzeum Częstochowskim.
Uczestnicy w swoich pracach przedstawili historie życia zamordowanych w Katyniu nauczycieli związanych z Częstochową i regionem częstochowskim.

W kategorii prezentacja multimedialna :

I miejsce zajęły: Weronika Michalska, Dominika Koćwin – III c

III miejsce zajęli: Wiktoria Jonaszek, Justyna Kokot, Michał Tomżyński – I c

Serdecznie gratulujemy sukcesu.

Kombatanci, uczniowie, przedstawiciele władz miasta i powiatu stawili się we wtorek, 8 maja na pl. Pamięci Narodowej, by uczcić 73 rocznicę zakończenia wojny.

Po mszy polowej, którą dla uczestników uroczystości odprawił ks. Stanisław Rospondek, kapelan środowisk kombatanckich, odbył się apel poległych. Po nim obecne na placu delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Poległym w Obronie Ojczyzny”.

W uroczystościach uczestniczyła delegacja Naszej Szkoły na czele z Pocztem Sztandarowym.

Noc Muzeów - 19 maja 2018

PROGRAM

Ratusz, Galeria Dobrej Sztuki, Pawilon Wystawowy, Zagroda Włościańska, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Dom Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej, Kamienica Mieszczańska. Muzeum Żydów Częstochowian, Rezerwat Archeologiczny czynne w godz. 18.00–24.00. Multicentrum „Zodiak” czynne w godz. 18.00–21.30.

RATUSZ, pl. Biegańskiego

Prezentacja starodruków z biblioteki muzealnej. Historiae Polonicae Jana Długosza z początku XVIII w., Analecta Mensae Reginalis Szymona Nieszporkowica z 1681 roku… Te i inne starodruki do obejrzenia w tę jedyną w roku Noc Muzeów!

Godz. 18.00–19.30 Na tropie owadów, warsztaty plastyczne na wystawie Najpiękniejsze owady świata
Uwaga DZIECI!!! Jaki motyl jest najpiękniejszy na świecie, dlaczego niektóre motyle blakną, jak odstraszyć napastnika??? Odkryj tajemniczy świat owadów! Niezwykle interesujące wiadomości i ciekawostki, połączone z prezentacją blisko tysiąca okazów sprawią, że z owadami zaprzyjaźni się wielu uczestników warsztatów:)

godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 Oprowadzenie kuratorskie po wystawie Dzieje miasta Częstochowy

godz. 19.00 Celuloidowa historia Częstochowy. Zapraszamy do Huty im. Bolesława Bieruta – kroniki hutnicze lat 70. i 80. Spotkanie z Krzysztofem Kasprzakiem i jego gośćmi.

godz. 20.00 Lady Eleanor Glanville. XVII-wieczna entomolożka
Opowieść o angielskiej entomolożce. W czasach, w których żyła, badania przyrodnicze wydawały się być przyjemnym, nieco dziwacznym zajęciem tylko ekscentryków lub szaleńców. A jednak... ogromna kolekcja motyli zgromadzona przez Eleanore Glanville znajduje się w British Museum.
Prelekcja połączona z oprowadzaniem po wystawie Najpiękniejsze owady świata.

godz. 22.00 Czarny koń – ogromny księżyc, poezja Federico Garcíi Lorki w tłumaczeniu Ireny Kuran-Boguckiej. Muzyka i wykonanie: Zdzisław „Altana” Sierpiński.

GALERIA DOBREJ SZTUKI, al. Najświętszej Maryi Panny 47

godz. 18.00–20.00 Fałat na nowo odkryty
Prezentacja obrazu Juliana Fałata Kościół w Tuligłowach ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego wraz z komentarzem naukowym pracownika Działu Sztuki.

godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 Oprowadzenie kuratorskie po wystawie Husaria – broń wschodnia z kolekcji Ryszarda Janiaka, Janusza Piotrowicza i Krzysztofa Ledwonia
Spotkanie nie tylko dla koneserów:)
Pancerze, kolczugi, zbroje lamelkowe, misiurki, łuki, szable z XVII-XVIII w. wywodzące się ze wschodniego kręgu kulturowego – Persji, Indii, Turcji. Ciekawa ornamentyka i zdobnictwo… Wzajemne przenikanie się z uzbrojeniem polskim...
Ilość miejsc ograniczona

DOM POEZJI – MUZEUM HALINY POŚWIATOWSKIEJ, ul. Jasnogórska 23

godz. 19.00 PoŚWIATowska a ŚWIAT… o czytaniu wierszy Haliny Poświatowskiej poza granicami Polski. Spotkanie ze Zbigniewem Mygą, bratem Poetki.