12 września br., uczniowie klasy IV B pod opieką wychowawcy wybrali się na wycieczkę do Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Auschwitz-Birkenau jest jedynym obozem koncentracyjnym znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Był on podzielony na trzy części: Auschwitz (Oświęcim I), obóz pracy przymusowej, pełniący również funkcję centrum zarządzającego; Auschwitz II –Birkenau (Brzezinka), najpierw obóz koncentracyjny, potem także obóz śmierci wyposażony w komory gazowe i krematoria; Auschwitz III - Monowitz (Monowice), obóz pracy przymusowej w fabryce Buna-Werke koncernu IG Farben.

Na terenie Oświęcimia dołączyła do nas pani przewodnik, która przybliżyła nam historię zbrodni hitlerowskiej. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało życie więźniów i jakie warunki panowały w obozie. Dla osób, które były tam po raz pierwszy, był to wstrząsający widok i silne przeżycie emocjonalne. Nikt, kto nigdy wcześniej nie był w Oświęcimiu, nie jest w stanie wyobrazić sobie tragedii, która miała tam miejsce. Nasza wycieczka dzieliła się na dwa etapy: Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau. Trwała ponad cztery godziny. Myślę, że każdy, przynajmniej raz w życiu, powinien odwiedzić obóz Auschwitz-Birkenau i w ten sposób oddać hołd poległym tam osobom.

Kolejnym etapem wycieczki była Pszczyna ze swoim zamkiem, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich na terenie województwa śląskiego i najcenniejszym zabytkiem, jakim może się pochwalić Pszczyna. Tutejszy zamek to wspaniała budowla, która zachwyca swą architekturą, wspaniałymi wnętrzami oraz ciekawą historią. Przetrwało nie tylko wyposażenie i umeblowanie, ale nawet kryształowe zwierciadła! Każde z nich ma 14 metrów kwadratowych. Obronny, murowany zamek istniał tutaj już od XV wieku, ale wspaniała rezydencja powstała w efekcie licznych przebudów pod koniec XIX wieku. Projekt dzięki, któremu oglądamy dziś budynek w stylu francuskim był dziełem znanego architekta. Najsłynniejszą mieszkanką rezydencji była Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, księżna von Pless, nazywana Daisy (1873-1943).